Үлкен Жарылыс теориясы және қызыл ығысу. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

60-61

Пән: физика

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Класс: 11

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Бөлім (11.4A): Космология

Сабақтың тақырыбы

Үлкен Жарылыс теориясы және қызыл ығысу

Бастапқы білім

Әлем туралы түсінік

Оқыту мақсаттары

Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;

микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру;

 Сабақтың мақсаттары

Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;

микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру;

Жетістік критерийлері

Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын анықтау

Микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру

 Тілдік мақсаттар

Әлем, Үлкен жарылыс, қызыл ығысу

 Дифференциация

- жеке оқушыға, жұпқа арналған тапсырмалар;

- оқушыға жеке көмек көрсету;

 Пәнаралық байланыстар

Пән

Астрономия

Кезең

9-сыныпта қарастырылған планеталар, шоқжұлдыздарды есе түсіру, кеңірек танысу

 Құндылықтарды дарыту

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге жетелеу.

 АКТ қолдану дағдылары

https://www.youtube.com/watch?v=OTNMNCOd0Lc

https://twig-bilim.kz/kz/film/big-bang-theory

https://twig-bilim.kz/kz/film/big-bang-evidence

https://twig-bilim.kz/kz/film/factpack-big-bang-scientists

https://twig-bilim.kz/kz/film/factpack-redshift

Презентация

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Партада дұрыс отыру, көз жаттығуын жасау

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу.

Сабақтың ортасы

10 минут

20 минут

5 минут

3 минут

10 минут

15 минут

10 минут

Блиц-сұрақ

1 топқа сұрақ:

Күн жүйесіндегі планеталар саны (8)

Космогония дегеніміз не? (аспан денелерінің және олардың жүйелерінің пайда болуын зерттейтін астрофизиканың бөлігі)

Грек сөзінен шыққан «жұлдыз тәрізді» деген мағынаны білдіретін кіші планеталар (астероидтар)

Айнымалы жұлдыздар дегеніміз не? (жалтырауы периодты түрде өзгеретін жұлдыздар)

Жұлдыздардың түсі неге тәуелді? (температурасына)

2 топқа сұрақ

Барлық шоқжұлдыздар саны (88)

Космонавтика дегеніміз не? (әлем кеңістігігндегі ғарыш аппараттарынынң қозғалысысын талдап зерттейді)

Грек сөзінен шыққан «құйрықты жұлдыз» деген мағынаны білдіретін аспан денесі? (комета)

Цефеидтер дегеніміз не? (пульсацияланатын жарықтығы жоғары жұлдыздар)

Қара құрдым дегеніміз не? (гравитациялық өрісі өте күшті болғандықтанодан ешқандай обьект шығып кете алмайтын кеңістік)

3 топқа сұрақ

Зодиак жұлдыздарының саны? (12)

Астрофизика дегеніміз не? (астрономия нысандарын физикалық әдістермен зерттейтін физиканың саласы)

Өте жарық метеорлар (болидтер)

Асқын жұлдыздар дегеніміз не? (жалтырауы ондаған жұлдыздық шамаға өзгеріп отыратын жұлдыздар

Телескоп деген не? (аспан денелерін бақылауға арналған астрономиялық құрал)

Жаңа сабақтың мазмұны

Үлкен жарылыс. Әлем эволюциясының негізгі кезеңдері

Жеке жұмыс.

Тест тапсырмаларын орындау.

Өзін-өзі бағалау. Оқушы тақтадан дұрыс жауап бойынша өз жауабын тексереді.

Жұппен жұмыс. Оқушылар берілген тақырыпшаны оқып ортаға салады.

1-бөлім: Ғалам қалай пайда болды?

2-бөлім: Ұлғаю

3-бөлім: Үлкен жарылысты зерттеу

Қорғау. Оқушылар бөлініп берілген тақырыпшалар бойынша түсінгендерін айтады.

Тест орындау.

Карточкалар

https://www.youtube.com/watch?v=OTNMNCOd0Lc

https://twig-bilim.kz/kz/film/big-bang-theory

https://twig-bilim.kz/kz/film/big-bang-evidence

kktwig-lken-zharylys-test

https://twig-bilim.kz/kz/film/factpack-redshift

https://twig-bilim.kz/kz/film/factpack-big-bang-scientists

kktwig-lken-zharylys

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу