Қос сөздер. Қазақ тілі, 4 сынып, сабақ жоспары. 57 сабақ
Пән: Қазақ тілі. Бөлім Мамандықтар әлемі Күні: Сынып: 4 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Калимова З.Б Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | № 57 Қос сөздер. | |||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.2.3.1 - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 4.4.2.1 - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) 4.3.5.1 - стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету; жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||
Сөздік қор |
| |||||||||||||||||||
Құндылықтар | Мамандықты сүйіп, таңдай білу | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Әдебиеттік оқу, дүниетану | |||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Қос сөз | |||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. (Ұ, Ж, қ) «Қарама-қарсы сұрақтар» әдісі. Оқушылар екі сапқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы тұрады, екі минут ішінде олар қарсы тұрған оқушыға сұрақ қойып, жауап алады. Бір-біріне өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарын қояды. Ықтимал сұрақтар:
Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау. Бағалау критерийлерін белгілеу. |
| ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин. | ІІ. Негізгі бөлім 4.2.3.1, 4.4.2.1 47-жаттығу. Берілген мәтінді оқы. Оның түрін анықта. Ойыңды дәлелде. 1.«Сиқырлы сұрақтар» ойыны арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар жұптаса отырып, мәтіннің не туралы екенін айтып, ойларын дәлелдейді. 2. Қарамен жазылған ата -ана, жап- жақсы, қайта -қайта сөздерінің емлесін есте сақтап, жасалу жолдарын салыстырады. Оқушылар топтаса отырып, талдау жұмысын жүргізеді.
3. «Сұрақ қою, қайтадан сұрақ қою» әдісі арқылы жұпта оқушылар бір- біріне сұрақ дайындайды. Ықтимал сұрақтар:
Бағалау дескрипторы:
4.4.2.1, 4.3.5.1 ( Т, Ж ) 48-жаттығу. Сөздерді кестеге орналастыр. 4-5 сөйлем құрастырып жаз. 1.Тапсырма «Сөздер тізбегі» ойыны арқылы орындалады. Қос сөздер: ата -баба, кезек -кезек, тау -тас, күте- күте, быт- шыт, тап- таза, қырқа- қырқа, іркес -тіркес, тып -тыныш, салдыр -гүлдір, үп- үлкен
Әр топтан бір - бір оқушыдан шығып, сөздерді кестеге орналастырады. Топ оқушылары қос сөздердің жасалу жолдарын дәлелдейді. Оқушылар брін -бірі шапалақтау арқылы бағалайды. 2. Оқушылар жеке отырып, сөйлем құрастырып жазады. Өзін-өзі тексеру және өзара тексеру жүргізіледі. Қате түрлері сыныппен талқыланады. Бағалау дескрипторы:
49- жаттығу Берілген қос сөздерге көптік және тәуелдік жалғауларын тіркеп көр.
Қос сөздердің бәріне бірдей көптік және тәуелдік жалғаулары жалғана бермейтіндігі туралы қорытындыға келеді. (Ө; Ж, Ж) Саралау. Шығармашылық үзіліс. 1-деңгей: Көп нүктенің орнына қос сөздің сыңарын тауып жаз. Талай-......, бастан-......, ап-......, үш-......, жауын-......,жап-..... ( жақын, шашын, төрт, талай, аяқ, анық ) 2-деңгей: Бағанның екі жағындағы сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз.
3-деңгей: Қарамен жазылған сөздерге күшейткіш буын қосып, сөйлемді көшіріп жаз. Екеуінің де жүні жылтыр, әдемі болатын. Түзу көше бойымен асықпай жүріп келеді. Бағалау дескрипторы:
|
оқулық
1-слайд Қосымша№1 2-слайд Қосымша№2 Қосымша№3 3-слайд Қосымша№4 | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия Бағалау критерийлері бойынша: •Мен не үйрендім? •Маған ... қиын болды? •Мен ... үйренгім келеді? Үй тапсырмасы 50 -жаттығу.
| 4-слайд | ||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||
Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру. Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. | Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады. | Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушыныңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?