Резерфордтың альфа-бөлшектердің таралуы жайлы тәжірибесі. Бордың постулаттары. Франк пен Герцтің тәжірибелері. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атомдық физика

Мектеп: Семей ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мамадилова З.К.

Сабақ №78 Сынып: 11

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Резерфордтың альфа-бөлшектердің таралуы жайлы тәжірибесі. Бордың постулаттары. Франк пен Герцтің тәжірибелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.8.1.12 Резерфордтың альфа бөлшектердің таралуы жайлы тәжірибесіне сүйеніп, атомның планетарлы моделін негіздеу;

11.8.1.13 Бор постулаттарын пайдаланып атомның өмір сүру тұрақтылығының шарттарын түсіндіру;

Сабақтың мақсаттары

Оқушыларды атомның планетарлық моделімен таныстыру;

Атомның планетарлық моделінің құрылғанына дейінгі ғылыми эксперименттер туралы түсінік алу;

Бағалау критерийлері

Атомның тіршілік ету жағдайларының тұрақтылығына қатысты екі Бор жорамалын дұрыс түсіндіреді.

Тікелей есептерді шешу үшін осы формуладан шығатын туынды шамаларды табу бойынша формуланы дұрыс қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Атом

Атом

Atom

Постулат

Постулат

Postulate

Энергетикалық деңгей

Энергетический уровень

The energy level

Сәулелену

Излучение

Emitting

 Құндылықтарды дарыту

1. Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өзбетімен жұмыстануға үйрету).

2. Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

3.Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

4. Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Математика, химия

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, youtube.com, http://bilimland.kz

Бастапқы білім

Атом құрылысы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу.

«Атом» грек тілінен аударғанда қандай мағына береді?

Атомның құрылысы күрделі екендігі қай құбылыс дәлел?

Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу.

Физика пәнінен 11 сыныпқа арналған оқулық

https://prezi.com/nz6qlyhl7puh/presentation/

Сабақтың ортасы

7 минут

Видеокөрсетілім. Ағылшын тілінде видео көрсете отырып, төмендегі сұрақтарды талдау.

  • Атом моделі.
  • Атомның және оның ядросының өлшемі.
  • Томсонның атом моделі.
  • Резерфордтың атом үлгісі.

Жаттығуларды орындау.

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/10923-tomsonnyng_zhane_rezerfordtyng_atom_modeli

Сабақтың ортасы

10 минут

Тапсырма. Логикалық схема құрастырыңыз.

Тест.

Видео көрсетілімдер арқылы талдау:

  • Нильс Бор постулаттары
  • Энергетикалық деңгей
  • Фотонның шығарылуы мен жұтылуы
  • Дж. Франк және Г. Герц тәжірибесі 1913 ж

Бор постулаттары.ppt

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/10921-bor_postulattary

ҚБЖ спектр.docx

Сабақты бекіту

15 минут

Сабақтың соңы

3 минут

2 минут

Тапсырма. Тест.Бағалау критерийі бойынша бағалау.

  • Сутегі атомында екінші орбитадан үшінші орбитаға ауысқанда электрон қандай қашықтыққа ығысады?
  • Толқын ұзындығы λ= 5240 А фотон атомымен сәуле шығару кезінде сутегі атомындағы электронның кинетикалық энергиясы қаншалықты өзгеретін болады?
  • Сутегі атомының екінші стационар орбитасындағы электронның толық энергиясын анықтаңдар.

Есеп шығару үлгісін талдау.

Өзбетінше шығаруға арналған есептер №7.4.1-№7.4.5

Бағалау. Өзін-өзі бағалау.

Рефлексия.

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге тапсырма. §7.1, §7.4. №7.4.4, №7.4.5

Физика-11. Жаратылыстану-математика бағыты. §7.4

220-бет.

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

[attachment=75154:78-szh_11_-rezerfordty-tzhiribesi_-bordy-postulattary_-frank-pen-gercti-tzhiribeleri.docx]
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу