Механикалық толқындардың таралуы. Механикалық толқындардың интерференциясы. Физика, 11сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Механикалық толқындардың таралуы. Механикалық толқындардың интерференциясы

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

Суды, жарық көзін және микротолқынды пештерді қолдана отырып, екі көздің интерференциясын көрсететін экспериментті түсіну;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар білуі керек:

* когерентті толқын көздері туралы түсінікті;

* толқындардың интерференция құбылысы туралы түсінікті;

* Максимум және минимум шарттарын;

* "Интерференция" терминдерінің түсінігін көрсету

Жетістік критерийлері

* когерентті толқын көздері туралы түсінікті біледі;

* толқындардың интерференция құбылысы туралы түсінікті біледі;

* Максимум және минимум шарттарын түсінеді;

* "Интерференция" терминдерінің түсінігін біледі.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Толқын ұзындығы

Таралу бағыты

Толқын жылдамдығы

Интерференция

Когерентті толқындар

Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Мұғалім мен оқушының арасында және оқушылардың бір-бірімен сабақ бойы ынтымақтастықта болуы;
  • Мұғалім оқушыларды және оқушылар бірін бірі әділ, әрі ашық бағалайды, бағалауларын негіздейді, кері байланыс береді;
  • Жеке тапсырмаларды оқушылар өздігінен орындайды;
  • Оқушылар өз ойларын еркін айтады;
  • Оқушыларды ізденімпаздық қасиетке баулау;
  • Сабақ мақсаттарын айқындайды және түсінеді;
  • Мұғалім және оқушылар бірін бірі тыңдайды, сөздерін бөлмейді.

Мұғалім және оқушылар бір-біріне өзара көмек және қолдау көрсетеді.

 Пәнаралық

 байланыстар

АКТ қолдану дағдылары

* Виртуалды зертхана (модельдеу)

* Есептеу құрылғылары

Бастапқы білім

Толқындардың қасиеттері мен сипаттамалары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Стартер

Көбінесе ортада бір уақытта бірнеше түрлі толқындар таралады. Мысалы, бөлмеде бірнеше адам сөйлескен кезде дыбыстық толқындар бір-біріне сәйкес келеді. Бұл жағдайда не болады?

Оқушылар бір-бірімен талқылайды.

Мұғалім оқушылармен бірге Сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтайды.

Слайд 1

Слайд 2

Сабақтың ортасы

5-15 мин

15-25 мин

25-35 мин

Мұғалім:

Егер біз екі тасты суға лақтырып, екі дөңгелек толқын түзсек, онда әр толқын екіншісінен өтіп, болашақта басқа толқын мүлдем болмағандай әрекет ететінін байқауға болады.

Мұғалім су бетіндегі толқындарды құралдарды немесе анимацияны қолдана отырып көрсетеді.

Оқушылар суға лақтырылған екі тастан судың бетіндегі толқындарды байқап, бетінің кейбір бөліктері басылғанын, ал басқа жерлерде көтерілгенін байқайды.

Мұғалім сұрақ қояды, толқындардың кездесу орнында не болып жатыр?

Осыдан кейін оқушылар мұғаліммен бірге интерференцияның анықтамасын береді.

Мұғалім интерференция құбылысының бақылау үшін қандай шарттар орындалу керек?

Мұғалім оқушылармен бірге қорытынды жасайды.

Когерентті толқындарды, максимум және минимум шарттарын түсіндіреді.

Жеке жұмыс.

Оқушылар сабақ барысында алынған теориялық білімдерін тапсырмалар орындауда қолданады.

Слайд 3

Слайд 4

http://tutor-homework.com/Physics_Help/double_slit_experiment.html

Слайд 5,6

Слайд 7

Видеоматериал

Слайд 8,9

Үлестірмелі материал

Сабақтың соңы

35-40 мин

Кері байланыс

- ненібілдім, неніүйрендім

- ненітолықтүсінбедім

- немен жұмыстыжалғастыруқажет

Үй жұмысы

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарданеге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу