Бөлшектердің толқындық қасиеттері. Де Бройль толқындары. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Қарағанды қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Қазанқап Б.И.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бөлшектердің толқындық қасиеттері. Де Бройль толқындары_

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.8.1.17 - Қарапайым бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болу және пайдалану мысалдарын келтіру

11.8.1.18 - есептерді шешу кезінде де Бройль толқынының ұзындығының формуласын қолдану

Сабақмақсаттары

Оқушылар:

қарапайым бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болу және пайдалану мысалдарын келтіреді

есептерді шешу кезінде де Бройль толқынының ұзындығының формуласын қолданады

Бағалау критерийлері

Оқушылар

- Қарапайым бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болу және пайдалану мысалдарын келтіреді

- де Бройль гипотезасын түсіндіреді

- есептерді шешу кезінде де Бройль толқынының ұзындығының формуласын қолданады

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

элементар бөлшектер, толқын, де Бройль толқындары, толқын ұзындығы, Планк тұрақтысы, Бор теориясы, стационарлық орбита, квант.

Диалог пен хат үшін пайдалы фразалар:

Ең айқын толқындық қасиеттері элементар бөлшектерде көрінеді. Себебі…

Бордың электромагниттік теориясы-бұл…

 Құндылықтардыдарыту

Сабақ бойында оқушыларда қалыптасады бір-бірін сыйлау, ашықтық,мектеп мүлкін құрметтеу және бірігіп жұмыс жасай алу.

 Пәнаралықбайланыстар

 АКТ қолдану дағдылары

презентация

Бастапқы білім

 

8 сынып физика курсынан жылу физикасы,температура,термодинамикалық параметрлер,изопроцесстер

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

0-5 мин

5 – 15 мин

15 – 22 мин

22 – 30 мин

30 – 37 мин

37 – 40 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Сабақ мақсатын анықтау.

Активити.

«Саңылаудағы электрондардың дифракциясы» виртуалды зерттеу жұмысын қосыңыз.

Тапсырма. Сабақтың оқу мақсатына талдау жасаңыздар.

Сыныппен жұмыс. Есептер шығару.

Формативті бағалауды мұғалім мен оқушылар бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша жүргізеді.

Бағалау критерийлері:

- толқынды практикада қолданады және пайда болу мысалдарын келтіреді

- элементар бөлшектер табиғаты

- де Бройль гипотезасын түсіндіреді

- есептерді шешу кезінде де Бройль толқынының ұзындығының формуласын қолданады

Дескрипторлар:

- тиісті формулаларды жазады

- ізделетін шаманы табу формуласын қорытады

- іздестірілетін шаманың мәнін есептейді

1. Потенциалдар айырымы 400В жүріп өткен де Бройль толқынының ұзындығын анықтаңыз.

2. Рентген фотонының толқын ұзындығы 1010 м тең. Анықтаңыз:

a) импульсын

b) энергиясын

3. Протон B = 15 мТл индукциясы бар біртекті магнит өрісінде R = 1,4 м радиус шеңбері бойынша қозғалады. Протон үшін де Бройль толқынының ұзындығын анықтаңыз.

Топтық жұмыс. Есептер шығару.

4. де Броильдің толқын ұзындығы λ = 1 нм болуы үшін протон қандай үдеткіш потенциалдар айырымын өтуі қажет?

5. Электронның кинетикалық энергиясы 1 кэВ тең. Де Бройль толқынының ұзындығын анықтаңыз.

Жеке жұмыс. «Саңылаудағы электрондардың дифракциясы» виртуалды зерттеу жұмысы. Бағалауды мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексергенде жүргізеді .

Дескрипторлар:

- дифракциялық суреттің саңылаудың еніне тәуелділігін зерттейді

- дифракциялық суреттегі өзгерістерді түсіндіреді

- қорытынды тұжырымдайды

- саңылаудың өлшемдері неге10-10 м болуы керек екенін түсіндіреді.

Жеке жұмыс. Есептер шығару. Мұғалімнің бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша іріктеп бағалауы.

Бағалау критерийлері:

- толқынды практикада қолдану және пайда болу мысалдарын келтіреді

- элементар бөлшектер табиғаты

- де Бройль гипотезасын түсіндіреді

- есептерді шешу кезінде де Бройль толқынының ұзындығының формуласын қолданады.

Дескрипторлар:

- тиісті формулаларды жазады

- ізделетін шаманы табу формуласын қорытады

- іздестірілетін шаманың мәнін есептейді

6. Рентген трупкасы ішінде кернеу шамасы 5,0 ∙ 103 вольтке тең кезіндегі де Броиль толқын ұзындығы электрон үшін (m = 9,11 ∙ 1031 кг) нешеге тең болады?

(а) 0,007 нм

(b) 0,014 нм

(c) 0,017 нм

(d) 0,028 нм

(д) 0,034 нм

7. жылдамдығы 5,0 м/с жылдамдықпен қозғалып бара жатқан нейтрон үшін (m = 1,67 ∙ 1027 кг) де Бройльдің толқын ұзындығы анықтаңыз.

(а) 79 нм

(b) 162 нм

(c) 395 нм

(d) 529 нм

(e) 1975 нм

Рефлексия. Сабақта жұмыстың қандай кезеңі аса қиындық туғызды? Бұл қиындықтарды қалай жеңуге болады?

Үй жұмысы: теорияны қайталау

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу