Қазақ тілі_3-сынып_4-бөлім_Сәулет_№56сабақ_Тұрлаусыз мүшелер_ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
Пән Қазақ тілі Бөлімі Сәулет өнері № 56-сабақ. Тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Жарылғасова Ж.М. | ||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспаған оқушылар: | |||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 3.2.5.1 түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) берілген тақырып/сұрақ бойынша алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау; 3.4.2.7 - сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін ажырату; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, орфографиялық сөздік пен анықтамалық арқылы түзету. | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
| ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Жаңа сөздердің мағынасын түсіндіреді Мәтіндегі маңызды ақпараттарды анықтайды Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін және тұрлаусыз мүшелерін анықтайды. Жіберілген қателерді анықтайды және түзетеді. | ||||||||||||||||
Тірек сөздер | Пәндік терминология мен тірек сөздер Сөйлем мүшелері. Тұрлаулы мүшелер.Тұрлаусыз мүшелер. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Хакімжан Наурызбаев кім? Ескерткіштер не үшін орнатылады? Өз ісінің хас шебері дегенді қалай түсінесің? | ||||||||||||||||
Құндылықтар | Өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиеттік оқу, дүниетану | ||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта. | ||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Сөйлем мүшелері.Тұрлаулы мүшелер. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақта жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы 6 минут | (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Оқушылар 1,2,3,4 деп, төрт топқа бөлінеді. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға бағалау критерийі айтылады. Тақтадан қазақтың ұлы тұлғаларының портреттері беріледі. Оқушылар берілген тұлға бойынша қысқаша мәлімет береді. Мұнда бейнеленген тұлғалардың ішінен кімді танитындары, олар туралы қандай дерек білетіндері, ол адамдар немен айналысатыны, олар туралы ақпарат қайдан естігені, көргені, тыңдағаны анықталады. Топта талқыланған соң, 1 минут ішінде бір тұлға туралы дерек айтады. Бұл тапсырма әрі қарай «Ойлан, салыстыр, бөліс» әдісі арқылы орындалады. «Берілген суреттерде қандай байланыс бар?» деген сұрақ қойылады. Оқушылар жауап беру үшін алдымен ойланады, әр суретті салыстырады, соңынан топ мүшелерімен ой бөліседі. - Осы ірі тұлғалардың бейнесін ұрпақ ұмытпай есте қалдыру үшін не істейді? (Оқушылар ойларын айтады.... ескерткіштер орнатады) -Сонымен қатар осы төрт ірі тұлғаны біріктіріп тұрған –ол бір мүсіншінің ескерткіш сомдауы. Оның кім екенін білу үшін оқулықтағы мәтінге назар аударайық. -Ескерткішті неден жасайды? -Ескерткішті жасайтын адамды кім дейді? | https://botana.cc/prepod/_bloks/pic/os20w6o.jpg https://egemen.kz/article_photo/1502343776 https://aikyn.kz/files/2017/10/12850878 https://storage.yvision.kz/images/user/jamais Слайд№1 Слайд№2 | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 32 минут 10 минут 10 минут 1 минут 10 минут | 3.2.5.1 түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) берілген тақырып/сұрақ бойынша алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау; (Ө.Ж.Т).Оқушылар оқулықта берілген 21-жаттығуды орындайды. Ең алдымен, оқушылар іштей оқиды. Содан соң бөліктер бойынша оқытылады. Мәтін мазмұнын түсіну үшін «Ыстық орындық» арқылы сұралады. Оқушыларға тапсырма беріледі. Хакімжан Есімханұлы Наурызбаев 1.Сөздікті пайдаланып, мәтінде қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді. Іссапар_________________________________________ Көркемсурет____________________________________ 2.Мәтінге сүйеніп, кестені толтырады.
