Электр энергияны өндіру, тасымалдау және қолдану. Трансформатор. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерізімді жоспар бөлімі: Айнымалы ток | мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: _______________________ | мұғалім: | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 ____ | Қатысқандар саны: _____ | қатыспағандар: ____ | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Электр энергияны өндіру, тасымалдау және қолдану. Трансформатор. | ||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | - Қашықтыққа айнымалы токты жеткізу принципін түсіндіру;; - Электр энергиясын жеткізудегі жоғары кернеу мен айнымалы токтың ғылыми және экономикалық артықшылықтарын көрсету; | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - электр энергисын өндіру процесін түсіндіру; - қашықтыққа айнымалы токты жеткізу принципін түсіндіру; - электр энергиясын жеткізудегі жоғары кернеу мен айнымалы токтың ғылыми және экономикалық артықшылықтарын көрсету; - электр энергиясының негізгі тұтынушыларын атау. | ||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - электр энергисын өндіру процесін түсіндіреді; - қашықтыққа айнымалы токты жеткізу принципін түсіндіреді; - электр энергиясын жеткізудегі жоғары кернеу мен айнымалы токтың ғылыми және экономикалық артықшылықтарын көрсетеді; - электр энергиясының негізгі тұтынушыларын атайды. | ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары | оқушылар: - электр энергисын өндіру процесін түсіндіреді; - қашықтыққа айнымалы токты жеткізу принципін түсіндіреді; - электр энергиясын жеткізудегі жоғары кернеу мен айнымалы токтың ғылыми және экономикалық артықшылықтарын көрсетеді; - электр энергиясының негізгі тұтынушыларын атайды. Жазуда және диалог құруда баянды сөйлемдер/A series of useful phrases for dialogue / writing: Электр энергиясын өндіру негізінде………………………. Электр энергия тасмалдау желісінде энергияның шығынының көзі ………… Электр желілеріндегі шығынды кеміту үшін…. Электр энергиясының негізгі тұтынушысы…. | ||||||||||||||||||||||||||
Басты дағдылар | Зерттеу дағдылар | ||||||||||||||||||||||||||
Негізгі құндылық | құзіреттілік | ||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту (жачандық азаматтықтың маңызды белгілері) (АЖ)
| Development of effective communication skills, respect for the opinion of classmates Knowledge and understanding of the GG: өз білімі және басқалардың білімі үшін жауапкершілік. GG values: өз білімі және басқалардың білімі үшін жауапкершілік. Skills GG: диалог жүргізу, бір-біріне түсіндіру. Values are promoted through / through discussion of the key points of the topic in groups. | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Mathematics (Basic algebra/arithmetic). Алгебралық есептеулер | ||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану | Интернетегі ақпаратпен жұмыс/ Search for additional information on the Internet. | ||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| Электромагниттік индукция құбылысы, магнит ағыны, электромагниттік индукция заңы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 8 минут. | Мұғалім оқушылармен амандасады және оларға дәптерлерінде жеке тапсырма орындауға ұсынады. (I) 1 тапсырма. Төмендегі суретке қараңыз . (а) Көрсетілген жүйенің атауын жазыңыз. (b) Негізгі бөліктерін жазыңыз. (с) Кез келген мемлекетке осы жүйенің маңыздылығын түсіндіріңіз Оқушылар 5 минут жұмыс жасайды.
Слайдтан бірін-бірі бағалайды
Дұрыс орындалуын талдайды. (W) Мұғалім оқушылармен бірлесе сабақтың тақырыбын, мақсатын, бағалау критерийлерін алып шығады. Сабаққа жоспар құрады. Жұмыс жоспары: 1. топтарда жұмыс жасап баяндама дайындау; 2. тақырып бойынша сұрақтар құрастыру; 3. «Трансформатор»мәтінімен жұмыс жасау | Инструктивті карта презентация
| |||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 30мин. | https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ сайт көмегімен мұғалім оқушыларды топтарға бөледі (W) Мұғалім сабақ тақырыбының постер дайндауға бөлімдерімен таныстырады: (G) 2 тапсырма. Топтық жұмыс 15 мин постерлер бойынша баяндама жасау. Топпен презентация бойынша постер дайындап, кестені толтырыңдар 1 топ: 1. Қазақстанда электр энергиясының өндірілуі. Әртүрлі электростанцияларының құрылымы және мөлшері.
2 топ: 2. Қазақстандағы электр энергияны тасмалдаушы желілері. Негізгі компенентерінің құрылымы және мақсаты.
3 топ: 3. Электр энергияны алысқа жеткізу. Айнымалы токтың артықшылығы.
4 топ: 4. Электр желілеріндегі электр энергиясының шығынын азайту.
5 топ: 5. Электр энергиясын тұтыну секторы. Электр энергиясын үнемдеу негіздері.
Ресурстар: https://www.kegoc.kz/ru/elektroenergetika/elektroenergetika-kazahstana-klyuchevye-fakty http://bourabai.kz/toe/kazenergy.htm http://electricavdome.ru/peremennyj-tok-i-postoyannyj-tok-otlichie.html http://energ2010.ru/Toe/Toe_lekcii_neelektr/7_Preimushestva_perem_toka.html https://winnerscience.com/2014/08/13/8-advantages-of-alternating-current-over-direct-current/
(G)топтық жұмыс және постерларды қорғау (15 мин).
баяндама жасау кезінде кестені дәптерде толтырыңдар:
Оқушылардың жауабы. Оқушылардың жауаптарын талдау. Оқушылар кестеге жазғандарын оқиды (I) 3 тапсырма. Мәтінмен жеке жұмыс «Трансформатор» Оқы және дәптерге жаз: 10 мин
Трансформатордың жұмысы электромагниттік индукция құбылысына негізделген. Бірінші орам бойынша айнымалы ток өткен кезде өзекшеде айнымалы магнит ағыны пайда болады, ол екінші орамада индукциялық ЭҚК-ін тудырады. Болаттан жасалған өзекше магнит өрісін шоғырландырады, сондықтан магнит ағыны тек өзекшенің ішінде және оның барлық қималарында бірдей болады. Жүктемесіз трансформатор – екінші реттік орамға жүктеме қосылмаған кездегі жұмысы: Фарадей заңы бойынша бірінші немесе екінші кезкелген орамында индукциялық ЭҚК-нің лездік мәнінің, формуласы: Егер Ф = Ф0соsωt, онда ԑ = ω Ф0 sinωt, немесе ԑ = E0sinωt , мында E0= ω Ф0 – бір орамдағы ЭҚК-нің амплитудасы. Бірінші реттік орамада орам саны N1, толық индукциялық ЭҚК-і Ԑ1 N1ԑ тең, екінші реттік орамада толық индукциялық ЭҚК-і Ԑ2 N2ԑ тең, мында N2 – екінші орамдағы орам саны. Осыдан Бірінші реттік орамға қоса берілген U1 кернеу және индукциялық ЭҚК Ԑ1 қосындысы осы орамдағы кернеудің төмендеуіне тең болуы тиіс: U1 + Ԑ1 = i1R1, мында R1 – орамның активті кедергісі, ал i1 –осы ормадағы ток күші. Әдете орамдағы активті кедергі өте аз i1R1 көбейтіндісін ескермеуге болады. Сондықтан U1 ≈ - Ԑ1. (2) трансформатордың екінші реттік орамасына жүктеме қосылмаса ток онда болмайды және келесі қатынас орындалады U2 ≈ - Ԑ2(3) Электрқозғаушы күштердің Ԑ1 және Ԑ2 лездік мәндері бір-бірімен сәйкес өзгеретіндігінен, олардың формуладағы қатынастарын әсерлік мәндерінің қатынастарына ауыстыруға болады:
k –трансформация коэффициентті. Егер k<1 – жоғарылатқыш трансформатор; k> 1 – төмендеткіш трансформатор. Жүктемелі трансформатор Екінші реттік орамаға жүктеме қосылса орамнан ток жүреді. Онда U2 ≈ - Ԑ2 қатынасы толық орындалмайды сондықтан U1 және U2 арасындағы байланыс күрделі болады. Энергияның сақталу заңы бойынша бірінші тізбектің қуаты екінші тізбектің қуатына тең болуы тиіс, ; мында I1 және I2— бірінші және екінші орамдағы токтардың әсерлік мәндері. Сондықтан трансформатордың көмегімен кернеуді бірнеше есе артырсақ, біз соншама есе ток күшін кемітеміз (және керісінше). Трансформаторларды электр энергиясын алысқа тасымалдағанда, тұтынушыларға бөлгенде, түзеткіш, күшейткіш құралдарда көп қолданады. Трансформаторларды екі түрге бөлуге болады: тұрмыстық және өндірістік Тұрмыстық трансформаторды электр құралдарын қоректендіру көздерінде, технологиялық және медициналық рентген қондырғыларында, электр пештерінде, плазмалық және лазерлік қондырғыларда, радиолокация және электроника құрылғыларында пайдаланады. Тұрмыстық қондырғыларда көбіне төмендеткіш трансформаторларды қолданады. Өндірістік трансформаторларды электр энергия тасмалдаушы желілерінде қолданады. Жоғары қуатты трансформаторлар салқындатқыш маймен толтырылған бактарға салынады
Трансформаторларды тағы екі түрге бөледі: 1) Бөлгіш - тұрмыстық және өнеркәсіптік аспаптармен электр қауіпсіздігін мақсатын қамтамасыз ету үшін пайдаланылады. 2) Өлшеу-тізбектегі өте үлкен, өте кішкентай айнымалы кернеу мен токтарды өлшеу үшін қолданылады.
(І) Есеп шығару:(5 мин) «Трансформатор» тақырыбына 1. Егер трансформатордың бірінші орамын тұрақты ток көзіне қосатын болса, не болады? 2. Бірінші катушкада 840 орамы бар трансформатор кернеуді 220 В-тен 660 В-ке дейін артырады. Трансформация коэффициентті қанша? Екінші реттік катушканың орам саны қанша? Мұғалім жеке көмек көрсетеді | Бағыттаушы карта, мәтін «Трансформатор»
ресурстар: https://www.kegoc.kz/ru/elektroenergetika/elektroenergetika-kazahstana-klyuchevye-fakty http://bourabai.kz/toe/kazenergy.htm http://electricavdome.ru/peremennyj-tok-i-postoyannyj-tok-otlichie.html http://energ2010.ru/Toe/Toe_lekcii_neelektr/7_Preimushestva_perem_toka.html https://winnerscience.com/2014/08/13/8-advantages-of-alternating-current-over-direct-current/
| |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Оқушылар жетістіктерін және сабақта туған қиындықтарды талдайды. Мен түсіндім…. Маған қиын болды…. Маған қажет …. Үйге тапсырма: Сайттардан материалды оқу https://www.cyberphysics.co.uk/topics/magnetsm/electro/Transfromer/trnsfrmr.htm https://en.wikibooks.org/wiki/A-level_Physics_(Advancing_Physics)/Transformers https://opentextbc.ca/physicstestbook2/chapter/transformers/ |
| |||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. | Топптық жұмыста – бірін-бірі бағалау, бір-біріне кері байланыс беру, жеке жұмыста мұғалімнің ауызша формативті бағалауы | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
| |||||||||||||||||||||||||
Қабілетті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Топтық жұмыста: үлгерімі жоғары оқушылар лидер және консультант ролін атқарады Қиындық сезінген оқушыларға жеке көмек көрсету
| ||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Оқушылардың көпшілігі: Кейбір оқушылар: | - электр энергисын өндіру процессін түсіндіреді; - электростанция түрлерін және жұмыс істеу принципін түсіндіреді; - трансформатордың жұмыс істеу принципін түсіндіреді;
- қашықтыққа айнымалы токты жеткізу принципін түсіндіреді;
- электр энергиясын жеткізудегі жоғары кернеу мен айнымалы токтың ғылыми және экономикалық артықшылықтарын көрсетеді; - электр энергияның негізгі тұтынушыларын атайды. - формула көмегімен есеп шығарады | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Use this section to reflect on the lesson. Answer the most important questions about your lesson from the left column. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
| ||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
| ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | |||||||||||||||||||||||||||
Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?