Масса акауы.Атомдық байланыс энергиясы.Ядролық реакцияның байланыс энергиясы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
| ТАНЫСТЫ ӘБ жетекшісі: ____________________ « »______20__ж. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Масса акауы.Атомдық байланыс энергиясы.Ядролық реакцияның байланыс энергиясы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.8.2.3 - атом ядросының байланысу энергиясын есептеп, нақты байланыстырушы энергияның ядроның массалық санына графикалық тәуелділігін түсіндіру 11.8.2.4 - ядролық реакцияларды жазғанда массалар мен зарядтардың сандарының сақталу заңдарын қолданыңыз | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Ядролық реакторларда жұмыс жасауға қажетті бастапқы білімін қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта доска, ноутбуктер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Түпнұсқалықты оқыту | өз мүмкіндіктерін түсінетін және қабылдайтын түпнұсқалық тұлғаны тәрбиелеу және қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика , химия. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Физика 10 сынып МКТ заңдылығы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған әрекеттері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 – ші сабақтың басы 2 мин 3-8 мин | Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу. Оқушыларды - сабақтың мақсатымен -бағалау критерийлерімен таныстыру Өткен сабақты қайталау Сөйлемді аяқтаңыз (жұппен жұмыс, жұптық бағалау – мұғалімнің көзқарасы бойынша):
Дескрипторлар 1. Анықтамаларын біледі 2. Нуклон қандай бөлшектерден тұратынын біледі 3. Ядро қандай бөлшектерден тұратынын біледі Өткен сабақты қайталау
Жауаптары 1. Массалық ақау - бұл ядродағы барлық нуклондар мен улану массаларының арасындағы айырмашылық 2. ∆m=Z∙m_p+N∙m_n-M_Я
3. Энергия, которая необходима для полного расщепления ядра на отдельные нуклоны, называется энергией связи ядра. 4. E_св=∆m〖∙с〗^2=(Z∙m_p+N∙m_n-M_Я)〖∙с〗^2 E_св=(Z∙m_(_1^1)H +N∙m_n-M_ат ) 〖∙с〗^2 5. Бір нуклонға байланысатын энергия нақты байланыстыру энергиясы деп аталады 6. ε_уд=E_св/A 7. Заряд пен массаның сақталу заңы | Интерактивті тақта Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 – ші сабақтың ортасы 9-37 мин | Есептер шығару «Атомдық байланыс»
:
Есептер шығару «Байланыс энергиясы» Дескрипторы: Берілгенін жазады Масса ақауын анықтайды Байланыс энергиясын анықтайды Нақты байланыстырушы энергияны анықтайды Ядролық реакциялардың энергия шығымдылығын анықтайды
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 38-40 мин | Сабақтың соңында оқушылар рефлексияны жүргізеді:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Өтілген формуламен анықтамаларды қайталау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?