Қазақ тілі және әдебиеті 3 cынып 7 бөлім Су- тіршілік көзі_ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Пән: қазақ тілі және әдебиеті

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сынып:3 А

19.04.18

Мектеп: Талдықорған қаласындағы физика-математикалық

бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Иманбаева Н. З.

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Судың да сұрауы бар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото/диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

 3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.

 

Сабақ мақсаттары

мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото/диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау

Бағалау критерийлері

  • мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото/диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды;
  • тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.

Сөздік қор

сұрауы бар, үнемдеу, ернеу, тобық

Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыс барысында өзара достық,жолдастық, сыйласымдылық құндылықтарын қалыптастыру.Еліне, туған жерінің табиғатына деген құрмет көрсету дағдылары артады.

Мектеп миссиясы мен мектеп пайымдауы

және жаһандық азаматтықтың

іске асуы

Күнделікті қолданыста суды үнемдеудің маңыздылығын біледі.

Алған білімін өмірді қолдануға бейімделеді.

Пәнаралық байланыстар

Өзін-өзі тану, Әдебиеттік оқу

Ресурстар

 бағалау стикерлері, маркерлер, АЗ өлшемді қағазы, фломастерлер, желім, қайшы, түрлі түсті қарындаштар, түрлі түсті қағаздар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар

ланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурс

тар

Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың мақсатымен таныстыру

  • мәтін мазмұнын болжай аламыз;
  • берілген тақырып бойынша әңгіме құрап үйренеміз.

Оқулық: 34, 35-беттер Жұмыс дәптері: 58-бет

Презентация

Сабақ ортасы

35 минут

Ойланайық және табайық!

Тапсырма

«Қос шеңбер» әдісі арқылы орындалады. Оқушылар екі шеңбер (ішкі және сыртқы) құрап отыруы керек. Мұнда ішкі шеңбер тұрақты болады да, сыртқы шеңбер құрамы мұғалімнің айтуымен ауысып отырады. Мысалы, әрбір 1-2 минут өткен соң, сағат тілі бойынша бір орынға ауысады. Шеңберлердегіоқушыларсаныбірдейболғаныдұрыс.

  • Жер бетінде су таусылып қалуы мүмкін бе?(пікір алмасу)

Сыртқы шеңбердегі оқушылардың қолында сұрақтар жазылған қағаздары болады, олар орын ауыстыру кезіндеаталған сұрақ бойынша қандай да бір ақпарат, пікір, дәлел жинаумен айналысады. Жұмыс соңындаоқушылар талқылау қорытындысын сыныпқажариялайды.

  • Оқушылар пікірталас кезінде біреудің сөзін бөлуге болмайтыны, басқаның пікірін сыйлау керектігі туралы ескеруі керек.

Оқиық және жауап берейік!

(T)

Бұлтапсырма«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі бойынша орындалады. Ең алдымен, мәтінді топ ішінде оқу тапсырылады. Мәтін мазмұны бойынша оқулықта берілген сұрақтарға жауап беріледі. Жоғарыдағы тапсырмаларды орындау барысында топ мүшелерісұрақтар дайындайды.

  • Балалар нені ескермеді?
  • Қайықтарды суға жіберуді кім армандап еді?
  • Арманы немен аяқталды?

Оқушылар мәтін мазмұны бойынша мәтін кейіпкерлерін талдайды. Осындай жағдай көп қабатты үйде тұратын әр отбасында кездесіп қалуы мүмкін.

  • Себебінеде?(Олармұндай жағдайдың өте қауіпті екенін, электр тогы көздеріне су тисе, үлкен апат болатынын, оның алдын алу үшін қауіпсіздікті сақтап жүру керектігін айтуы мүмкін. Сонымен қатар бекерге аққан су үшін белгілібірсоматөленетінін,солсебептіотбасыныңқорына зиян келетінін де айтуымүмкін).

Ойлан, тап!

Тапсырма

«Соңғысөздіменайтайын»әдісіарқылыорындалады. Оқушыларға тапсырмамен танысу ұсынылады. Олар оқиға бойынша кейіпкерлердіңіс-әрекетіне баға береді. Ойды аяқтау үшін бір немесе бірнеше ойларын жазады. Топта талқылайды. Оқушылар сыныптастарының пікірімен келіспей, өзгерте алады. Сөйлемді дауыстап оқуға әр топтан бір оқушыдан шығады. Оқушы оқып болған соң, басқа топ мүшелері осы пікірге өз көзқарастарынбілдіреді.Пікірталас болғаннан кейін оқушылар дәптерлеріне өздеріне ұнаған пікірді жазып алады. Жазу кезінде жазуға қойылатын талаптар ескерілуі керек. Мәтін бойыншаоқиға кейіпкерлеріне талдау жасалады.

