Адамзаттың ғарышты игеруі және ғарыштық мүмкіндіктердің дамуын меңгеруі. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Сынып: 11

Мұғалімнің аты –жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Адамзаттың ғарышты игеруі және ғарыштық мүмкіндіктердің дамуын меңгеруі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.10.1.10 – Хаблл заңын қолдана отырып, әлемнің жасын бағалауды үйрену;

11.10.1.11 – микротолқындық фондық сәулеленудің берілгендерін қолдана отырып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Ғарышты туралы жалпы түсінік қалыптастыру;

Ғарыш туралы заңдылықтарға шолу жасау;

Ғарыштың дамуын қарастыру.

Ғарышты игерудің мүмкіндіктерімен танысу.

Бағалау критерийлері

Ғарыштың дамуын қарастыра алады.

Ғарышты игерудің мүмкіндіктерін біледі.

Галактиканы және Құс жолын сипаттай алады

Құс жолы галактикасының сызбасын сызады.

Хаблл заңын түсінеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

"Үлкендауда" (оқу, хат, айтужәнетыңдайбілу) өззерттеулерітуралыұсыныстарынберу

Кёртис бекіткен, ол… себебі…

Шепли бекіткен, ол… себебі…

Жаңа жағдайлар, Үлкен дауды шешуге көмектескен өзін қоса

Спиральді тұман (тұман)

галактика

құс жолы

Әлем

Күн жүйесі

Цефеидтер (айнымалы жұлдыздар)

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)
  • Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.
  • Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру
  • Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Астрономия

АКТ қолдану дағдылары

Обсерваторияны АКТ көмегімен ұсыну. Оқушылар онлайн обсерватория сайтына еніп көптеген суреттер көре алады.

Бастапқы білім

Ядролық реактор

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалім 1

Ресурстар

1 мин

3 мин

4 мин

5 мин

5 мин

10 мин

Ғарыш туралы видео-ролик

 Мұғалім көрінбей тұрады. Ерекше бір дыбыс естіліп, ұшқыш тарелка келіп қонады. Мұғалім сөзі: Бүгінгі сабақ бәріміз үшін ерекше болмақ. Сондықтан да сіздер өздеріңізді оқушы емес, саяхатшы, ғарышкер ретінде сезініңдер. Сіздер ғарыштың небір қызық сырларына үңілем десеңдер түрлі-түсті «Жорық картасын» алыңдар. Түс бойынша топқа жинақталыңдар. «Жорық картасының» келесі жағында «Бағалау парағы» бар. Әр оқушы осы жорық барысында өздерін бағалап отыруы тиіс. Жорық кезеңіне қатыспаған саяхатшы жорықты тоқтатады.

 III. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар «Қара құрдымға» тоқтайды. Мұғалім Шварцшильда қара құрдымы жайлы мәлімет береді.Осы құрдымның тапсырмалары:

  •  Ғарышқа бірінші болып ұшқан әйел ұшқыш кім және қашан ұшты? (Валентина Терешкова 1963 жылы )
  •  Әлем қашан және қалай пайда болған?(15млрд жыл бұрын алапат жарылыс нәтижесінде пайда болды.)
  •  Ғарыш әлеміне бірінші ұшқан кім?
  •  Ай бетінде бірінші болған(1969жылы 20 шілдеде американдық Нил Армстронг)
  •  Гематит минералы қай планетадан табылды?(2013жылы Curiosity марсходы Марс жартастарын бұрғылау арқылы)
  •  «Вояджер» ғарыштық аппаратының соңғы жаңалығы қандай?(2015жылы Жермен байланысқа шығып, Күн жүйесініңшегінен алынған барлық мәліметтерді Жерге жіберді)
  •  Қандай ірі ғарыштық аппараттарды білесіңдер?(Genesis,Venus Express,НАСА Dawn Mission, «Вояджер», «Венера»,
  •  Қазақстандық ғарышкерлер кім?(Т Әубәкіров, Т.Мұсабаев, А.Айымбетов)
  •  Ю.А Гагариннің жерге қонғандағы бірінші сөзі (Мен осы планетаның тұрғынымын)
  •  А Айымбетов ғарышқа қай уақытта, қанша күнге ұшты?(02.09.2015жылы, 10күн.)

 IV. Жаңа сабақтың мақсатын қою. Оқушылар «Оқиғалар көкжиегіне» тоқтайды. Ал енді барлығымыз мыналарды білеміз бе? Аспан кеңістігіндегі жойқын тартылыс күші қарақұрдымдар жайлы не білеміз? Қандай ірі ғарыштық обсербаториялар бар, олардың көмегімен қандай жаңалықтар ашылды?Хаббл ғарыштық телескопының зерттеулері, VLA апертурлық синтез жайлы не білемі????.....

 Олай болса уақытты көп созбай бүгінгі өтілетін тақырыбымызды жазайық: «Ғарышты игеру, оны адамзаттың игеру болашағы».

 V.Жаңа сабақты меңгерту

Әр оқушы алдын ала алдарына ілінген зымырандағы тапсырмаларды алып, деректер қоры бойынша жеке-жеке дайындалады. Зымыранның әр қанатына оқулықтан басқа да материалдар оралған. Астрономияның даму процесстері. Әлемдік және Қазақстандық ең ірі обсерваториялар. «Атмосферадан тыс астрономия».

Хабблдің ғарыштық телескопы.

Радиотелескоптар, олардың жұмыс істеу принциптері. Олармен жүргізілетін ғылыми жұмыстар.

VLA апертурлық синтез жүйесі. (Very Large Arre).

Байқоңыр ғарыш айлағы.

VI. Жаңа білімді тереңдету. «Шварцшилда радиусын» тоқтайды.

  •  «Астрономиялық карта» ойыны. Әр оқушы үйге берілген тапсырма бойынша «Астрономияда ашылған соңғы жаңалықтарды» сұрағын немесе датасын бір параққа, жауабын бір параққа жазып келеді. Барлық оқушыдан парақтар жинап алынып, қайта үлестіріледі. Сұрақтарға жауаптар басылады. Қолында «Жеңілдік» парағы қалған оқушының тобы келесі кезең тапсырмасына «Бақылаушы» болу мүмкіндігіне ие болдыңыздар.
  • «Аспан денелерінің қозғалысы». Планеталардың қозғалыс жылдамдығын Microsoft Visual Basic 6 программасында есептеп, таблицалық мәнмен салыстыру. Бір топтың оқушылары Ең алып планета Юпитердің жылдамдығын тақтада, бір топтың оқушылары компьютерлік бағдарлама орындайды.

Есептің алгаритмі:

 Private Sub Command1_Click()

 Dim п, r, T As Variant

 п = Text1.Text

 r = Text2.Text

 T = Text3.Text

 п = Val(п)

 r = Val(r)

 T = Val(T)

 v = 2 * п * r / T

 Text4.Text = v

 End Sub

 

 Private Sub Command2_Click()

 Text1 = ""

 Text2 = ""

 Text3 = ""

 Text4 = ""

 End Sub

 

 Private Sub Command3_Click()

 End

 End Sub

 

 Private Sub аукауьтгmnu_Click()

 Form2.Hide

 Form1.Show

 End Sub

VII. Жаңа білімді бекіту. Оқушылар «АҚ құрдымға» тоқтайды. Әр топ тест генераторы арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерін тексереді. Нәтижесі автоматты шығарылады.

  • Астрономияның даму революциясы қанша кезеңге бөлінеді?
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Обсерватория латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?
  • «бақылаушы»
  • «бағыттаушы»
  • «жоба жасау»
  • «зерттеу орталығы»
  • Жерді айналып орбита бойымен ұшатын автоматты обсерватория қалай аталады?
  • Genesis,
  • Venus Express,
  • НАСА Dawn Mission
  • «Хаббл» ғарыштық телескопы
  • Ең ірі радиотелескоп қай елде орналасқан?
  • Чилиде
  • Ресейде
  • Қазақстанда
  • Қытайда
  • VLA апертурлық синтез жүйесінің мағынасы
  • Очень болшой решетка
  • Алып ғарыш агенттігі
  • Ғарыш аппарарттарының байланысы
  • Өте үлкен байланыс жүйесі
  • Ең алып планета Юпитердің жылдамдығы қаншаға тең болды
  • 13км/с
  • 78км/с
  • 30км/с
  • 23 км/с
  • VENUS Expressтің мақсаты қандай?
  • Юпитерді зерттеу
  • Сатурнды зерттеу
  • Шолпанды зерттеу
  • Меркурийді зерттеу
  • Жердің Күнді айналу периоды қаншаға тең?
  • 358 тәулік
  • 364,26тәулік
  • 363,26 тәулік
  • 365,26 тәулік

VIII.Үйге тапсырма. Сіздер қалай ойлайсыздар, болашақта ғарыш қалай игеріледі? Әлемді болашақта қалай елестетесіздер? Әлем қалай өзгереді, әлемнің физикалық бейнесі қалай болады деп ойлайсыздар. Міне осы сауалдарға өз көзқарастарыңызды зерделеп келесіздер. Мүмкіндіктеріңізше презентация, видео-роликтер жасаңыздар. Сіздердің ойларыңыз келесі тақырыбымыздың өзегі болмақ.

IX. Бағалау. Қорытынды. Бүгінгі саяхатымыз да өз мәресіне жетті. Енді жалпы қорытынды, бағалаулар жүргізу үшін, топтарға сөз кезегін береміз.

BilimLand

https://www.youtube.com/watch?v=80eMTnnLjhs

жұлдыздардың пайда болуы

Презентация

Цефейдтер туралы

https://www.youtube.com/watch?v=VClx2MY8kEw

Рефлексия

5 мин

Не білемін?

Не білдім?

Не білгім келеді?

Рефлексия паракшалары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Қажетті мәліметтерді дәптерге түсіреді, есептер шығарады

Оқушылардың

көпшілігі:

Қалыптастырушы бағалау сұрақтарына 90 пайыз дұрыс жауап береді

Кейбір оқушылар:

Қосымша тапсырма орындайды

Тексеру парақтары

Бағалау парақтары

Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау

Көз жаттығуларын орындау

Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу