Электромагниттік индукция, генератор. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электромагниттік индукция | Мектеп: | |||||||
| Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Класс: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Электромагниттік индукция, генератор. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.3.1 – генератор моделін пайдалана отырып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу | |||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар
| |||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушыларэлектромагниттік индукция заңын ауызшатұжырымдайды. Пәнге тән лексика мен терминология: Тұрақты магнит- Permanent magnet; Магнит өрісі- magnetic field Магнит өрісініӊ күш сызықтары- The magnetic field lines Магниттік полюстер- magnetic poles; Оӊтүстік полюс -South Pole Солтүстіқ полюс - North Pole; Электромагниттiк индукция- electromagnetic induction; Индукциялық ток- induction current ; Ленц ережесi – Lenz rule Өздiк индукция- self induktion; Айнымалы ток генераторы - alternator Трансформатор- transformer Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Электромагниттік индукция - контурды тесіп өтетін магниттік ағынның кез келген өзгерісінде контурда электр тогының пайда болу құбылысы. Пайда болған ЭҚК индукциялық ЭҚК, ал ток индукциялық ток деп аталады. Индукциялық токтың бағыты Ленц ережесімен анықталады. Ленц ережесі:Контурдағы индукциялық ток әрқашандаөзінің магнит өрісі мен өзін тудырған магнит ағынының өзгерісіне кедергі жасайтындай болады. | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Ғылымды қолдану; Көшбасшылықты дамыту; Ынтымақтастық Жауапкершілік. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | ||||||||
Бастапқы білім | Магнит өрісінде орналасқан кез келген тогы бар өткізгішке магнит өрісі тарапынан күш әсер етеді. Бұл күш Ампер күші деп аталады. Ампер күшініӊ бағыты сол қол ережесімен анықталады: Қолымыздың алақанына кіретіндей етіп, тік төрт саусақтың бағытын токтыӊ бағытына сәйкестендірсек, онда бас бармағымыз оң Ампер күшінің бағытын көрсетеді. Магнит өрісініӊ тогы бар рамкаға әсері Рамканыӊ оӊ және сол бөліктеріне бағыттары қарама-қарсы болған Ампер күштері әрекет етеді. Нәтижеде тогы бар рамка айналмалы қозғалыс жасайды. Солай етіп, магнит өрісі тогы бар рамканы айналмалы қозғалысқа келтіреді. | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 0-5 мин 5-7 мин | 1.Алдыңғы алған білімдерін еске түсіру үшін оқушыларға қойылатын сұрақ. а) Эрстед қандай тәжірибе жасады? Тогы бар өткізгіштің айналасында магнит өрісінің бар екендігін дәлелдеді. Яғни, ток арқылы магнит өрісін алуға болады. b) Тізбектегі электр тогы үшін қандай шарттар қажет екендігін еске түсірейік? - электр зарядын тасымалдаушылар; - ток көзінің болуы; - электр тізбегінің тұйықталуы. 2. Ой қозғау.Оқушылар жұпта талқылайды Магниттік құбылыстарды электр құбылыстарына айналдыруға бола ма?Магнит өрісі арқылы электр тогын алуға бола ма? Ол үшін не істеу қажет? XIXғ.басында көптеген ғалымдар шешуге тырысты. Жан-Даниэль - Колладон және ағылшын физигі Фарадей бір уақытта осы мәселенішешуүшін жұмыс жүргізді. Фарадей өзкүнделігіне «Магнит өрісінэлектрөрісінеайналдыруқажет» деген сөзді жазып қойып, 10 жыл жұмыс жүргізіп зерттеу нәтижесін алды. Мұғалім оқушылардың ойын тыңдап болған соң, олардың назарын бүгінгі сабақтың мақсатына бағытайды. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаты талқыланады. | |||||||
Сабақтың ортасы 7-22 мин 22-37мин | 3.Түсіндіру . Мұғалім генератордың жұмыс істеу принципі мен құрылысын таныстырады (презентация) 4. Сабақты бекіту Тест тапсырмаларын орындайды | Таратпа материал | ||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Рефлексия. Үй жұмыс "Айнымалы ток генераторы" тақырыбын оқу | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ барысында оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік техникасы сақталды. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?