Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


«Келісілді»

«Физика» ӘБ жетекшісі:

Мектеп: Орал қ. ФМБ НЗМ

Мұғалім:

Физика пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні:

Сынып 11

Бөлім Айнымалы ток

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану

Оқыту мақсаттары

11.4.3.14 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау

Сабақтың мақсаты

  • электр энергиясын өндіру мен пайдаланудың физикалық негіздерін зерттеу
  • генераторлардан тұтынушыларға дейін энергияны тарату жүйелерін сипаттайды;
  • айнымалы токтың және жоғары кернеудің ғылыми-экономикалық артықшылықтарын түсіндіреді;
  • электр энергиясын тиімді пайдалануға мысалдар келтіреді.

Бағалау критерийлері

Оқушылар мақсатқа қол жеткізеді.

- генератор және трансформатор дегеніміз не, олардың құрылысы;

- генератор мен трансформатордың қалай жұмыс істейтінін, осы құрылғылардың жұмыс істеу принципін түсіну;

- электр станциялары туралы ақпаратты талдау кезінде білімді қолдану.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология: генератор, трансформатор, электростанция.

Физикалық терминдерді дұрыс түсіндіруге және пайдалануға, олардың қорын жүйелі түрде толықтыруға қол жеткізу.

* Генератор-қандай да бір энергия түрін электр энергиясына түрлендіру үшін қызмет ететін құрылғы

* Трансформатор-кернеуді немесе электр тогының күшін түрлендіру үшін қызмет ететін құрылғы

Пәнаралық байланыс

Экономика , география

АКТ-ны қолдану дағдылары

Ақпаратты іздестіру, оны іріктеу бойынша оқушылардың өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту; фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды салыстыру және орнату

Алдыңғы білім

Джоуль-Ленц және Ом заңдары. Токтың жұмысы және қуаты. ЭМИ. Генератор. Трансформатор.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

(Әр кезеңнің уақытын көрсету)

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

0 – 7 мин

1. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

- Тұрақты ток алдында айнымалы токтың артықшылықтары қандай? (білім алушылардың жауаптары тыңдалады).

- Айнымалы токтың қандай көздерімен таныссыз? (жауаптар оқушы).

- Электр станцияларының қандай түрлерін білесіз?

- Ал электр тогы қаншалықты жиі қажет? (білім алушылардың жауаптары тыңдалады).

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан мен әлемде электр энергиясын өндіру және тұтыну.

Қалай ойлайсыз біздің сабақтың мақсаты қандай,?

Оқушылармен бірге сабақтың мақсаты анықталады.

Оқушылардың әзірлеген презентациялары арқылы бастапқы білімді қалыптастыру.

Сабақтың ортасы

5*6 мин =30 мин

2. Тапсырма. Баяндамалардың тақырыптары алдын ала оқушыларға таратылды. Мұғалім оқушылармен қандай да бір баяндаманың негізгі мәні неде, баяндаманың нені қамтитыны, қандай критерийлерді қамтуы тиіс. Оқушылардың жұмысын алдын ала тексеріп, қажет болған жағдайда жұмысты жақсарту жөнінде тиісті түсініктеме берген жөн.

Студенттердің келесі тақырыптар бойынша презентациялары:

Тақырып

Ел

Аты жөні

Генераторлар. Жұмыс принципі және құрылымы.

АҚШ

Трансформаторлар. Жұмыс принципі және құрылымы.

Канада

Электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну. Электр станцияларының түрлері, артықшылықтары мен кемшіліктері.

Ресей

Қазақстанда электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну

Қазақстан

Әлемде электр энергиясын өндіру (АҚШ, Жапония, Ресей)

Жапония

3 мин

5 мин

30 мин

2 мин

Оқушылар: дайындалған сұрақтар бойынша жұпта презентация таныстырады, қалған оқушылар баяндама бойынша тірек конспектілерін толтырады және дәлелді пікір дайындайды.

Мұғалім: оқушылардың жұмысын үйлестіреді, оқушылардың жауаптарын бақылайды, сындарлы кері байланыс береді.

Бағалау: өзара бағалау, конструктивті кері байланыс. Талқылау, бағалау. Тірек конспектілерін тексеру.

Рефлексия: сабақтың қорытындысы шығарылады.

3. Тапсырма: тестпен жұмыс

Оқушылар: тест сұрақтарына жауап береді, орындалған тапсырманың дұрыстығын орындағаннан кейін тексереді

Мұғалім: тапсырмалары бар карточкаларды таратады, оқушылардың жұмысын бақылайды.

4. Тапсырма: Есептерді шығару.

Мақсаты: берілген тақырып бойынша есептер шығару және талдау.

Оқушылар: дәптерде және тақтада оқушылар есептерді шағарады.

Мұғалім: оқушылардың жұмысын қадағалайды, сындарлы кері байланыс береді

Бағалау: өзін-өзі бағалау, конструктивтік кері байланыс

Үй тапсырмасы.

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Қосымша 4

Сабақтың соңында рефлексия жасайды.

Не үйрендіңіз?

Қосымша 2

http://practicalphysics.org/ac-power-line-high-voltage.html

2 мин

Кері байланыс

Үй тапсырмасы (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Сабақ барысында оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік техникасы сақталды.

Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1.

2.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу