3-сынып_7-бөлім_Су-тіршілік көзі_№113 сабақ_ КМЖ
Пән: Қазақ тілі Бөлімі: Су – тіршілік көзі Сабақ тақырыбы: Есептік және реттік сан есім 113-сабақ. | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото/диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау 3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтау; 3.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша айтылған өзгенің пікіріне (келісу/келіспеу себебін ) өз көзқарасын білдіру 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің қолдауымен тауып, түзету | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
| |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - жетекші сұрақтар көмегімен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжай алады; - есептік және реттік сан есімдерді анықтай алады; - басқаның пікіріне қатысты өз көзқарасын білдіре алады; - мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзете аламын. | |||||||||||||||||||||||
Сөздік қор | Пәндік терминология мен тірек сөздер Теңіздер, көлдер, Каспий, Арал, Балхаш Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: 1. Каспий теңізі мен Арал теңізінің байланысы қандай? 2. Каспий теңізін қандай балықтар мекендейді? 3. Каспий жағасында демалуды жарнамалаңыз. 4. Сіз Каспий теңізін мекендейтін балық болсаңыз адамдарға не айтар едіңіз? | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Табиғат қорларын сақтай білуге баулу | |||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Сан есім тақырыбынан игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-5 минут 5 минут | Ұйымдастыру «Гүлмен тілек» Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлдің суреттерін алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сандар бойынша (1 , 2, 3, 4) топтарға бөлініп отырады. Сабақтың мақсаты және міндеттерімен таныстыру. | Қосымша №1 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Негізгі бөлім 5-10 минут 10-25 минут 25-30 минут 30-35 минут | 3.1.2.1 (Т; Ұ; Қ) 86-беттегі 43-тапсырма. Берілген тақырыбы бойынша ертегінің мазмұнын болжайды. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. Топтық жұмыс ұйымдастырылады. Топтар сюжеттік кестені толтырады. Сюжеттік кесте
3.4.2.6 (Ж; Қ) 88-беттегі 45-тапсырма. Шығармашылық үзіліс. Сергіту сәті 1 дегенде тұрайық,2, 3, 4 – алақанды соғайық,Оң жаққа бұрылып,Сол жаққа бұрылып,Бір отырып, бір тұрып,Біз жүгіріп алайық.5 дегенде асықпай,Орнымызды табайық.
3.4.2.6 (Ж; МК) 88-беттегі 46-тапсырма. Жаңылтпаштың қатесін түзетіп жазады. 3.4.2.6 (Ө; Т; Қ) Есептік сан есімдерді реттік сан есімдерге айналдырып жазады. Оқушылар мәтінің жекелеген абзацтарын INSERT әдісі бойынша белгілейді. Мәтінді оқу барысында төменде берілген белгілер қолданады: «V» - оқушыға осыған дейін таныс ақпарат белгіленеді; «+» - жаңа ақпарат, жаңа білім таңбаланады; «-» - оқушының осы уақытқа дейінгі түсінігіне қайшы, ол басқаша ойлаған нәрселер белгіленеді; «?» - оқушыға түсініксіз, толықтыруды талап ететін тұстары белгіленеді.
Теңіздер мен көлдер Теңіз дегеніміз-дүние жүзілік мұхиттың бөлігі. Дүние жүзінде 30 теңіз бар. Ең үлкені Саргасс теңізі, Атлант хитының Солтүстік Америка жағалауына орналасқан. Бұл теңіздің Саргасс деп аталуы оның су бетін Саргасс балдыры жауып жатыр. Теңіз соның атымен аталған. Барлық теңіздер 4 мұхит алабына бөлінген. Теңіз түбінен ең бірінші 19 ғасырда Каспий теңізінің Баку маңында құдықтан алған. Теңіздер- құрлықтың ішіне қарай тереңірек еніп мұхитпен немесе жақын теңіздермен бұғаз арқылы жалғасады. Оларға Жерорта, Қара, Азов, Балтық, Қызыл теңіздер жатады. Жер бетіндегі суға толған табиғи ойыстарды көл деп атайды. Көлдің теңізден айырмашылығы оның мұхитпен тікелей байланысының жоқтығы. Көлдер тауда да жазықта да кездесе береді. Табиғатта ауданы бірнеше метр ғана болатын кішкентай көлдерде кездеседі. Көлдер тереңдігі жағынан да әр түрлі болады. Қазақстан көлдерінің ішіндегі ең ірілері: Каспий, Арал, және Балқаш. Каспий – дүние жүзіндегі ең ірі теңіз. Ол солтүстікпен оңтүстікке қарай 1000 км қашықтыққа созылып жатыр. Біздің елімізге бұл көлдің солтүстік-шығыс бөлігі кіреді. Оның ең терең жері 1025 метрден асады. Арал аумағы жөнінен екінші орын алады. Сырдария мен Әмудария өзендерінің суы жер суаруға көп жұмсалуына байланысты Арал теңізі тартылып бара жатыр. Оның жағасы 100-200 км дейін шегініп босаған жерлерін тұз бен құм басуда. Қазіргі кезде көл Үлкен және Кіші Аралға бөлінген. Қазақстанда көлемі жағынан үшінші орында – Балқаш көлі. Бұл көлдің басты ерекшелігі – оның батыс бөлігінің суы тұщы, шығыс бөлігінің суы ащы. 3.1.5.1 (Ұ; Қ) Каспий теңізінің ерекшелігі https://www.youtube.com/watch?v=KB8OgMLnpaw Оқушыларға талқылауға қойылатын сұрақтар: 1. Каспий теңізі мен Арал теңізінің байланысы қандай? 2. Каспий теңізін қандай балықтар мекендейді? 3. Каспий жағасында демалуды жарнамалаңыз. 4. Сіз Каспий теңізін мекендейтін балық болсаңыз адамдарға не айтар едіңіз? | Оқулық. Ә.Е: Жұмабаева,... Қосымша №2 Қосымша №3 | ||||||||||||||||||||||
Қорытынды бөлім 35-40 минут 5 минут | Рефлексия Бағалау критерийлері
Үйге тапсырма 87-беттегі 44-тапсырма. | |||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||
Саралау | Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысденсаулық пен қауіпсіздік | ||||||||||||||||||||||
|
| Топта бірі-бірі тыңдау, сыйлау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? | ||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс. 1: 2: Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?