Дескриптор: - сөздік арқылы жаңа сөздердің мағынасын анықтайды; - мәтіннен қажетті ақпаратты анықтап, кестеге түсіреді. Оқушылар алдымен жұпта орындайды. Содан соң жазғандарын топ мүшелерімен салыстырады. Топ ішінен бір оқушы шығып қорғайды. Қалған оқушылар өз жазғандарымен тексереді. Қалыптастырушы бағалау өзін–өзі бағалау арқылы жүреді. Соңынан жұмыс парақшалары жинап алынады. Саралау. Өз ісінің хас шебері дегенді қалай түсінеміз? 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, орфографиялық сөздік пен анықтамалық арқылы түзету 3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін ажырату; Оқушыларға ертегі айтылады. Ерте, ерте ертеде Сөйлем деген үлкен елде сөйлем мүшелері өмір сүріпті. Сөйлем мүшелері бес ұрпақтан тарапты. Оның екеуі бөлек шығып, Тұрлаулы мүшелер елдімекенін құрыпты. Олардың есімдері Бастауыш пен Баяндауыш екен. Қалған үш баласы бірігіп, Тұрлаусыз елді мекені болыпты. Негізгі басшылықты Тұрлаулы мүшелер алыпты. Олардың өз егіндері, мал-жайы болыпты. Тұрлаусыз мүшелер Бастауыш пен Баяндауышқа келіп тұрады екен. Кейде ұзақ уақыт болып кетеді. Тұрлаулы мүшелер олардың келгендеріне қатты қуанады. Халық та түгел жиналып, ұлан-асыр той жасайды екен. Осылайша сөйлем мүшелерінің Тұрлаулы және Тұрлаусыз мүшелері тату-тәтті өмір сүріпті. Тұрлаусыз мүшелерінің есімдерін өскен кезде қояды Олар сөйлем ішінде Бастауыш пен Баяндауыштан басқа сұрақтарға жауап беретін сөздер. Ермек ескерткіш жанына келді. Оқушылармен бірігіп отырып, сөйлем мүшелеріне талданады.
Не істеді ? келді- баяндауыш Кім келді? Ермек – бастауыш тұрлаулы мүшелер Қайда келді? ескерткіш жанына –тұрлаусыз мүше. Тақтадан «Сөйлем мүшелерінің» сызбасы көрсетіледі. «Өзіңді тексер» айдары бойынша берілген сөйлемдерді тұрлаусыз мүшелермен толықтырады. Сабыржан (қайда?) келді. Оқушылар (кіммен?) кездесті. Әсем (нені?) орындап қойды. Анам (кіммен?) кетті. Әділет (нешеге?) толды. Қажет сөздер: үй тапсырмасын, мүсіншімен,онға, ініммен, мұражайға. -Тұрлаулы мүшелер сөйлемде қандай қызмет атқарады? -Тұрлаусыз мүшелер сөйлемде қандай қызмет атқарады? Сергіту сәті. Оқушылар қөз жаттығуын орындайды. Мұғалім оңға, солға, жоғары, төмен қарату арқылы көз жаттығуын жасатады. (Ж.Т) Оқушылар жұбымен ақылдаса отырып, «Шебер жазушылық» әдісі бойынша оқулықтағы 22-жаттығуды орындайды.Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. Топпен ақылдаса отырып, сөйлем мүшелеріне талдайды. Саралау оқушылар мәтін бойынша төртінші сөйлемді құрастырады; сөйлем мүщесіне талдауға сөйлемдер беріледі. Дескриптор: - сөйлем соңына тыныс белгісін дұрыс қояды; - кіші әріппен жазылған сөздерді бас әріппен түзетіп жазады; - сөздерді сауатты жазады. - тұрлаулы мүшелерді анықтайды; - тұрлаусыз мүшелерді анықтайды. Қалыптастырушы бағалау өзара тексеру арқылы бағаланады. Топ ішінен бір оқушы шығып, сөйлемді оқиды. Қалған оқушылар топтаса отырып, жазғандарын тексереді. | Слайд№3 Қосымша материал №1 Қосымша материал №2 Қосымша материал №3 | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін тексеруі үшін «Қол белгісі» стратегиясы қолданылады. Осылайша, олардан тақырыпты түсінгендігін немесе түсінбегендігін қол белгілері арқылы көрсетулері сұралады. Мен тұрлаусыз мүшелер туралы түсініп отырмын және түсіндіре аламын (қолдың бас бармағын жоғары көтереді). Мен тұрлаусыз мүшелер туралы әлі түсінбей отырмын (қолдың бас бармағын бір жанына қарай бұрады). Мен тұрлаусыз мүшелер туралы түсінгеніме сенімді емеспін (қолды бұлғау). Үй тапсырмасы оқулықтағы 23-жаттығу: - сызба бойынша сөйлемді аяқтау; - сөйлемге тұрлаусыз мүшелерді қосып жазу. | ||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар берілген сөйлемнің жүйесіне қарай сөйлем құрастырады. | Оқушылардың - жаңа сөздердің мағынасын түсіндіре білуі; -мәтіндегі маңызды ақпараттарды анықтай білуі; -сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін және тұрлаусыз мүшелерін ажырата алуы; -жіберілген қателерді анықтай алуы және түзете білуі бағаланады. | Сергіту сәті өткізіледі. АҚТ қолдану кезіндегі және жазу кезіндегі қауіпсіздік ережесі айтылады. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | |||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім? Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?