Қазақ тілі_3 сынып_1-бөлім Жанды табиғат_4-сабақ Мәтін_ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
Пән:Қазақ тілі Тыңдалым және айтылым: Бөлім: Жанды табиғат Жанды табиғат туралы не білетінімді еске түсіремін Сабақ тақырыбы 4-сабақ. Мәтін | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Каирова К. | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 «А» | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото/диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 3.2.1.1 тірек сөздер/көмекші сөздер арқылы мәтін түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) және оның құрылымдық бөліктерін анықтау; 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 3.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік сөздер Мәтін түрлері, бөліктері, тақырыбы, негізгі ойы Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Мәтін түрлеріне ажыратқанда нені басшылыққа алдың? Мәтіннің құрылымдық бөліктері туралы қандай ойдасың? | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Табиғатқа қамқор болуға баулу; Оқушыларды жанашырлыққа, қамқорлыққа, мейірімділікке тәрбиелеу | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану. | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Мәтіннің құрылымдық бөліктерін ажырата алады. Көркем мәтін мен ақпараттық, ғылыми-танымдық мәтіндерді ажырата алады. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 6 минут Сабақтың ортасы 6 минут 4 минут 6 минут 5 минут 9 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. Ширату жаттығуларын жасату (Ұ, Ж, қ) «Ассоциативті қатар» әдісі Мақсаты: Мәтін туралы, мәтінге тән белгілерін, білімдерін ой елегінен өткізіп, қайталату. Оқушылардың тыңдалым дағдыларын, сыни ойлауын дамыту, сабаққа қызығушылығын арттыру. (Мұғалім оқушыларға дайын тірек сызбалар жиынтығын ұсынуға болады.) Мысалы:
Мұғалім оқушыларды жалпы мәтіннің мазмұндық бөліктерін ажырата білуге төселдіруде төмендегідей кестені пайдалануға болады:
І1. Негізгі бөлім (МК,Ө) Көркем жазу. Әріп элементтері мен сөздер: (МК; Ө) Тыңдалым. 15-жаттығу. Тыңда. Тақырып пен сурет бойынша мәтіннің мазмұнын болжау. Бос торкөздерге әріптерді сан ретімен орналастырып, мәтіннің тақырыбын оқиды. 1 2 3 4 5 6 Т Ғ О А Р Й
Бағалау дескрипторы:
(МК; Ө; Қ) 16-жаттығу. Тыйым сөздерді көшіріп жазу. (ТЖ, ҰЖ) Шығармашылық үзіліс. 17-жаттығу. Орны ауысып кеткен ертегінің бөліктерін қалпына келтіру. Ертегідегі негізгі ойға сәйкес келетін мақалды тауып жаз.
Бағалау дескрипторы:
(Ө;Ж; Қ) Өздік диктант. Жақшадағы сөздерді сөйлем мағынасына қарай өзгертіп жаз. Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен көрсет. Арнұр (өзен) барды. Ол (өзен) балық аулады. (Өзен) балық көп екен. Шелекті (балық) толтырды. Түске жақын (үй) қайтты. Өзара бағалау (Т,Ұ,қ) Суретпен жұмыс. Суреттерге зер сал. Тірек сөздерді тап.
Бағалау дескрипторы:
анықтайды; - тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын қисынды болжайды, болжамын негіздей алады;
|
А4 қағазы 3 слайд
4 слайд 5 слайд дәптер интерактивті тақта 6 слайд 7 слайд 8 слайд сурет | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 мин | Рефлексия:
Үй тапсырма 18-жаттығуды орындау немесе қосымша тапсрыма беру. Мәтінді оқы. Мәтіннің бөліктерін (басы, ортасы, соңы) тауып, қоршап сыз.
• Бұл қандай мәтін? _________________________________________
| 9 слайд 9 слайд | ||||||||||||||||||||||||
Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру. Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. | Топтық жұмыс барысында берілген суретке, бейнетаспаға, мәтіннің құрылымдық ерекшеліктерін ескере отырып, мәтін түрлерін құрау арқылы түсінгенін көрсете алуын бағалау. Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады. | Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?