Бөлшектердің толқындық қасиеттері, де Бройль толқындары. Бор теориясының қайшылықтары. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атомдық және кванттық физика | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бөлшектердің толқындық қасиеттері, де Бройль толқындары. Бор теориясының қайшылықтары. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.8.1.17- микробөлшектердің толқындық табиғатын түсіндіру және практикада қолданылуына мысалдар келтіру; 11.8.1.18 –де Бройль толқынының формуласын есептер шығару үшін қолдану; 11.8.1.19 – де Бройль гипотезасын түсіндіру; | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Де Бройль толқынына арналған формулаларды қолдана отырып, оқушылардың есептерді шешудегі негізгі дағдыларын дамыту . | ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатқа жетеді, егер: бөлшектердің толқындық қасиеттеріне мысал келтірсе; бөлшектердің толқындыққасиетін сипаттайтын формулаларды біледі; де Бройль гипотезасын түсіндіреді.
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар кванттық теорияны сипаттау үшін арнайы терминдерді қолданады. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың ой-өрісін кеңейту және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту; Оқытуда жауапкершілік пен дербестікті дамыту; Логикалық ойлау, салыстыру, салыстыру, өз бетінше қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; Бастамашылық, белсенділік, дербестік, шығармашылық қызығушылық танытады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Электронды оқулықтан электр өрісінің күш сызықтарының анимациялық моделімен жұмыс жасау | ||||||||||||
Бастапқы білім | Жарық теориясы, жарықтың толқындық және корпускулалық қасиеттері | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Сабақтың ұйымдастыру сәті. (сәлемдесу, сабақ мақсатына бағыттау, үй жұмысы бойынша оқушылардың сұрақтарына жауап беру) | ||||||||||||
10 мин | (W) Өткен тақырыптарды қайталау. ҮЖ тексеру. Жұмыстың мақсаты: бұрын зерттелген материалды қайталау, білімді жүйелеу. Жұмыс түрі: фронтальды сауалнама. Жұмыс түрі: диалог Бағалау: өзін-өзі бағалау. Бағалау түрі: (! Мен жауапты білемін, * ойлану керек, - жауабын білмеймін) оқушы сұраққа жауап бергеніне немесе бермегеніне қарамастан, әр сұрақ бойынша өз бетінше қояды. Диалог сұрақтары. 1. Де Бройль гипотезасы. 2. Корпускулярлық-толқындық дуализм. 3. Белгісіздік қатынасы. 4. Бөлшектердің толқындық және корпускулалық қасиеттерінің арақатынасын анықтайтын формулалар. | ||||||||||||
20 мин | (f/G) Материалды түсінуді формативті бағалау. Есептерді шығару. Жұмыстың мақсаты: формулалардың білімін бекіту Жұмыс түрі: топтық, мұғалімнен кеңес алу мүмкіндігі бар Жұмысты орындау кезінде материал презентацияда ұсынылады, оқушылар шектеулі уақыт ішінде тапсырмаларды шешуге және жауаптарын схемамен салыстыруға шақырылады. Екі соңғы есептің шығару жолын толық тақтаға жазуға ұсынылады. Бағалау: үлгі бойынша жұмыстың орындалуын өздігінен бағалау | ||||||||||||
5 мин | (f / I) Қалыптастырушы бағалау. Есептерді шығару. Жұмыстың мақсаты: формулалардың білімін бекіту Жұмыс түрі: жеке, мұғалімнен кеңес алу мүмкіндігі бар. (Егер осы сыныпқа қажеттілік болса, тақтада есептерді шешуге болады). Бағалау: үлгі бойынша жұмысты орындалуын өздігінен бағалау Мұғалім оқушыларға тапсырмаларды өз бетінше шешуге барынша мүмкіндік береді. Қажет болса, орындалудың дұрыстығын тексереді және жіберілген қателерді көрсетеді. | Дидактикалық таратпа м атериал | |||||||||||
2 мин | Сабақты қорытындылау. 1) сабақта не жаңалық білдің? 2) Сізді не таң қалдырды? 3) Жарық дегеніміз не? Мұғалім оқушылардың сұрақтарына жауап береді, оқушылармен үй тапсырмасын талқылайды. Үй тапсырмасы: сыныпта өткен материалды қайталаңыз, қиындықтарды анықтаңыз. |
| |||||||||||
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлық оқушы үшін бірдей тапсырмалары ұсынылады. | Марк-схема бойынша мұғалімнің бағалауы | Денсаулық сақтау мақсатымен жұмыстарды түрлендіру | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?