1.Қазақ тілі_3-сынып_2-бөлім Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен_№1 сабақ Жақсы мен жаманды айыра білемін_ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
Пән:Қазақ тілі Тыңдалым және айтылым: Бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен Сабақ тақырыбы: Жақсы мен жаманды айыра білемін | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні : | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік сөздер Мәтін және оның түрлері, ат қою, негізгі ойды табу. Сұрақтар құрастыру. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар:
Адамдар тірі табиғатсыз өмір сүре ала ма? (саралау) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жаманнан жиреніп, жақсыны үйренуге баулу; Оқушыларды тазалыққа, адалдыққа, жанашырлыққа тәрбиелеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Мәтін, мәтін және оның түрлерінің сипаттамасын, құрылымдық ерекшеліктерін ажырата біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут Сабақтың ортасы 3 минут 4 минут 3 минут 4 минут 5 минут 3 минут 3 минут 3 минут 6 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. (Ұ, Ж, қ) «Жағымды тілектер алқасы» әдісі Жағымды әуен арқылы барлық қатысушылар бір шеңберге топтасады. Мұғалім қолындағы жіптерді көрсетіп: «Менің қолымда түрлі-түсті, ұзын-қысқа жіптер бар. Шын мәнінде, бұлар жай жіптер емес, біздің шығармашылығымыздың ұшқындары. Аңызға сүйенсек, егер таза жүректі адамдар бір жерге жиналса, бұл ұшқынды әдемі алқаға айналдырады екен. Қазір ұзын жіптерді әрқайсысын алып, өз мойындарыңа тағып, ұшын байлауларыңды сұраймын. Содан соң түрлі-түсті қысқа жіптен алып бір-біріңнің мойындарыңдағы алқаға жағымды тілек айтып байлау керек. Осылайша қысқа жіптер алқамыздың моншақтарына айналады.» (Барлығы байлап болған соң, осы күннен естелік ретінде сақтап қою ұсынылады) І1. Негізгі бөлім (МК, Ө) Көркем жазу. Әріп элементтерін жазу: Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету. Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады (МК; ӨТ; Қ) Оқылым. Өлеңді оқы. Бос торкөздерге сандардың тұсындағы әріптерді орналастырып, тақырыпты оқиды. 1 2 3 4 5 6 7 8 Ж М С Е Қ А Н Ы
Мұғалім бөлім тақырыбы мен, сабақ тақырыбын таныстырады. Өлеңді оқып береді. Жақсы мен жаман Абдрахман Асылбеков Сұрақтар:
(ӨЖ) Шығармашылық сәт. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қой. Жақсы деген ... ... , Жаман деген ... ... . Жақсы өмір ... , ... боп күлгенің. Өзара бағалау Бағалау дескрипторы:
(Ұ, Т, ӨЖ) Тыңдалым. «Данышпанның жауабы» тақырыбындағы мәтінмен жұмыс. Мәтінді мұқият тыңдап, мағынасын түсінбеген сөздерді түртіп алу керектігі айтылады.
(Ж, Т, қ) Оқылым. «Данышпанның жауабы» Мәтінді өз бетінше түсініп оқып, кестені толтыр. Мәтін мазмұны бойынша ашық және жабық сұрақтарды әр топ 2 сұрақтан құрастырады. Топтар бір бірінің сұрақтарына жауап жазады. Әр топ өз сұрақтарына алған жауаптарын бағалайды. Орфографиялық сөздікпен жұмыс. «Ел кезуші», «дәруіш қария», «даңғой», «күншіл», «көзсіз ерлік» сөздерінің мағынасын ашу
Бағалау дескрипторы:
ТЖ) Нақыл сөздің мағынасын аш. Мақсаты: Адам өз өмірінің сәтінен өмірдің жақсы жақтарын көре алса, әрқашан жақсылық жасауға бейім болатынын ұғындыру.
Жақсы ой мен жақсы сөз Жақсы істерге жетелейді... Ы. Алтынсарин (Ө,Ж, Қ) Шығармашылық диктант. Көп нүктенің орнына б-в, п-ф әріптерінің тиістісін қойып жаз.. Оқушылар соңында дәптерлерін алып өзара тексереді. 1.Аулада …онтан бар. 2. Бұл – темір жол …окзалы. 3. …арида …ерғанада тұрады. 4. Аяқ киім …абрикасы қала шетіне орналасқан. 5. Менің анам …ермада істейді. 6. Сендер …елосипедтің қандай түрлерін білесіңдер? Бағалау дескрипторы:
Сергіту сәті «Көңілді күн» (Т; Ұ, қ) Суретпен жұмыс Мақсаты: Сурет бойынша мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау Оқушыларға сурет көрсетіледі. Берілген суретке қарай отырып, мәтіннің негізгі ойын анықтау керектігі айтылады.
(Топта оқушылар өзара пікіралмасып негізгі ойларын таныстырады.) Бағалау дескрипторы:
|
3-слайд түрлі-түсті, ұзын-қысқа жіптер №1 Дәптермен жұмыс 4-слайд
Интерактивті тақта 5-слайд Интерактивті тақта №1 Дәптермен жұмыс №1жұмыс парағы «Балдырған» журналынан 6-слайд Орфография лық сөздік 7-слайд №1 Дәптермен жұмыс 8-слайд Интерактивті тақта №1 Дәптермен жұмыс 9-слайд https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM Сергіту сәті 10-слайд Интерактивті тақта Балаларға арналған сюжетті суреттер топтамасы нан | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия:
Үй тапсырмасы. Жағдаяттағы өз іс-әрекетіңді жаз. Кеше досыңмен келіскен уақытта аулаға шықтың. Ал досың болса, кездесуге келген жоқ. Сен не істер едің? | 11-слайд Сурет 10-слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру. Мәтінмен жұмыста ұжыммен, және сурет бойынша оқушылар білімі сараланды. Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін,қабілеті төмен оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. | Топтық жұмыс барысында берілген мәтін, сурет арқылы мәтіннің тақырыбын тауып, негізгі ойларын айта білуін, кестемен жұмыс арқылы түсінгенін көрсете алуын бағалау. | Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?