Жұқа линза формуласы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Lesson 11 –63 (ЕМН)
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Геометриялық оптика | Мектеп: | |||||||
Күні: _______________________ | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 11 ____ | Қатысқандар саны: _____ | Қатыспағандар саны: ____ | ||||||
Сабақ тақырыбы | Жұқа линза формуласы. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.6.2.7 - есептерді шешу кезінде әр түрлі радиустың екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданыңыз; | |||||||
Сабақ мақсаттары | - есептерді шығарған кезде радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданады; | |||||||
Бағалау критерийлері | Сабақтың соңында студенттер: - линзаның әр түрі үшін жұқа линзаның формуласын жазады; - есептерді шығарған кезде радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданады. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Студенттер: Тәжірибеден алынған негізгі тұжырымдарды өз бетінше тұжырымдау Дәлелді әңгіме жүргізіңіз. . Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер /A series of useful phrases for dialogue / writing: Линзаның фокустық ұзындығы ...тәуелді Егер объектив жазық-дөңес болса, онда оның радиусы ... Радиустың азаяуымен .... | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Mathematics (Basic algebra/arithmetic). | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті модельмен жұмыс | |||||||
Бастапқы білім | Закон преломления, закон обратимости хода луча, формула тонкой линзы. Сыну заңы, сәуленің реверсивтілік заңы, жұқа линзаның формуласы. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 5минут | (W) Мұғалім студенттермен сәлемдеседі және слайдтағы келесі сұрақтарға жауап беруді ұсынады: Бұл линзалардың ортақ қасиеттері барма? Олардың айырмашылығы неде? Олар параллель жарық сәулесін бірдей сындыра алама? Қайсысының фокустық ұзындығы үлкен? Нәтижесінде мұғалім оқушыларды линзалардың фокустық қашықтығы олардың пішініне, дәлірек айтқанда сфералық беттердің радиусына байланысты екенін талқылауға әкелуі керек. Олармен бірге сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін тұжырымдайды және сабақтың жұмыс жоспарын жасайды. Жұмыс жоспары: 1. Жұппен жұмыс жасай отырып, фокустық қашықтығың қисықтық радиусына және линза материалына тәуелділігін алыңыз. 2. Жаңа материалды меңгеріп алу. 3. Топтағы жұмыс нәтижелерін басқа топтарға ұсыну, 4. Басқа топтарға кері байланыс беру. | Презентация | ||||||
Middle of th lesson 30min. Симуляциямен жұмыс 10 мин Жаңа материалды оқып үйрену – 5 мин Постерді құрастыру үшін топта жұмыс жасау – 10 минут Постерлерді ұсыну және кері байланыс беру – 10 минут | Жұппен жұмыс. Оқушылар жұптасып жұмыс жасайды және тапсырмаға сәйкес тапсырманы орындайды. Қосымша 1. Студенттерге арналған нұсқаулық1.docx Осыдан кейін студенттер жұмыс нәтижелерін талқылауға кіріседі. Нәтижелерді талқылау Содан кейін сайтпен жұмыс жасап студенттер өздерінің болжамдарын тексеріп, маңызды қорытындыларды дәптерлеріне жазып алады. https://physics.ru/courses/op25part2/content/chapter3/section/paragraph3/theory.html#.XmeZ8HIzaHs Мұғалім студенттерді 3-4 қатысушыдан тұратын топқа бөледі. (Р) Шағын топтардағы жұмыс Мұғалім енді оқушылар топтардағы есептерді шешіп, постер құрастыруы керек деп хабарлайды. Сондықтан ол алдымен бағалау критерийлерін жасауды ұсынады. Шағын топтарда жұмыс істейтін студенттер басқа топтардың жұмысын бағалайтын критерийлерді құрастыруы керек (мысалы, иллюстрация, ақпараттың толықтығы, көрсетілімге қол жетімділік және т.б.). Қосымша 2. Студенттерге арналған нұсқаулық2.docx Әрі қарай студенттер әр топқа келесі рөлдерді тағайындауы керек: Спикер - топтың қандай шешім қабылдағанын айтады; Медиатор - топтың мұғаліммен байланысын қамтамасыз етеді (сұрақтар, ұсыныстар және т.б.) Дизайнер - есептің шешімін жазып алады Таймкипер (уақыт сақшысы) - уақытты қадағалайды Әрі қарай әр топ өз постерін ұсынады, орындау уақыты 3 минут. Барлық топтар постерін ұсынғаннан кейін олар кезекпен құрылған критерийлер бойынша жауап береді, 2 «жұлдыз» және бір «тілек» береді | Сабақтың нұсқаулық картасы | ||||||
Сабақтың соңы -5 мин | Оқушылар осы сабақтың жетістіктері мен қиындықтарын талқылайды. Түсіндім…. Маған ... қиын болды Маған тағы .... қажет Үй тапсырмасы:
| |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайтексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Студенттерге қолдау көрсету жұқа линза формуласын талқылау, эксперимент нәтижелерін талқылау және оқытушының мәтінмен өздік жұмысы, есептерді шешуде мұғалімнің өзара кеңесі мен кеңесі арқылы жоспарланған. | Оқушылардың оқулықпен өздік жұмыстарын талқылау және сабақ соңында есептерді шешу арқылы оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру жоспарланған. | Эксперимент кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақтау, жағымды психологиялық микроклимат құру, сабақ барысында жұмыс пен жұмыс түрлерін өзгерту арқылы оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарланған. | ||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз? | Қабілеті жоғары оқушылар жұппен өлшеулер жүргізгеннен кейін қорытынды шығарады, Сондай-ақ, бірінші тапсырманың (д) сұрағы тапсырмаларды тезірек есептейтін студенттерге жоспарланған | |||||||
Барлық оқушылар: Оқушылардың көбі: Оқушылардың кей-біреулері: | - линзаның әр түрі үшін жұқа линзаның формуласын жазады; - есептерді шығарған кезде мұғалімнің көмегінсіз радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданады; - радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданып, есептерді шығарған кезде белгілермен қателіктер жібереді; | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттарыдұрысқойылған ба? | ||||||||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||
Жалпы баға | ||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | ||||||||
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | ||||||||
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды