Дифракциялық торлар. Зертханалық жұмыс № 2. Дифракциялық тордың көмегімен жарық толқынының ұзындығын анықтау. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары 11-169
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||
Күні: _______ | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 11 ____ | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Дифракциялық торлар. Зертханалық жұмыс № 2. Дифракциялық тордың көмегімен жарық толқынының ұзындығын анықтау | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.6.1.2-толқын ұзындығын анықтау үшін дифракциялық торды қолдануды сипаттау; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | - тормен жасалатын дифракцияны көрсететін эксперименттерді сипаттау. - тәжірибелік түрде dsinθ = nλ формуласын алу - толқын ұзындығын анықтау үшін дифракциялық торды пайдалануды суреттеу; - есептерді dsinθ = nλ теңдеуі арқылы шешу | ||||||||
Жетістік критерийлері | Студенттер: - тормен жасалатын дифракцияны көрсететін эксперименттерді сипаттайды. - тәжірибелік түрде dsinθ = nλ формуласын алады - толқын ұзындығын анықтау үшін дифракциялық торды пайдалынғанда суреттейді; - есептерді dsinθ = nλ теңдеуі арқылы шешеді | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Студенттер: - дифракцияны бақылау шарттарын түсіндіру; - Гюйгенс принципіне негізделген дифракция құбылысын түсіндіру. Қарым-қатынас / жазу үшін пайдалы сөйлемдер сериясы: Құбылыс-дифракция болып табылады ... ... Дифракция, егер ... ... Дифракциялық тор ... ... Дифракциялық тор кезеңі деп аталады ... | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Тиімді коммуникативтік дағдыларды дамыту, сыныптастар пікіріне құрмет АЖ білімі мен түсінуі: өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік, ұжымдық істер АЖқұндылықтары: қоршаған адамдарға төзімді қарым-қатынас, ұжымдық іс үшін жеке жауапкершілік. АЖ дағдылары: диалог жүргізе білу, басқа адамдармен конструктивті қарым-қатынас жасай білу. Құндылықтар топтарда тақырыптың негізгі сәттерін талқылау арқылы алға жылжиды. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика (базалық алгебра / арифметика). | ||||||||
Қолдану дағдылары | Интернетте қосымша ақпаратты іздеу. | ||||||||
Бастапқы білім | Интерференция, дифракция, жиілік, фаза, толқын шебі | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 10 мин 5 мин | Мұғалім оқушыларды қарсы алады. Оқушылармен тақырыпты, сабақ мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылайды. Бірінші сабақтағы жұмыс кезеңдерін түсіндіреді. (I) 1-Тапсырма. Тексеру жұмысын орындау. (10 мин.) Application#1.docx қолдана отырып, студенттерді бағалау Жауаптар: (А) екі (немесе одан да көп) толқындар кездеседі (интерферацияланады"), нәтижелік ығысу әрбір ығысулардың қосындысы болып табылады [3] (b) (i) өркештердің қиылысу нүктелері арқылы кез келген дұрыс сызық (ii) өркештің және ойыстың қиылысуы арқылы кез келген дұрыс сызық] (c) (i) λ = ax/d немесе λ = asin және θ = x / d 650*10-9 = (a × 0.70 × 10-3)/1.2 a = 1.1 × 10-3 м [3] (ii) 1 өзгермейді 2 жарқын болады 3 өзгермейді (қара күйінде қалады) [3] (W) Проблемалық мәселені қою. (5 мин.) Мұғалім студенттерге CD дискісін көрсетеді. Студенттерге арналған сұрақтар: Мынау не? Неге ақ жарық дискіден шағылғаннан кейін түсті болып көрінеді? CD қалай жұмыс істейді? Студенттер өз жауаптарын басқалармен талқылайды. Мұғалімнің бағалауы Мұғалім оқушыларға: бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? Мұғалім студенттермен сабақ тақырыбын, оқыту мақсатын және бағалау критерийлерін құрастырады | Application#1.docx | |||||||
Сабақтың ортасы
| №2 зертханалық жұмысты жүргізу "Дифракциялық тордың көмегімен жарық толқынының ұзындығын анықтау". Application#2 файлындағы Нұсқаулық материал.docx | Application#2.docx | |||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақтың қысқаша мазмұны. Біз бүгін нені білдік? Сабақты түсіну деңгейін қалай бағалайсыз? | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Барлық оқушылар : - Тордан алынған дифракцияны көрсететін тәжірибелерді сипаттайды; - dsinθ = nλ формуласын тәжірибе жүзінде алады; - толқын ұзындығын; анықтау үшін дифракциялық торды қолдануды суреттейдi; Оқушылардың көбі: - dsinθ = nλ теңдеуін қолдана отырып есептер шығарады; Кейбір оқушылар: - барлық тапсырмаларды өз бетінше шешеді. | оқушылар бірін-бірі бағалайды | қызмет түрлерінің ауысуы, қажетті мәліметтер жинау барысында | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?