Жұқа пленкалардағы интерференция. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Толқындық оптика | Мектеп: Шымкент қаласы ФМБ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ильясов Б.А | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жұқа пленкалардағы интерференция | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика,геометрия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет желісі, Ноутбук жеке оқушыға. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Интерференция | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу Мұғалім оқушыларды сабақтың мақсаты және жетістік критерийлерімен таныстырады. 5 мин | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Жаңа тақырыпты баяндау 1. Жұқа пленкалардаға интерференция тақырыбына мини видео көру. Видео бойынша сұрақтарға жауап беру. Оқушылар Quiz сұрақтарына жауап береді. Оөушылар жұпқа бөлініп жауап береді, бірін-бірі бағалайды. 15 мин 2.Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар 10 тест сұрақтарына жауап бередіү (жеке жұмыс). 15 мин | https://www.youtube.com/watch?v=wq_j69PKGzg Quiz вопросы https://quizizz.com/admin/quiz/5c90f667116906001d815e8c/thin-film Қосымша 1
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | 4.Сабақты қорытындылау. Сабақ мақсатын қайта талдау. Кері байланыс алу. Үйге тапсырма беру.(Үлгерімі төмен оқушыға I вариант, қабілеті жоғары оқушыға II вариант беріледі) 5 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз.
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осысабақтақолданылатын | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМқолжеткізді ме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша 1
Интерференция света
Критерий оценивания | № Задании |
| Балл | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ученик знает условия возникновения интерференции, знает условия максимума и минимума |
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Общий балл |
|
Задание №1
Вопрос:
Установка для освещения колец Ньютона освещается монохроматическим светом. Какие лучи участвуют в получении колец Ньютона при наблюдении их в отраженном свете?
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) 3 и 4
2) 2 и 3
3) 2, 3 и 4
4) 1 и 2
Задание №2
Вопрос:
Два когерентных источника белого света, находящихся друг от друга на расстоянии 0,32 мм, имеют вид узких щелей. Экран, на котором наблюдают интерференцию, находится на расстоянии 3,2 м от них. Определите расстояние между красной (λ = 760 нм) и фиолетовой (λ = 400 нм) полосами второго интерференционного максимума на экране.
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) 0,36 см
2) 7,2 мкм
3) 7,2 см
4) 0,72 с
Задание №3
Вопрос:
На поверхности пластинки, сделанной из стекла, показатель преломления которого n1 = 1,65 нанесена пленка толщиной d = 0,11 мкм с показателем преломления n2 = 1,55. Для какой длины волны видимого света пленка будет "просветляющей"?
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) 345 нм
2) 682 нм
3) 112 нм
4) 732 нм
Задание №4
Вопрос:
В воздухе интерферируют когерентные волны с частотой 5·1014 Гц. Усилится или ослабнет свет в точке, если разность хода лучей в ней равна 2,4 мкм? Почему?
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) ослабнет, т.к. разность хода равна четному числу полуволн
2) усилится, т.к. разность хода равна целому числу волн
3) ослабнет, т.к. разность хода равна нечетному числу полуволн
4) усилится, т.к. разность хода равна нечетному числу полуволн
Задание №5
Вопрос:
Разность хода двух интерферирующих лучей равна λ/4. Чему равна разность фаз этих лучей?
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) π/2
2) π/4
3) 3π/4
4) π
Задание №6
Вопрос:
Разность хода между световыми лучами в воздухе от двух когерентных источников Δ1 = 400 нм. Определите разность хода между этими лучами в стекле. Показатель преломления стекла n = 1,4.
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) 520 нм
2) 560 нм
3) 310 нм
4) 245 нм
Задание №7
Вопрос:
В некоторую точку пространства приходят когерентные лучи с геометрической разностью хода 1,2 мкм, длина волны которых в вакууме 600 нм. Определите результат интерференции в этой точке пространства, если свет идет в воде (n = 1,33).
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) минимум интенсивности
2) максимум интенсивности
3) ответ не однозначен
4) равномерная освещенность
Задание №8
Вопрос:
Соблюдается ли закон сохранения энергии в явлении интерференции света?
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) соблюдается, т.к. световая волна превращается в другие виды энергии
2) соблюдается, т.к. в области интерференции световая энергия перераспределяется
3) не соблюдается, т.к. в точки минимумов освещенности световая энергия не попадает
4) не соблюдается, т.к. в точках максимумов освещенности световая энергия возрастает относительно суммарной световой энергии
Задание №9
Вопрос:
По какой из формул определяется ширина Δx полосы на экране в опыте Юнга, если d - расстояние между когерентными источниками, L - расстояние от источников до экрана, λ- длина волны?
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1)
2)
3)
4)
Задание №10
Вопрос:
При выдувании мыльного пузыря при некоторой толщине пленки он приобретает радужную окраску. Какое физическое явление лежит в основе этого наблюдения?
Выберите один из 4 вариантов ответа:
1) дисперсия
2) дифракция
3) поляризация
4) интерференция
Ответы:
1) (1 б.) Верные ответы: 1;
2) (1 б.) Верные ответы: 4;
3) (1 б.) Верные ответы: 2;
4) (1 б.) Верные ответы: 2;
5) (1 б.) Верные ответы: 1;
6) (1 б.) Верные ответы: 2;
7) (1 б.) Верные ответы: 1;
8) (1 б.) Верные ответы: 2;
9) (1 б.) Верные ответы: 3;
10) (1 б.) Верные ответы: 4.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?