Оптикалық аспаптар. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Lesson 1164 (ЕМН)

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Геометриялық оптика

Мектеп:

Күні: _______________________

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 ____

Қатысқандар саны: _____

Қатыспағандар саны: ____

Сабақ тақырыбы

Оптикалық аспаптар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.6.2.8 - үлкейткіште, телескопта, микроскопта сәулелер жолын салып түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

- үлкейткіште, телескопта, микроскопта сәулелер жолын салып түсіндіру

Бағалау критерийлері

Сабақтың соңында студенттер:

- үлкейткіште, телескопта, микроскопта сәулелер жолын салып түсіндіреді;

- аспаптардың әрқайсысының жұмыс принципін сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Студенттер:

Тәжірибеден алынған негізгі тұжырымдарды өз бетінше тұжырымдау

Дәлелді әңгіме жүргізіңіз.

.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер /A series of useful phrases for dialogue / writing:

Бейненің төрт қасиеті:

• объективке қатысты симметриялы

• тікелей

• жалған

• өлшемі бірдей

Пәнаралық байланыстар

Mathematics (Basic algebra/arithmetic).

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты жинау және жүйелеу

Бастапқы білім

Жарық, сәуле, көлеңке.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

(W)

Мұғалім студенттермен амандасады.

Презентацияда шын және жалған мәлімдемелер бойынша мұғалім студенттерден жұптасып талқылауды және студенттердің қай тұжырымдарға келісетінін және қайсысы келіспейтінін сұрайды.

Жауаптар «Мұғалімге арналған әдістемелік ұсынымдар.Docx» файлында.

Талқылаудан кейін мұғалім Е. Г. Братута өлеңінен үзінді келтіруді ұсынады:

«Микробтан ғаламға - жол қысқа»

тек басқа линзаларды алып қара!»

Мұғалім оқушылардан осы поэтикалық жолдардың мағынасын талқылап, түсіндіруді және оларды тұжырымдармен салыстыруды сұрайды.

Жауаптарын талдағаннан кейін мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін тұжырымдайды және сабақтың жұмыс жоспарын жасайды.

Жұмыс жоспары:

1. Топтарда жұмыс жасай отырып, оптикалық аспаптардың құрылымын, жұмыс принципін және мақсатын зерттеу.

2. Топтағы жұмыс нәтижелерін басқа топтарға ұсыну,

3. Басқа топтарға кері байланыс беру.

Презентация

Middle of th lesson

25 min.

Карточкалармен жұмыс - 5 мин

Постер құрастыру үшін топта жұмыс жасау - 10 минут

Постерлерді ұсыну және кері байланыс беру – 10 минут

Жұппен жұмыс.

Оқушылар жұптасып жұмыс істейді және құрылғының атауын, схемасын және сипаттамасын салыстыру тапсырмасын орындайды.

Кесілген карточкалар әр үстелге қойылады, оларды бір-бірімен салыстыру керек.

Қосымша 1. Кесуге арналған карталар және жапсыруға арналған кестелер.docx

Талқылаудан кейін мұғалім оқушылардан ұсынылған қарапайым құрылғының атауын сұрайды. Олар үлкейткіш болуы керек. Сондықтан біз бұл туралы толығырақ тоқталмаймыз.

Сондай-ақ, бұл карталар дәптерлерге жапсыруға арналған кестелер ретінде келеді (оларды әр оқушы үшін бөлек басып шығарыңыз).

Осыдан кейін мұғалім сыныпты төрт топқа бөледі. Әр топқа тапсырма беріледі – A3 парағында оптикалық аспаптардың түріне сәйкес постер дайындаңыз, сонымен қатар сәулелердің барысын сипаттайтын суреттер беріледі:

  • Микроскоп
  • Телескоп
  • Фотоаппарат
  • Проекциялық аспаптар (проекторлар)

Сонымен бірге, өз баяндамаларында олар келесі пунктерді көрсетуі керек:

• Құрылыс

• Қолдану

• Жұмыс принципі (сәулелік жол)

• Сәулелену қабылдағыштар

Қызықты фактілер

Әр оқушыға дәптерге жапсыруға арналған кестелер беріледі.

Қосымша 2. Студенттерге арналған нұсқаулық.docx

Әрі қарай студенттер әр топқа келесі рөлдерді тағайындауы керек:

Спикер - топтың қандай шешім қабылдағанын айтады;

Медиатор - топтың мұғаліммен байланысын қамтамасыз етеді (сұрақтар, ұсыныстар және т.б.)

Дизайнер - есептің шешімін жазып алады

Таймкипер (уақыт сақшысы) - уақытты қадағалайды

Әрі қарай әр топ өз постерін ұсынады, орындау уақыты 3 минут.

Барлық топтар постерін ұсынғаннан кейін олар кезекпен құрылған критерийлер бойынша жауап береді, 2 «жұлдыз» және бір «тілек» береді.

Сабақтың нұсқаулық картасы

Сабақтың соңы

-5 мин

Оқушылар осы сабақтың жетістіктері мен қиындықтарын талқылайды.

Түсіндім….

Маған ... қиын болды

Маған тағы .... қажет

Үй тапсырмасы:

  • Жалпы үлкейтуі 800 микроскопта 200 үлкейтуге арналған объектив бар.

А) Окулярдың үлкейтуі қандай?

В) Егер үлкейтуі 100 және 400 болатын басқа екі объектив болса, онда микроскоп қандай үлкейтуге мүмкіндік береді?

  • Байқалған объектіден 0,155 см қашықтықта орналасқан, фокустық ұзындығы 0,150 см болатын микроскоп объективінің үлкейтуі қандай?
  • Объективінің фокустық қашықтығы 100 см, окулярының фокустық қашықтығы 2,50 см болатын телескоптың бұрыштық үлкейтуі қандай?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайтексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Студенттерге қолдау көрсету оптикалық аспаптардың жұмыс істеу принципін талқылау, және мұғалімнің берілген ресурстармен өздік жұмысы өзара кеңесі мен мұғалімнің кеңесі арқылы жоспарланған.

Оқушылардың берілген ресурстармен өздік жұмыстарын талқылау оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру жоспарланған.

Жағымды психологиялық микроклимат құру, сабақ барысында жұмыс пен жұмыс түрлерін өзгерту арқылы оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарланған.

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Қабілеті жоғары оқушылар топта баяндама даярлағаннан кейін қорытынды шығарады,

Сондай-ақ, басқа топтардың сұрағына жауапты тез және дұрыс табады, басқа топтарға конструктивті кері байланыс береді

Барлық оқушылар:

Оқушылардың көбі:

Оқушылардың кей-біреулері:

- аспаптардың құрылысын, негізгі элементерін атай алады;

- үлкейткіште, телескопта, микроскопта сәулелер жолын салып түсіндіреді;

- аспаптардың әрқайсысының жұмыс принципін сипаттайды.

- топтарда белсенді роль атқарып, басқа студентерге қиын сұрақтарды түсіндіріп бере аладыі;

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттарыдұрысқойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу