Гармоникалық тербелістер кезіндегі координата, жылдамдық және үдеуді эксперименттік түрде зерттеу. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Гармоникалық тербелістер | Мектеп: Ақтау қаласындағы ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: . | Мұғалімнің аты-жөні: Кадыров К.К., Хамитова Л.Б.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: 10 | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Гармоникалық тербелістер кезіндегі координата, жылдамдық және үдеуді эксперименттік түрде зерттеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1.1 - гармоникалық тербелістерді(х(t), v(t), a (t)) тәжірибелік, аналитикалық және графикалық түрде зерттеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Грамоникалық тербелісті зерттеу арқылы, координата, жылдамдық пен үдеудің өзгерісін сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Сөздік
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жылдамдық пен үдеудің уақыт бойынша өзгерісін қорыту кезінде математика пәнімен кіріктіріледі. Туынды ұғымымен таныс болады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тақырыпты түсіндіру кезінде интерактивті тақта арқылы презентация мен анимициялар қолданылады. SPARK құралы арқылы гармоникалық тербеліс теңдеуін зерттейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тербелістер, сипаттайтын шамалар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой шақыру 1-2 мин | «Білу» Сұрақ Бүгін бірінші сабақ нешеде басталады? Аптаның сәрсенбісінен басқа күндері ше? Оқушы жауаптары: күнде 8:30-да басталады |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану/ Ақпарат 2-7 мин 7-10 мин 10-30 мин 30-35 мин | Проблемалық сұрақ. Мұғалім әрекеті: Шеңбер бойымен қозғалған дененің бір нүктесін ала отырып, координатаның уақытқа қатысты орны өзгереме? Траекториясы қандай болады? Анимация шеңбер және маятник қозғалысын қарастырамын (Шеңбер бойымен және маятник қозғалыстарының координата бойынша өзгерістерінің еш айырмашылығы жоқ екендігіне көз жеткізеді) Мысал 1 Сағаттың cекундтық тілшесінің ұзындығы 10 см екені белгілі болса, сағат тілшесінің х(t), v(t), a (t) теңдеулерін жазып көрсетіңіз. х(t)=0.1cos0.03πt; v(t)=-0.003sin0.03πt; a(t)= - 0.00009cos0.03πt Жаңа тақырып: Гармоникалық тербелістер кезіндегі координата, жылдамдық және үдеуді тәжірибе жүзінде анықтау. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерилерін таныстырып кетемін. Практикалық жұмыс.(жұпқа бағалау парағы беріледі, практикалық жұмысты зерттеудің өзіне саралау тапсырмаларын орындайды.) Берілген сілтеме бойынша кіріп, тербелмелі қозғалыс үшін гармоникалық теңдеңді жазып үйренеді. Оқушылар жұппен бірлесе орындайды. Ұзындығы 1м массасы 1 кг денені 30 градус бұрышқа ауытқыта отырып, бағалау парақшасы үлестіріледі. Практикалық жұмыс дискрепторлары:
Егер интернетке кіру мүмкіндігі болмаса, онда 30 грамм жүкті серіппеге іле отырып, 5 см-ге ауытқытып тербелісті анықтайды. Оқушының жасаған жұмыстарын бағалау. Тақырыпты бекіту. | Презентация http://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=kv_pohyb_po_kruznici&l=ru презентация Үлестірме материал Электрондық оқу құралымен жұмыс https://phet.colorado.edu/sims/html/pendulum-lab/latest/pendulum-lab_en.html Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 5 мин | Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді? Үй тапсырмасы: гармоникалық тербелістердің теңдеуін жазу х(t), v(t), a (t) - ? | Рефлексия паракшалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Практикалық жұмыс кезінде алынған мәләметтерге анализ жасай отырып, тақырып мазмұны бойынша деңгейлік тапсырмалар беріледі. Оқушылар барлығы қозғалыс кезіндегі ығысуды, жылдамдық пен үдеудің теідеулерін жаза отырып, графигін салады. Қабілеті оқушылар күш пен энергия өзгерісінің теңдеулерін құра алады | Жұптық бағалау, мадақтау | Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?