Айнымалы ток. Кернеуліктің және токтың максимал, орташаквадратты (әсерлік мәні), жиілік және период. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Айнымалы ток. Кернеуліктің және токтың максимал, орташаквадратты (әсерлік мәні), жиілік және период. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі | Тізбекте орныққан еріксіз электромагниттік тербелістерді сипаттайтын интервал, жиілік, айнымалы токқа қатысты ток күші мен кернеудің максималды және әсерлік мәні деген терминдерді түсіну және пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Айнымалы ток бөлімі: ОМ1: Интервал, жиілік, айнымалы токқа қатысты ток күші мен кернеудің максималды және әсерлік мәні деген терминдерді түсіну және пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийі | Оқушылар біледі Интервал, жиілік, айнымалы токқа қатысты ток күші мен кернеудің максималды және әсерлік мәні деген терминдерді түсіну және пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады: трансформатордың екінші орамында айнымалы кернеудің қалай пайда болатынын ауызша сипаттау, сонымен бірге, кіріс және шығыс кернеулерінің арасындағы фазалар айырымын сипаттау Пәндік лексика мен терминология: Пәнге қатысты лексика мен терминология Индукция,айнымалы ток,магнит ағыны,ағындардың тұтасуы,өзгеру жылдамдығы фазалар айырымы,екінші орам,бірінші орам
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қоғамның дамуы үшін физиканың маңыздылығын түсіну. Ғылыми жұмыстар кезінде тиімді ынтымақтастық пен пікір алмасудың қажеттілігі мен маңызын түсінуді қалыптастыру. Физикалық білім жүйесін саналы түрде игеру логикалық ойлаудың, жадының, назар аударудың, елестетудің, ойлау қабілеттерінің, икемділік пен дарынның дамуына ықпал етеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Есептеулер жүргізу кезінде оқушылардың математикалық дағдыларына назар салу Тілдік мақсаттарды жүзеге асыру үшін физикалық терминдерді, негізгі ұғымдарды ағылшын тілінде CLIL әдістерін қолдану Интернет ресурстарын АКТ қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Деректерді жинау, өңдеу және ұсыну үшін АКТ (ноутбуктер, веб-сайттар, коммерциялық модельдеуші бағдарламалар, электронды калькуляторлар) қолдану. Интернет ресурстармен,) жұмыс, мысалы, белгілі бір тақырыпқа немесе ғылыми көзқарастарын кеңейту үшін презентация дайындау және өткізу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар электр өрісі тарауы бойынша жалпы түсінік қалыптасқан болуы тиіс Оқушылар электростатиканың негізі заңын тұжырымдай алуы тиіс Оқушылар электр өрісінің күш сызықтарын сыза алуы тиіс және электр өрісі үшін суперпозиция принципін еске түсіруі қажет. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақытты жоспарлау | Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дерек көздері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі:
- үй тапсырмасын тексеру а) үйге берілген есептерді пысықтау б) «Feel in the gap» әдісі бос орынды төмендегі сөздермен толтыр: (айнымалы ток, әсерлік мәні, орташа қуат)
бөліп шығаратын тұрақты ток күшіне тең шаманы айтамыз.
P= UmImcosϕ/2. Бұл теңдеуге ток пен кернеудің әсерлік мәндерін қойсақ, P= Uicosϕ шығады. Cosϕ шамасы қуат коэффициенті деп аталады. (өзін-өзі бағалау) | Қосымша #1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин | Тест тапсырмасы (өзара бағалау ) | Қосымша #2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин | «Сұрақ-жауап» әдісі Сұрақ мазмұны 1.Тербелмелі контур деген не? 2.Идеал тербелмелі контур дегеніміз не? 3.Электромагниттік тербелістердің анықтамасы. 4.Тербелмелі контурдағы энергия түрленуі, электромагниттік тербелістердің толық энергиясы 5.Тербелмелі контурда электромагнттік тербелістер қалай пайда болады? 6.Кедергісі нольге тең емес нақты тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістер неге өшеді? 7.Тербелмелі контурда электромагниттік тербелістердің пайда болуы. | Слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 10 мин | Жаңа сабаққа кіріспе Теориялық түсінік | Қосымша #3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 мин | Жетістік критерийі Интервал, жиілік, айнымалы токқа қатысты ток күші мен кернеудің максималды және әсерлік мәні деген терминдерді түсіну және пайдалану. Қалыптастырушы бағалау | Қосымша #4 Қалыптастырушы бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөліп оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз? | Бағалау Оқу мақсаты бойынша бағалау
| Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып тапсырмаларды деңгейлеп дайындадым және оқушылардың жеке қабылеттеріне қарай теориялық білімді түсіндіргенде аудио және бейнеролик түрінде кеңінен қолдандым. Сабақтың кез-келген кезеңінде уақытты ұтымды пайдалануды есепке алдым. | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Өзара бағалау Марапаттау Жетістік критеррий бойынша бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары: Сақ болыңыздар,оқушылар екінші реттік кернеуді жоғары түзбейтіндей қамтамасыз етіңіз Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету Қажет кезінде физ. жаттығу, сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлерін жүргізу Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау: Электр құралдарын демонстрация арқылы көрсету кезінде электр тогын төменгі кернеуде қолдануды назарға алу Партаны ток көзінен ажырату және парта үстіне су немесе сулы зат қоймауын қадағалау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?