Серпімді механикалық толқындар. Жүгіртпе және тұрақты толқындар теңдеуі. Зертханалық жұмыс № 2. "Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау». Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
"Келісілді»
Физика "ӘБ жетекшісі»
Қадыров Қ. Қ.
_______________________ Сабақ жоспары
9.4 бөлім A | НЗМ ХБН толқын қозғалысы, Ақтау қ. | |||
Күні: _ _ / _ _ / 2020 ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Макенов Е. | |||
Сынып: 11 _ _ сабақ № _ _ _ _ _ | қатысушылар саны: | жоқ: | ||
Сабақтың тақырыбы | Серпімді механикалық толқындар. Жүгіртпе және тұрақты толқындар теңдеуі. Зертханалық жұмыс № 2. "Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау» | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.5.1.1-ауада тұрған дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу; 11.5.1.2-тұрақты толқындардың пайда болу механизмін түсіндіру, графикалық әдісті қолдана отырып, түйіндерді және байламдарды анықтау | |||
Сабақтың мақсаты | Ауадағы қатты дыбыс толқындарының пайда болу принциптерін көрсету; тұрақты толқындардың пайда болу механизмін түсіндіру, графиктерде түйіндер мен байламдарды анықтау. | |||
Бағалау критерийлер | Оқушылар ауадағы дыбыстық толқындардың қалыптасуын эксперименталды зерттей алады; графиктерді қолдана отырып, тұрақты толқындардың пайда болу механизмін түсіндіру, түйіндер мен түйіндерді анықтау, | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: бойлық және көлденең толқындар арасындағы айырмашылықтарды ауызша және жазбаша сипаттай алады және салыстыра алады. Пәндік лексика және терминология: көлденең, бойлық, толқындық қозғалыс, перпендикуляр, параллель, толқын бағыты, тербеліс, діріл, серіппе, дыбыс, толқын. Хат диалогы үшін пайдалы сөйлемдер сериясы: не болады.......... Арасында қандай айырмашылық ……… Су қозғалады .............. Қалай қозғалады ... .? | |||
Құндылықтарды дарыту | Кұндылықтарды дарыту зерделенетін құбылыстардың зерделенетін құбылыстармен тығыз өзара байланысын қарастыру арқылы жүзеге асырылады, шығармашылық көзқарас ынталандырылады. Сондай-ақ құндылықтарды дарыту басқалардың пікірін құрметтеу, олардың жауаптарына мұқият қарау арқылы/арқылы жүзеге асырылады. | |||
Пәнаралық байланыстар | Сабақта пәнаралық байланыс математикамен өзара байланыс арқылы жүзеге асырылады | |||
АКТ пайдалану дағдысы | Интернет ресурстармен жұмыс: веб-сайтта ақпаратты оқу, ақпарат көздеріне сілтеме жасай отырып, материалды файлда таңдау, көшіру және сақтау; MS Office (Word, Excel, PowerPoint) бағдарламалық жасақтамасын мәтін, кесте, диаграмма және слайдтармен жұмыс істеу үшін пайдалану; деректерді жинау, өңдеу және таныстыру үшін АКТ (Ноутбуктер, веб-сайттар) пайдалану. | |||
Алдын ала білімдерін | Оқушылар тербелмелі қозғалысты үйренді. Олар кезең, жиілік, тербеліс амплитудасы сияқты ұғымдарды біледі. | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басталуы: 5 мин | Ұйымдастыру сәті. Оқушылардың сәлемдесуі. Қатысушылардың және жоқ адамдардың белгісі. Сабақта коллаборативті орта құру үшін бастапқы активити. Сабақтың мақсаты: мұғалім оқушылармен бірге мақсат қойып, бағалау критерийлерін тұжырымдайды. Қайталау: түрлі толқын түрлері туралы сұрақтар қою - жарық, дыбыс, радио толқындар теңіздегі: қалай ойлайсыз, олар энергияны әкеледі? Олар қаншалықты тез қозғалады? Бір нәрсе ауытқиды ма? Олар қалай құрылады? Заттың толқындармен тасымалдануы бар ма? | |||
Сабақтың ортасы: 15 мин 10 мин 10 мин 30-32 мин 5 мин | Жаңа материалды түсіндіру: түсіндіру кезінде толқын типтеріне, олардың пайда болу процестеріне назар аудару, теңдеулердің көмегімен сипаттау. Ең жақсы көрнекілік үшін презентацияны қолдану керек. Симуляциямен жұмыс (жұмыс парағы қосымша) Симулятордың көмегімен оқушылар ұсынылған қосымша бойынша виртуалды эксперимент жасайды. Кестеде оқушылардың ықтимал жауаптары көрсетілген. Бағалау критерийлері. Оқушы тапсырманы сәтті орындаған болып саналады, егер ол дұрыс болса, 5-тен алынған эксперименттің 4 сериясы үшін кестені дұрыс толтырса және сұрақтарға дұрыс жауап берсе Топтық жұмыс. Әр топ тапсырма алады: постерде қасиеттер мен сипаттамаларды түсіндіру үшін тапсырманы орындау.: - жүгіру толқыны - толқында тұрған Мысалдар келтіру. Бұл кезеңде оқытуда сараланған көзқарас жүзеге асырылады. Түрі: жеке Әдіс: ішінара-іздеу Қабылдау: өзара тексеру Зертханалық жұмыс № 2. "Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау". Бақылау сұрақтары: 1. Толқындық теңдеу. 2. Жүгіртпе толқынның теңдеуі. Толқын ұзындығы, амплитуд, фаза (сурет). 3. Тұрақты толқын қалай қалыптасады? Амплитуда, бума, түйін (сурет). 4. Тұрақты толқын теңдеуі. 5. Толқынның жиілігімен және ұзындығымен таралу жылдамдығы өзара қалай байланысты? 6. Газда, сұйықтықта, қатты денеде дыбыс қандай жылдамдықпен таралады? | Талқылау кезінде ақпаратты жүйелеу тәсілдерін, мысалы, бейне, презентация көрсету. №1 қосымша Ноутбуктер, симулятор http://phet.colorado.edu/sims/normal-modes/normal-modes_en.html Қажетті зертханалық жабдық, тарату материалы, жұмыс парағы | ||
Сабақтың соңы 3 мин | Алынған нәтижедегі қиындықтар мен айырмашылықтарды талқылау. Сабақта оқыған материалды қайталау және жүйелеу; сабақ қорытындысын шығару; Рефлексия: * бүгін мен білдім... * қиын болды… • мен түсіндім… • мен үйрендім… • алмады… * не екенін білу қызықты болды… * мені таң қалдырды… • маған келді… Үй тапсырмасы: конспект | |||
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
Командалық жұмыс. Взаимооценивание Критерийлері Бұл түрлердің барлығы оқушыларға мақсатқа дұрыс қозғалыс траекториясын құруға көмектеседі | Дифференциация күрделілігі әр түрлі тапсырмалар мен мәселелерді пайдалануда жүзеге асырылады. Оқушылардың басым бөлігі тапсырмаларды орындап, қиындықтарға тап болған басқа оқушыларға кеңес береді. Мұғалім сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсетеді | Физика кабинетінде ҚТ және тәртіп ережелері бойынша нұсқаулық. Осы сабақта қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер. | ||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым,келесі сабақтарға не көңіл аудару керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?