1.Қазақ тілі_3-сынып_7-бөлім_Су – тіршілік көзі_117-сабақ_ Бақылау диктанты_ҚМЖ


Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Қазақ тілі

Бөлім: Су – тіршілік көзі

Сабақ тақырыбы

117-сабақ. Бақылау диктанты

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:Каирова К. У

Күні:

Сынып: 3

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің қолдауымен тауып, түзету

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетеді
  • үлкен жазу жол дәптерінде бас әріп пен кіші әріп биіктігін және көлемін бағдарлап үйренеді;
  • сөз таптары кестесін қолданып, сөйлемнен сөз таптарын табады;

Оқушылардың көбі:

  • жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді үлгі/талдау негізінде тауып, түзетеді
  • кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады,
  • сөз таптарының сұрақтарын қолдана отырып, сөйлемнен сөз таптарын таба алады;

Оқушылардың кейбірі:

- жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді

тауып, түзетеді;

  • кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады;
  • сөйлем құрамындағы сөздерді сөз таптарына ажыратып, олардың орнын тәртібін біледі;

Бағалау критерийлері

жіберілген қателерді тауып, түзетеді;

бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жазады;

сөйлемнен сан есімді табады;

Сөздік қор

Пәндік терминология және тірек сөздер:

Сан есім, есептік, реттік сан есімдер

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

  • Реттік сан есімдердің айырмашылықтары қандай?(саралау сұрағы)
  • Есептік сан есім мен реттік сан есімдердің мағыналық өзгешелігі қандай?(саралау сұрағы)
  • Диктант жазғанда нені басшылыққа аласың?
  • Өзен мен көлдің маңызы қандай?

Құндылықтарды дарыту

Судың – тіршілік көзі екендігін, оның адам өміріндегі маңыздылығын ұғындыру;

Оқушыларды табиғатты қорғай  білуге, оны ұқыпты пайдаланып, табиғатқа жанашырлықпен қарауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану

Алдыңғы меңгерілген білім

Сан есім және оның түрлері. Қандай сұрақ қойылатыны, сан есімнің есептік сан есім және реттік сан есім болып бөлінетіні, олардың емлесі. Реттік сан есімдерге жалғанатын қосымшалар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Ой ширату жаттығуы «Көңілді бірқазан»

Же1 екен 1 қазан:

Кей1 жемді 1 қазан

  • ақ сәтте қойды жеп.

Кү1 етті,

«Тойдым», деп...

Естіп 1кез дү1ді,

Жағадағы тү1 ді

Паналауға жүгірді.

Оқушылар «Көңілді бірқазан» өлеңін санның орнына сөзді айта отырып, оқиды. Өлеңде қандай сандар жазылғанын және сан есімнің түрлеріне ажыратады.

Оқушылар өлеңді кезектесе отырып, бірнеше рет оқиды.

Суреттер

4-слайд

Сабақтың ортасы

9 минут

4 минут

18 минут

І. Негізгі бөлім

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің қолдауымен тауып, түзету

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу;

Диктант жазуға дайындық

Есіңе сақта!

Диктантты жазуға қойылатын талаптар

  • Мәтін мазмұнын ынта қойып тыңдау;
  • Мәтін мазмұны бойынша қиын сөздерді қадағалап отыру;
  • Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу;
  • Жазылуы қиын сөздерді есте сақтау;
  • Оқылған сөз және сөйлемнің мән-мағынасын түсініп, іштей қайталап қалай жазылатынын еске түсіріп жазу;
  • Мұғалімнің диктант мәтінін қайталап оқығанын мұқият тыңдап, өз жазғанын тексеру ;
  • Тексеру барысында қалып қойған сөз немесе әріп болса толықтырып жазу;

Мұғалімге ескерту:

  • қажет болған жағдайда мәтін мазмұны жөнінде қысқаша мәлімет беру;
  • сөздік жұмыс жүргізу;
  • сөйлемдердің құрылысы мен тыныс белгілерін ескеру;
  • оқылу интонациясын қадағалау

Сергіту сәті.

Оқушылардың ойларын сергіту мақсатында ребус шешіледі.

Ребустағы сөздер: жүзім, бірлік, жеті ата, алтын, Жетісу, кекілік, жүзгіш, бірқазан, үшбұрыш, бестік

Мұғалім бақылау диктантының мәтінін мәнерлеп оқып шығып, ішіндегі жазылуы қиын сөздерді түсіндіреді. Содан кейін жеке сөйлемді оқып жаздыра бастайды. Диктант жазылып болған соң мұғалім тағы бір рет қайталап оқып шығады. Оқушылар жазғандарын тексеріп, қалып қойған сөз болса, әріп болса толықтырады. Оқушылар жазған мәтіндерін өз беттерімен тексеріп шығады. Мұғалім бақылау диктантын жинап алып, бағалайды.

Өзеннің маңызы.

Қазақстанда үлкен- кіші 85000 өзен бар. Олар Жайық, Ертіс, Есіл, Сырдария тағы басқалары. Қалалар, елді мекендер өзен жағасына салынады. Ертіс өзенінің бойында Өскемен, Семей, Павлодар қалалары орналасқан. Өзеннің суы тұщы болады. Үлкен өзендерде кемелер жүзіп , жолаушылар мен жүктерді тасиды. Жазық жердегі өзендер баяу ағады. Тау өзендерінің ағысы қатты болады. (50 сөз)

Тапсырма:

Мәтіннен сан есімдерді тауып, сөздердің астын сыз. Оларға сұрақ қой. Сан есім түріне ажырат. Сан есімдерді реттік сан есімдерге аударып жаз. 

Сан есімдер: сексен бес мың.

Реттік сан есімдер: сексен бес мың- сексен бес мыңыншы.

Бағалау дескрипторы:

- бас әріп пен кіші әріптің биіктігін сақтап, қатесіз жазады;

- әріптерді үзбей, біркелкі жазады;

- сөйлемнен сан есімдерді табады;

- есептік сан есімдерді реттік сан есімдерге айналдырады;

- диктанттағы қателерді тауып, түзетеді;

5-слайд

6-слайд

7-слайд

№4

Дәптермен жұмыс

9-слайд

Сабақтың соңы

4 минут

Рефлексия:

Бағалау критерийі

Қолым

нан келеді

Көмек

қажет етемін

жіберілген қателерді тауып, түзетемін;

бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жазамын;

сөйлемнен сан есімді табамын;

диктант жаза аламын;

Үй тапсырмасы

Сан есімдерді қайталау

10-слайд

Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру.

Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі.

Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады.

Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу