Оптикалық аспаптар. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Оптикалық аспаптар.

Мектеп: НЗМ ХББ Актау қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Оқушылардың саны:

Сабақта жоқ оқушылардың саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.6.2.3 - Лупа, микроскоп, телескоптағы сәуленің жолын салу және түсіндіру

Сабақтың мақсаттары

- ұлғайтқыш шыныдағы (лупаныӊ) сәуленің жолын салу және түсіндіру;

- микроскоптағы сәуленің жолын салу және түсіндіру;

- телескоптағы сәуленің жолын салу және түсіндіру;

 Бағалау критерийлері

- лупадағы сәуленің жолын салады және түсіндіреді;

- қарапайым телескоптағы сәуленің жолын салады және түсіндіреді;

- микроскоптағы сәуленің жолын салады және түсіндіреді;

 Тілдік мақсаттар

 Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсінулері және қолдана алулары керек: сызықтық үлкейту, лупа, микроскоп, телескоп, шын кескін, жалған кескін, тура кескін, төӊкерілген кескін, үлкейтілген кескін.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Сөздік

 қазақша

 орысша

 ағылшынша

телескоптар

телескопы

telescopes

объектив

объектив

objective lens

окуляр объективі

окулярный объектив

eyepiece lens

камера экраны

экран камеры

the

screen of the camera

көзілдірік

очки

spectacles

оптикалық құрал

оптический инструмент

optical instrument

төңкерілген, тік

перевернутое вертикальное

the inverted upright

шын/жалған кескін

действительное/мнимое изображение

real /virtual image

сызықтық ұлғайту

Линейное увеличение

linear magnification

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Лупа- фокус аралығы кіші болған (шамамен ) линза.

Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ академиялық адалдық,топта жұмыс жасай алу және жауапкершілік құндылықтарын дамытуға бағытталған.

Орташа қабілетті оқушыларға қолдау көрсету.

Пәнаралық байланыстар

Микроскоптағы кескінді түсіндіргенде биология пәнімен байланыс

Бастапқы білім

Сандық-түрлендіргіштің аналогы, байланыс арналары оптикалық кескіннің қалай пайда болатынын; көздің құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттауды біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Оқушылармен сәлемдесу.

 Негізгі бөлігі нәрсенің кескінін беретін кандай да бір оптикалық жүйе болып табылатын сан алуан оптикалык аспаптардың жұмыс істеу әрекеті  геометриялық оптика заңдарына негізделген.

 Мұғалім оқушылардың жауабына кері байланыс жасай отырып, оларды бүгінгі сабақтың мақсатына қарай бағыттайды.

 Топқа бөлу. Оптикалық аспаптар: телескоп, микроскоп және лупаның суреттері арқылы бөлінеді.

 1-топ. « Лупа»

 2 –топ. «Микроскоп»

 3-топ. « Телескоп»

 

Сабақтың ортасы

5-15 мин

Мұғалім сыныпты 4 топқа бөледі. Әр топқа тапсырма таратылады

Топтық жұмыс: «Түртіп алу» әдісі. Интерактивті тақтадан көрсетілген бейнематериалды бақылау арқылы сұрақтарға жауап береді. Бұл сұрақтар алдын-ала топтарға жазылып беріледі.

1- топ:

  • Лупа дегеніміз қандай оптикалық аспап?
  • Лупаның жұмыс істеу механизмі неге негізделген?
  • Лупаның ұлғаюы қалай анықталады?
  • Лупа қандай салаларда қолданылады?

 

2-топ:

  • Оптикалық жүйе дегеніміз не?
  • Микроскоптың негізгі бөліктері қандай?
  • Микроскоптағы сәуленің жолы қалай бағытталады?
  • Микроскоптың толық ұлғаюы қалай анықталады?

 

3-топ:

  • Алыс қашықтықтағы денелерді қарайтын оптикалық құралдың неше түрі бар?
  • Телескоптардың неше түрі бар?
  • Телескоп-рефлекторда линзаның орнына не қолданылады?
  • Алғашқы космостық «Хаббл» телескопы жерде орналастырылған телескоптан неше есе үлкейтіп көрсете алады?

 

 Әр топтың жұмысы бағаланады

https://resh.edu.ru/subject/lesson/3829/main/197514/

16-25 мин

25-35 мин

35-38 мин

Топтық жұмыс. Әр топқа тапсырма таратылады.

  •  топ: А3 қағазға өз оптикалық құралы, яғни лупа бойынша постер жасау, сәуле жолын салып кескінді сипаттау.
  •  топ: А3 қағазға өз оптикалық құралы, яғни микроскоп бойынша постер жасау, сәуле жолын салып кескінді сипаттау.
  •  топ: А3 қағазға өз оптикалық құралы, яғни телескоп бойынша постер жасау, сәуле жолын салып кескінді сипаттау.

 Оқушылардың жұмыстары келесі критерий бойынша бағаланады.

 Бағалау критерийлері

  • Аспаптардағы сәуленің жолының дұрыс салынуы
  • Кескінді сипатталуы мен түсіндірілуі
  • Теориялық материалды сызбаға анық салынуы

 

 Әр жұптың таныстырылымы тыӊдалады. Әр топ бір-бірінің жұмысын бағалайды.

 

 Топтық жұмыс. Оқушылардың теориялық материалды қалай меңгергендіктерін тексеру үшін берілген кестені толтырады.

Құралдар

Сәуле жолы

Қысқаша сипаттама

Лупа

Микроскоп

Телескоп

  Бағалау критерийлері

  • Аспаптардың құрылысын біледі
  • Аспаптардың қолдану аясын түсіндіре алады
  • Аспаптардағы кескіннің түрін сипаттайды

 

 Әр топ бір-бірінің жұмысын бағалайды

Жеке жұмыс

Сабақтың соӊы

38-40 мин

4. Рефлексия.

Оқушыларға үлестірме парағын таратып өздерін 3 сөйлеммен бағалауды сұрау.

  • Бүгінгі сабақтан … үйрендім
  • Бүгінгі сабақта маған ұнады…
  • Маған қиындық келтірді…

5. Үйге тапсырма: Физика. 11-сынып. Алматы «Мектеп» 2012.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулы және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыруды жоспарладым.

Оқушылардың басым бөлігі:

Оптикалық аспаптар, оның ішінде: лупаның, микроскоптың және телескоптың күнделікті өмірде қолданылу себебін біледі. Бұл аспаптардың құрылысымен танысып, олардың ішінде сәулелердің таралу жолдарын сызып көрсетіп, неліктен екендігін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар осы оптикалық аспаптарға байланысты күрделі сұрақтарға жауап береді, деңгейлік есептерді шығара алады.

Материалды меңгергендігін тексеру үшін бағалау критерийлерін қолдану.

Жеке жұмысты бақылау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу