Зертханалық жұмыс № 1. Трансформатор орамаларындағы орамдардың санын анықтау. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4 Айнымалы ток

Мектеп: Қарағанды қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 ЖҒБ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Зертханалық жұмыс № 1.

Трансформатор орамаларындағы орамдардың санын анықтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.13 – трансформатор орамаларындағы орамдар санын эксперимент арқылы анықтау

Сабақ мақсаттары

трансформатор орамаларындағы орамдар санын эксперимент арқылы анықтау

Жетістік критерийлері.

Білу және түсіну

Қолдану

Математикалық сауаттылық

Талдау

Сыни ойлау

Бағалау

трансформатордың құрылысын біледі.

есептерді шешу кезінде Фарадей формуласын қолданады

есептерді шешу кезінде трансформатордың формуласын қолданады.

формуланы түрлендіреді, дұрыс есептеулер жүргізеді

Фарадей Заңын талдайды, тәуелділікті анықтайды

электромагниттік индукцияның пайда болуын талдайды, тәуелділікті анықтайды.

екінші ораманың кернеуге тәуелділігін талдайды, формуланы шығарады.

электромагниттік индукцияны қолдану мысалдарын келтіреді.

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән Лексика және терминология: магнит өрісі, магнит ағыны, электромагниттік индукция, электромагниттік индукция Заңы, Ленц ережесі, трансформатор

Диалог пен жазба үшін пайдалы фразалар:

Электромагниттік индукция – өткізгіш арқылы өтетін магнит ағынының өзгеруі кезінде өткізгіште электр тогының пайда болу құбылысы. Электромагниттік индукцияны Майкл Фараде 1831 жылдың 29 тамызында ашты. Ол тұйықталған өткізгіш контурда пайда болатын электр қозғаушы күш (ЭДС) осы контурмен шектелген бет арқылы магнит ағынының өзгеру жылдамдығына пропорционалды екенін анықтады. Электр қозғаушы күштің шамасы ағынның өзгеру себебі — магнит өрісінің өзгеруі немесе магнит өрісіндегі контурдың (немесе оның бөлігінің) қозғалысы. Электр тогы индукциялық ток деп аталады.

Уикипедия, қазақша ашық энциклопедия

Құндылықтарды дарыту

 

 

Білім беру:

- сыни ойлауды дамыту

- өз оқуына жауапкершілікпен қарау

Адамгершілік:

- өз көзқарасын негізді түрде қорғай білу

- төзімділік

Пәнаралық байланыстар

Математика пәнімен (формулалармен жұмыс)

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта мүмкіндіктерін пайдалану

Бастапқы білім

Магнит индукциясы. 8 сынып.

Токтың қуаты. 8 сынып.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресуртар

Басы

Ортасы

Соңы

Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылар түгендейді. Оқушылар мұғаліммен амандасады.

Мақсатты анықтау.

11.4.3.13 -экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора трансформатор орамаларындағы .

Активити: видео көру: Трансформатор қалай жұмыс істейді?

https://www.youtube.com/watch?v=M_iDkOIaFy4

Сұрақтарды талқылау:

  • Трансформатор орамасының орамдарының санын катушканы тарқатпай қалай анықтауға болады?

Жауабы:Трансформатор орамасының орамдарының санын анықтау үшін баллистикалық әдісті қолдануға болады. Ол үшін U0 айнымалы кернеу көзіне қосылған N0 орамдарының белгілі саны бар эталондық катушкадан, өзекшеден, зерттелетін катушкадан N және вольтметр орамдарының белгісіз саны бар схеманы жинау қажет. Бос жүрісте трансформатор алынды, ол үшін ара қатынасы бар:: бұдан

2. Трансформатордың жұмыс принципі:

бірінші кернеу бірінші катушка арқылы айнымалы токты өткізеді

бірінші катушкадағы ток токтың мөлшеріне сәйкес өзгеретін магнит өрісін тудырады

темір өзекше магнит өрісінің кернеулігін арттырады

өзгеретін магнит өрісі екінші катушкада потенциалдар айырымының өзгеруін тудырады

индукцияланған потенциалдар айырымы сыртқы тізбекте айнымалы ток тудырады

Зертханалық жұмыс № 1.

«Трансформатор орамаларындағы орамдар санын анықтау»

  • ТҚ ережесі.
  • Инструкцияны оқу.
  • Жұмыстың орындалуы.
  • Көрсеткіштерді жазып алу.
  • Кестені толтыру.
  • Жұмыс нәтижелері бойынша қорытынды.
  • №1 ЗЖ бойынша сұрақтарға жауап беру.

Жұмыс мақсаты: трансформатор орамасындағы орамдар санын анықтау.  

Құрал-жабдықтар: тәжірибелік трансформатор; реттелетін айнымалы кернеу көзі, вольтметр, ұзын оқшауланған сым, жалғағыш сымдар.

Жұмыс барысы:

Теория: 

Белгісіз параметрлерге ие трансформатор орамасындағы орамдар санын анықтау үшін бос режиміндегі бірінші орамадағы N1 орамдар санының екінші орамадағы N2 орамдар санына қатынасы ондағы U1 кернеудің U2 кернеуге қатынасына тең болатын қасиетін пайдалануға болады. Трансформатордың өзегіне N2 белгілі орамдар санын орап, U2 кернеуді өлшеп, бірінші орамдағы N1 орамдар санын анықтауға болады: N=N2 .

Жұмыс барысы:

1. Зерттелетін трансформатордың өзекшесінің екінші орамына 10-нан 50-ге дейін орам ораңыз.

2. Трансформатордың бірінші орамасының шығысын U= 12В айнымалы кернеу көзіне қосыңыз, екінші орамадағы кернеуді өлшеңіз.

3. Өлшенген кернеу мәндерін және екінші орамадағы белгілі орамдар саны бойынша бірінші орамадағы орамдар санын анықтаңыз.

4. Өлшеулер мен есептеулер нәтижелерін кестеге жазыңыз:

Тәжірибе №

N1

U1, В

U2, В

N1

1

10

12

2

20

12

3

30

12

4

40

12

5

50

12

5. Қорытынды жазыңыз:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Трансформатор дегеніміз не? _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Трансформатор жұмыс жасау принципі қандай құбылысқа негізделген?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Трансформация коэффициенті дегеніміз не?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Трансформатор ПӘК-і дегеніміз не?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Егер трансформаторды тұрақты ток көзіне жалғайтын болса, онда оған не болады? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Рефлексия:

Трансформатор тақырыбы бойынша теориямен эксперимент нәтижелерінің сәйкестігі қандай?

Презентация

Құрал-жабдықтар: тәжірибелік трансформатор; реттелетін айнымалы кернеу көзі, вольтметр, ұзын оқшауланған сым, жалғағыш сымдар.

Дифференциация – сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жоғары қабілеті бар студенттер орындалған жұмысқа қосымша екі күрделі міндет алады.

Екі немесе үш студент ұғымдарды еске алу және қолдану кезінде қиындықтарға тап болуы мүмкін деп болжанады. Олар басқа қосымша мәселелер бойынша жұмыс істеген кезде жеке назар алады. Басқа студенттер өз әріптестеріне белгілі бір тапсырманы қалай орындап жатқанын түсіндіреді. Қосымшаны қолдану мүмкіндігі ашық болады.

Критерий бойынша оқушылардың жұмысын мұғалімнің бағалауы және өзара бағалау.

Ауысымдық құрамдағы топтарда жұмыс істеу.

Физика кабинетінде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма?

Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма?

Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Сол бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу