Оптикалық талшықтар. Жарықтық сигналдарды оптикалық талшықты кабелдер арқылы жіберу. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Геометриялық оптика | мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дата: | Мұғалімнің ТАЖ: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сынып: 11 | Қатысушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тема урока | Оптикалық талшықтар. Жарықтық сигналдарды оптикалық талшықты кабелдер арқылы жіберу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11. 6.2.2 – жарық сигналдарын оптикалық талшықтар арқылы өткізу кезіндегі артықшылықтарын түсіндіре алу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: оптоталшық түсінігіне анықтама береді, жарық сигналдарын Берудің оптикалық-талшықты технологиясының артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратады, оптикалық-талшықты кабельдердің түрлерін ажыратады Кейбір оқушылар: салыстыру арқылы алынған нәтижелерді талдайды, негізгі зерттелетін шамаларды есептейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән бойынша оқыту мақсаты: оптикалық талшықты технология бойынша жарықтың таралуы туралы біледі, жарықтың сынуын сипаттайтын физикалық шамаларды біледі: жарықтың құлау және сыну бұрышы, ортаның сыну көрсеткішінің формуласын, сандық апертураны біледі.. Пәндік лексика және терминология
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Коммуникабельность Командалық жұмыста бірлескен жұмыс істеу және қызметті жоспарлау қажеттілігі оқушылардың достық қарым-қатынасын және олардың коллаборативтік ортада жұмыс істеу үшін коммуникабельді қасиеттерін қамтамасыз етеді: командалық жұмыста басқа оқушылармен әлеуметтік, мәдени, этикалық қарым-қатынас жасай білуді дамыту. Оқушыларға өз бетінше, жұпта және топта жұмыс істей білуді; Серіктің пікірін құрметтеуді; білім көздерін өз бетінше іздеуді үйрету. Сабақтың адамгершілік әсері: өз оқуы үшін жауапкершілік сезімін қалыптастыру; айналасындағыларға құрметпен қарау; оқу-танымдық іс-әрекетті табысты жүзеге асыру мақсатында әр түрлі көздерден ақпаратты қабылдау және пайдалану дағдылары мен іскерліктерін дамыту; оқушыларға мектеп мүлкіне ұқыпты қарауға үйрету; өз қызметін жоспарлау және өз қызметін бақылау дағдысы мен іскерліктерін қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика, информатика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ пайдалану дағдылары | Акт тақырып бойынша презентациялар мен суреттерді, бейнематериалдарды және олар бойынша диалогтық әңгіме немесе "ми" шабуылдарды өткізу үшін сабақтың әртүрлі кезеңдерінде пайдаланылуы мүмкін. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдын ала Білім | Бұл бөлімде оқушылар жарықтың сыну құбылысымен танысады. Алдыңғы бөлімде оқушылардың сәуле барысын графикалық түрде көрсету дағдылары бар. Геометриялық оптика жарық сәулесі туралы ұғымға негізделген және қарапайым геометриялық құрылыстармен байланысты. Оқушылар графикалық құрылымның қарапайым дағдылары болуы тиіс. (5-8 сынып математика) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ход урока | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған қызмет сабақта | Ресурсы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы 3 мин | I. Ұйымдастыру кезеңі Жұмысқа оң психологиялық көңіл-күй жасау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 10 мин 12 мин 11 мин | Сабақтың мақсаты мен тақырыбымен таныстыру Сыныппен жұмыс. "Оптоталшық" ұғымын тұжырымдау. Менталдық картаны құру. Оқушылардан "оптикалық талшықтар"ұғымын қандай қауымдастықтар тудыратынын сұраңыз. Олардың жауаптарын тақтаға жазып, менталдық картаны жасап, осы ұғымға толық анықтама беру керек. Жұптық жұмыс: Оқушылар жұпта оптикалық байланыстың артықшылықтары мен кемшіліктерін іздеу үшін ноутбуктер немесе планшеттер пайдаланады. Кестені толтыру. Слайдтық бағдарлама көмегімен өзара тексеру.
Теориялық бөлім: Оптикалық орталардағы толық іштей шағылу Сыныпты екі топқа бөліңіз. Тапсырма: талшық түрлері бойынша плакат жасау: 1 топ – көпмодтық талшық, 2 топ – бірмодтық талшық + әр топ үшін плакаттар презентациясына 1,5 минуттан. | Қосымша 1 А3 форматындағы қағаз, Қарандаштар, фломастерлер, маркерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия «еркін микрофон» Сабаққа дейін не білдім? Сабақта не білдім? Не үшін жұмыс істеу керек? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау жеке және топтық қолдау арқылы жүзеге асырылады. Сабақ соңында барлық оқушылар сабақтың мақсатына жетеді, осы мақсатқа жету үшін оларға scaffolding беріледі | Жазбаша және ауызша жұмыс арқылы. | Денсаулықты нығайту әдістері үзіліс пен жаттығу, тұру, созылу және серуендеу сияқты әдістермен қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?