Сенім- сіз болу

 Реніш білдіру

Қуанышты білдіру

 Пікір білдіру

 Сенім- ді болу

 Ойды қорыту

Сірә,

.......

 Амал қанша,

.......

Бағына қарай,

...........

Меніңше,

........

Әрине,

..........

Сонымен,

..........

Тапсырма сұрақтарының жауаптары.

Сенімсіз болу. Сірә, олар судың төменгі қабатқа дейін ағып кететінін білмеген шығар.

Реніш білдіру. Амал қанша, өкінгенмен пайда жоқ.

Қуанышты білдіру.Бақтарынақарай,тәтелерікеліпқалды.

Пікір білдіру. Меніңше, көршілер тәтесін телефонмен шақырыпалды-аудеймін.

Сенімдіболу.Әрине,енді көршілердің үйлерінің төбесін жөндеп беру керек.

Ой қорыту. Сонымен, балалар сумен ойнауға болмайды!

Жазайық.

Дифференциация: үлгерімі төмен оқушыларға - тақтаға оқулықта берілген қосымшалар жазылады.Оқушылар тапсырманы белгілі уақытішінде орындаулары қажет. Содан соң табылған сөздерді сөз құрамына талдайды.

Қабілеті жоғары оқушыларға сызба беріледі. Сызба арқылы мәтін ішінен сөздерді тауып, дәптерлеріне жазады. Мысалы, түбір, жұрнақ, жалғау; түбір, жалғау; түбір, жалғау,жалғау; түбір, жұрнақ, жұрнақ.

...лар

...тан

...ды

... іп

....ге

..дер

...қан

...ден

... ты

Құрастырайық!

Оқушылар «Судың да сұрауы бар» тақырыбында постер құрастырады.Мынадайсұрақтартөңірегіндежұмыс жасайды:

  • Судың адам үшін қандай маңызы бар?
  • Суды үнемдеу үшін не істеу керек?

Олар постер құрастыру үшін судың қай жерде жұмсалатынын, оған кететін судың мөлшерін еске түсіреді.

  • Ысырапсыз ағып жатқан суды үнемдеудің қандай тәсілдерін ұсынар едің?

Постерге қойылатын талаптар:

  • Постерді жасауға және таныстыруға топ мүшелері толық қатысуы керек;
  • Постерді безендіру кезінде,оған мәліметтерді жазу орналастыру барысында бас әріппен кіші әріптердің мөлшерімен биіктігін сақтауды ескеру керек.
  • Постерді әр топ жеке қорғайды.
  • Содан кейін әр топ басқа топтың жұмысына баға береді. Оқушылар топта өзара ақылдасып, ұнаған постерге, жоғарыдағы талаптарды орындаған топ жұмысына смайлик жапсырады.

Ойланайық.

Суды қалай үнемдеуге болады? Ойыңды жаз.

    • Ыдыс жуған кезде арнайы ыдысқа ... ... ...
    • Тіс жуған кезде суды ... ... ...
    • Суға түскенде ... ... ...
    • Су құбырынан су тамшылап тұрса, ... ... ...

Дифференциация: Үлгерімі төмен оқушыларға: берілген сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жазу тапсырылады.

 Біз өзенге шомылуға бардық. Сәуле көйлегін жуды. Алабұға – сүйекті балық. Ауыл тұрғындары ауызсуға қол жеткізді. 1 килограмм кофе өндіру үшін 22 мың литр су қажет.

Білімді кеңейтуге арналған тапсырма

Су тақырыбына байланысты тыйым сөздер жазу тапсырылады.

Постер құрастыру үшін түрлі ресурстар беріледі.

Сабақтың соңы

2 минут

Сабақты қорыту Рефлексия.

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Үлгерімі төмен оқушыларға - тақтаға оқулықта берілген қосымшалар жазылады.Оқушылар тапсырманы белгілі уақытішінде орындаулары қажет. Содан соң табылған сөздерді сөз құрамына талдайды.

Қабілеті жоғары оқушыларға сызба беріледі. Сызба арқылы мәтін ішінен сөздерді тауып, дәптерлеріне жазады. Мысалы, түбір, жұрнақ, жалғау; түбір, жалғау; түбір, жалғау,жалғау; түбір, жұрнақ, жұрнақ.

Оқушылартоптық жұмыс кезінде топтарда өзара бағалау жүреді.

Оқушылардың пікірлері «Мадақтау сэндвичі» арқылы бағаланады.

Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру «Бәрі сенің қолыңда» әдісі арқылы жүргізіледі.

Сергіту сәті өткізіледі.

Театр ұйымдастыру кезіндегі қауіпсіздік ережесі айтылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма еді?

Барлық оқушылар Ортақ мақсатқа жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізіле ме?

Сабақтың уақыттық сатылары болды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы рейтинг

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлап көріңіз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу