1. Қазақ тілі_3-сынып_6-бөлім_Атақты тұлғалар_ №83 сабақ_ КМЖ
Пән: Қазақ тілі Бөлімі: Атақты тұлғалар Сабақ тақырыбы: 83-сабақ. Етістік туралы білетінімді еске түсіремін. | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау; 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - тыңдаған мәтін бойынша тірек сөздерді белгілей біледі, мәтін мазмұны бойынша жабық сұрақтарға жауап бере алады; - сөз құрамы сызбасы негізінде негізгі және туынды етістіктерді анықтай алады; - мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарға жауап береді, берілген сұрақтарды пайдаланып пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыра алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сөздік қор | Пәндік терминология мен тірек сөздер Мұхтар Әуезов, ұлы, жазушы, ақын. Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: - Мұхтар қандай отбасынан шыққан? - Қандай ақындарды таныған? - «Білімдар» деген сөзді қалай түсінуге болады? - Өз сыныбыңнан кімді білімдар деп ойлайсың? Неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Қоғамның дамуына үлес қосуға қызмет ету | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Етістік тақырыбынан игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-5 минут 5 минут | Ұйымдастыру Кестедегі жасырынған жазушының аты-жөнін тап
Сабақтың мақсаты және міндеттерімен таныстыру | Қосымша №1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Негізгі бөлім 5-10 минут 10-25 минут 25-30 минут 30-35 минут | 3.4.2.4 (Ұ; Қ) Ойын «Кім шапшаң?» Етістік дегеніміз не? Етістіктің түрлерін ата? Негізгі етістік деген не? Туынды етістік деп нені айтады?Дара етістік дегеніміз не? Күрделі етістік дегеніміз не? Етістік болымды және болымсыз етістік болып екіге бөлінеді. Болымсыз етістіктер болымды етістіктерге – ма, — ме, — ба, — бе, — па, — пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалатынын айту. Сонымен қатар емес, жоқ болымды етістікпен тіркесіп келіп жасалады.Мысалы: айт — айтпа, жаз — жазба, кет — кетпе, сөйле — сөйлеме. 3.1.1.1 (Ұ) Мұхтар Әуезов https://yandex.kz/video/search?filmId=13838924459068451793&text=мұхтар%20әуезов%20 Оқушыларға талқылауға қойылатын сұрақтар: - Мұхтар қандай отбасынан шыққан? - Қандай ақындарды таныған? - «Білімдар» деген сөзді қалай түсінуге болады? - Өз сыныбыңнан кімді білімдар деп ойлайсың? Неліктен? 3.1.1.1 (Ө; Ж; Т; Қ) 41-беттегі 1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдайды. Мәтін кім туралы? Атасы ұлы сөзінің мағынасын қалай түсіндірді деп ойлайсың? Төмендегі қай пікір ақиқат екенін мәтін бойынша тексер. «Ұлы» деп қандай адамды айтады? Сұраққа жауап бер. Жаз. Етістікке сұрақ қойып, астын сыз. Оларды қандай қасиеттері атақты етті? Тиісті белгімен (√) белгіле. 3.4.2.4 (Ө; Ж; Қ) 2-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті етістіктерді қою арқылы сөйлемдерді толықтырып жаз. Сөйлемді етістіксіз айтып көр. Етістік не үшін керек екен? 3.4.2.4 (Ө; Ж; Қ) 3-тапсырма. Кім не істейді? Екі бағанды сәйкестендіріп жаз. Сергіту сәті Бойды сергек тік ұста,Емін-еркін тыныста.Оң қолыңды соз алға,Қол ұшына қара да,Үшбұрыш сыз ауада,Сол қол босқа тұрмасын,Шеңбер жасап тынбасын. 3.2.3.1 (Ө; Ұ) «Автордан сұраңыз» әдісі бойынша ұйымдастырылады. Мұхтар Әуезов Мұхтар Омарханұлы Әуезов – ұлы жазушы, қоғам қайраткері, ғұлама ғалым, Қазақстан Ғылым академиясының академигі. Ол қазіргі Шығыс Қазақстан облысының Абай ауданы жерінде 1897 жылы 28 қыркүйекте туған. Алғашқыда Семейдегі медреседе оқып, одан кейін орыс мектебінің дайындық курсына ауысады. Училищені 1915 жылы аяқтап, Семей қалалық мұғалімдер семинариясына түседі. «Қараш-Қараш оқиғасы» повесін, «Қилы заман» романын, «Хан кене» пьесасын жазады. 1928 жылы Орта Азия мемлекеттік университетінің аспирантурасына қабылданды әрі Қазақ ағарту институтына сабақ берді. Оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады. А деңгейдегі оқушыларға қойылатын сұрақтар: - Неге етістікті зат есім, сын, сан есім және есімдіктен кейін өтеміз? - Неге етістік барлық сөйлем мүшелерінің сұрақтарына жауап береді? - Неге етістіктің басқа сөз таптарынан қарағанда түрлері көп? В деңгейдегі оқушыларға қойылатын сұрақтар: - Етістіктің сипатын қалай түсіндірер едің? - Қалай етістіктің сөйлемдегі қызметін табуға болады? - Етістіктің қай сөз табынан жасалғанын қалай білуге болады? С деңгейдегі оқушыларға қойылатын сұрақтар: - Қандай сөз табын қарастырдық? - Сұрақтары қандай? - Қандай мысал келтіре аласың? - Қандай сөз табымен тез байланыстыра аласың? 3.2.3.1 (Т) Мәтін мазмұны бойынша топтар 3-4 сұрақ құрастырады. Бағалау критерийі: - пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады; - сұрақтарға жауабын негіздеп жауап береді. | https://yandex.kz/video/search?filmId=13838924459068451793&text=мұхтар%20әуезов%20 Оқулық. Ә.Е: Жұмабаева,... Қосымша №2 Қосымша №3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бөлім 35-40 минут 5 минут | Рефлексия Бағалау критерийлері
Үйге тапсырма Етістіктің түрлеріне (негізгі, туынды, дара, күрделі) сөйлемдер құрастырып жазу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау | Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысденсаулық пен қауіпсіздік | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| Топта бірі-бірі тыңдау, сыйлау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс. 1: 2: Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?