Қазақ тілі 3 сынып 7 бөлім Су тіршілік көзі Құрғақшылықты зерттейміз ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 7-бөлім: Су-тіршілік көзі | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құрғақшылықты зерттейміз | ||||||||||||||||||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтемеу) | 3.2.5.1 Түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) берілген тақырып/сұрақ бойынша алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау; 3.2.2.1 Тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажырата білу, сөйлеу барысында қолдану | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларды көркем, публицистикалық және ресми стильдерді ажыратуға үйрету. | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Түрлі дереккөздерден жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашады, маңызды тұстарын анықтайды; Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді ажыратады. | ||||||||||||||||||
Сөздік қор | Поэзия, мәтін, өлең, өзен,су, су айналымы, құрғақшылық,сусыз,шөлдеу,стиль, тура мағына, ауыспалы мағына.. | ||||||||||||||||||
Құндылықтар дыдарыту | Еңбек және шығармашылық Өмір бойы білім алу. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, математика | ||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Құрғақшылық ұғымын біледі. | ||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут | Бастапқы іс-әрекет І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.жағымды көңіл-күй орнату. Айдай арайлап, Күндей күлімдеп, Судай таза көңілмен Бүгінгі сабағымызды бастаймыз. ІІ.Мотивациялық-қызығушылық кезеңі Мақсаты:Жұмбақ жасыру арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру, сабақтың тақырыбын ашу. Аяқсыз — ақ жорғалайды, жүреді.Ауызы да жоқ, сыңғырлайды, күледі.Онсыз бірақ жер бетінде тіршілік жоқ,Айтыңдаршы, осыны кім біледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын ашу. Бағалау критерийлерін құрастыру. |
| |||||||||||||||||
Сабақ ортасы 5-35 минут | (Ө) Карточкамен жұмыс. Мақсаты:Сөздердің мағынасын ажырата білуге дағдыландыру. Сөз байлықтарын кеңейту. Тапсырма
А) терең су В) терең білім С) терең құдық D) терең шұңқыр
Көздің жасы - ________________________________ Жас адам - ________________________________ Қисық мінез - ________________________________
Оқушылар тапсырманы жеке орындап болған соң карточкаларымен ауысады, ұжымдық тексеру барысында тексеріп, бағалайды.
(Ж,Қ) Мақсаты:Оқушылардың оқу сауаттылығын арттыру, мәтінмен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту. Тапсырма:Мәтінді түсініп оқы. Балқаш — Қазақстанның оңтүстік-шығысындағы тұйық көл.Аумағы жөнінен Каспий, Арал теңіздерінен кейінгі үшінші орында. Алматы, Жамбыл, Қарағанды облыстарының шегінде, теңіз деңгейінен 340м биіктікте орналасқан. Ауданы 17-22 мың км², ұзындығы 600 км-ден астам, ені шығыс бөлігінде 9 – 19 км, батыс бөлігінде 74 км-ге жетеді. Судың көлемі шамамен 100 – 110 км³ . Ең терең жері - 26 м. Балқаштың батыс бөлігіне Іле, шығыс бөлігіне Қаратал, Лепсі, Ақсу өзендері құяды. Солтүстіктен ағатын Аягөз, Тоқырауын, Жәмші, Мойынты т.б. өзендер әдетте көлге жетпей сарқылады.
Дескрипторлар: - сөздік арқылы жаңа сөздердің мағынасын анықтайды; - мәтіннен қажетті ақпаратты анықтап,кестеге түсіреді. Оқушылар мәтінді оқып, жұпта бірігіп отырып, тапсырамны орындайды.Көрші жұптар бір-бірін тексереді және берілген дескрипторлар бойынша бағалайды. | Карточкалар кестелер мен мәтін жазылған үлестірмелі парақтар | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Рефлексия. Су жүргізер тіршіліктің тамырын, Су жоқ болса, тіршілік тамам бауырым. Судың біз біле тұра маңызын, Көп болған соң ұмытамыз қадірін. Телефоннан СМС. Оқушылар мұғалімге сабақта не үйренгендері туралы СМС-жазады. | Стикерлер | |||||||||||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайтапсырмаларқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
Тотық жұмыс барысында бір топ сұрақтар құрастырады. |
| Сандық техникаларды қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру және сақтау | |||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?