Зертханалық жұмыс. Жалпақ параллельді пластина мен үшбұрышты призманың көмегімен шынының сыну көрсеткішін анықтау. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Геометриялық оптика | мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дата: | Мұғалімнің ТАЖ: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сынып: 11 | Қатысушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тема урока | Зертханалық жұмыс. Жалпақ параллельді пластина мен үшбұрышты призманың көмегімен шынының сыну көрсеткішін анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11. 6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименталды анықтау және эксперимент қоюды жақсарту жолдарын ұсыну | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: жарықтың сәулесі екі рет жалпақ параллель пластина мен Үшбұрыш призмадан өтіп, жарықтың құлау және сыну бұрыштарын дұрыс бейнелейді; жалпақ параллель пластина мен Үшбұрыш призм арқылы сәуленің жүрісін біледі және бейнелейді; Снелл Заңын құрастырады және есептеу қателіктерін анықтайды. Оқушылардың көпшілігі: эксперимент сыну көрсеткішін анықтайды, экспериментті талдайды, эксперимент барысында пайда болған қиындықтар мен қателерді анықтайды, экспериментті жақсарту жолдарын ұсынады; Кейбір оқушылар: салыстыру арқылы алынған нәтижелерді талдайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән бойынша оқыту мақсаты: тікелей сызық бойынша жарықтың таралуын біледі, жарықтың сынуын сипаттайтын физикалық шамаларды біледі: жарықтың құлау және сыну бұрышы, ортаның сыну көрсеткішінің формуласын біледі. Эксперимент жүргізеді, қателіктерді анықтайды және есептейді. Экспериментті жақсарту жолдарын ұсынады. Оқытудың тілдік мақсаты: нақты эксперименталды әдісті жазбаша бағалау Пәндік лексика және терминология
Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы Нәтиженің дәлдігін пайдаланып жақсартуға болады... Қателік өлшеу .... көмегімен төмендеуі мүмкін... | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Коммуникабельность Командалық жұмыста бірлескен жұмыс істеу және қызметті жоспарлау қажеттілігі оқушылардың достық қарым-қатынасын және олардың коллаборативтік ортада жұмыс істеу үшін коммуникабельді қасиеттерін қамтамасыз етеді: командалық жұмыста басқа оқушылармен әлеуметтік, мәдени, этикалық қарым-қатынас жасай білуді дамыту. Оқушыларға өз бетінше, жұпта және топта жұмыс істей білуді; Серіктің пікірін құрметтеуді; білім көздерін өз бетінше іздеуді үйрету. Сабақтың адамгершілік әсері: өз оқуы үшін жауапкершілік сезімін қалыптастыру; айналасындағыларға құрметпен қарау; оқу-танымдық іс-әрекетті табысты жүзеге асыру мақсатында әр түрлі көздерден ақпаратты қабылдау және пайдалану дағдылары мен іскерліктерін дамыту; оқушыларға мектеп мүлкіне ұқыпты қарауға үйрету; өз қызметін жоспарлау және өз қызметін бақылау дағдысы мен іскерліктерін қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ пайдалану дағдылары | Акт тақырып бойынша презентациялар мен суреттерді, бейнематериалдарды және олар бойынша диалогтық әңгіме немесе "ми" шабуылдарды өткізу үшін сабақтың әртүрлі кезеңдерінде пайдаланылуы мүмкін. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдын ала Білім | Бұл бөлімде оқушылар жарықтың сыну құбылысымен танысады. Алдыңғы бөлімде оқушылардың сәуле барысын графикалық түрде көрсету дағдылары бар. Геометриялық оптика жарық сәулесі туралы ұғымға негізделген және қарапайым геометриялық құрылыстармен байланысты. Оқушылар графикалық құрылымның қарапайым дағдылары болуы тиіс. (5-8 сынып математика) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ход урока | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған қызмет сабақта | Ресурсы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы 3 мин | I. Ұйымдастыру кезеңі Жұмысқа оң психологиялық көңіл-күй жасау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин 5 мин | Құралдар мен материалдар:
Қысқаша теория Сәуленің сыну құбылысы дененің бір бетінен кері бетіне өту кезінде байқалады. Өйткені әр ортаның өзінің оптикалық тығыздығына сай жылдамдығы өзгереді. Сыну заңына байлаынсты: , мұндағы - екінші ортаның бірінші ортаға байлаынсты сыну көрсеткіші. Егер бірінші орта ретінді ауа болатын болса, оның сыну көрсеткіші 1ге тең, онда екінші ортаның салыстырмалы сыну көрсеткіші абсолюттік сыну көрсеткішіне тең болады. Ход работы:
Тапсырма:
Бақылау сұрақтары 1. Жарық сәулесінің құлау бұрышы ұлғайған кезде ортаның сыну көрсеткіші қалай өзгеретінін анықтаңыз. Осы тәуелділік графигін сызыңыз. 2. Жарықтың сыну бұрышы құлау бұрышынан аз немесе көп болуы мүмкін және 0 тең болуы мүмкін бе ? 3. Абсолютті сыну көрсеткішінің физикалық мәні қандай? 4. Ең көп дәлдікпен, яғни ең аз қатемен сыну көрсеткішін қалай анықтауға болады? Жұмыстың қрытындысы 1. Осы жұмысты орындау кезінде болған үш қиындықты жазыңыз. і. ........................ ............................. ................................ ............................ ................................ іі. ........................ ............................. ................................ ............................ ............................... ііі. ........................ ............................. ................................ ............................ .............................. 2. Осы қиындықтарды шешу жолын сиптатаңыз. і. ........................ ............................. ................................ ............................ ................................ іі. ........................ ............................. ................................ ............................ ............................... ііі. ........................ ............................. ................................ ............................ .............................. 3. Жұмысты жақсартудың жолдарын ұсыныңыз. і. ........................ ............................. ................................ ............................ ................................ іі. ........................ ............................. ................................ ............................ ............................... Дескриптор
| Приложение 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия «еркін микрофон» Сізге зертханалық жұмыс ұнады / ұнады Осы зертханалық жұмыста қандай қиындықтарға тап болдыңыз ?.... Бұл зертханалық жұмыста не өзгерер едіңіз ?.... Сұрақтарды ауызша немесе жазбаша түрде талқылауға болады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау жеке және топтық қолдау арқылы жүзеге асырылады. Сабақ соңында барлық оқушылар сабақтың мақсатына жетеді, осы мақсатқа жету үшін оларға scaffolding беріледі | Жазбаша және ауызша жұмыс арқылы. | Денсаулықты нығайту әдістері үзіліс пен жаттығу, тұру, созылу және серуендеу сияқты әдістермен қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?