Есептер шығару. Физика, 9 сынып, қосымша материал 2.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Серіппелі маятникті зерттеу. | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Кинетикалық энергия потенциалдық энергия толық энергия механикалық энергия амплитуда жылдамдық ығысу масса қатаңдық Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: .........................................формуласы арқылы жылдамдықты таба аламыз. Кинетикалық максимум мәнге ие болса толық энергия ........... болады. Егер потенциалдық энергия...................... тең болса кинетикалық энергия максимум мәнге жетеді. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика. x(t), v(t), a (t) гармониялық тербелістер теңдеуін жаза отырып графигін тұрғыза алуы | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Phet.colorado.edu ,bilimland.kz | ||||||||
Бастапқы білім | тербелістердің кинематикалық сипаттамасы. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 3 мин Сабақтың ортасы 20 мин 15 мин 15 мин 10 мин 10 мин 5 мин | Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылармен амандасу және түгелдігін тексеру. Оқушыларға сабақтың мақсаты және бағалау критерийлері көрсетіледі. Оқушыларды онлайн 3 топқа бөлінеді. Мұғалімнің іс-әрекеті: Құрал – жабдықтарды пайдалана отырып, серіппелі маятникті құрыңыз. Әрбір топқа берілетін тапсырма бірдей, алайда деңгейлік тапсырма негізінде құралған. Тапсырмалар: І. этап : 1. Серіппелі маятниктің амплитудасын табыңыз. 2. тербеліс периодын табыңыз. 3. циклдік жиілігін табыңыз 4. гармоникалық тербеліс х(t) теңдеуін жазыңыз. 5. гармоникалық тербеліс х(t) графигін тұрғызыңыз. Бағалау крийтериі: берілген тапсырманың әрбіреуіне дұрыс жауап берген топқа сәйкесінше 1 ұпай. ІІ этап. 1. гармоникалық тербеліс v(t) теңдеуін жазыңыз. 2. гармоникалық тербеліс v(t) графигін тұрғызыңыз. Бағалау крийтериі: берілген тапсырманың әрбіреуіне дұрыс жауап берген топқа сәйкесінше 1 ұпай ІІІ этап. 1. гармоникалық тербеліс а(t) теңдеуін жазыңыз. 2. гармоникалық тербеліс а(t) графигін тұрғызыңыз. Бағалау крийтериі: берілген тапсырманың әрбіреуіне дұрыс жауап берген топқа сәйкесінше 1 ұпай ІV этап. 1. гармоникалық тербеліс Ek (t) теңдеуін жазыңыз. 2. гармоникалық тербеліс Ek (t) графигін тұрғызыңыз. Бағалау крийтериі: берілген тапсырманың әрбіреуіне дұрыс жауап берген топқа сәйкесінше 1 ұпай V этап. 1. гармоникалық тербеліс Ep (t) теңдеуін жазыңыз. 2. гармоникалық тербеліс Ep (t) графигін тұрғызыңыз. Бағалау крийтериі: берілген тапсырманың әрбіреуіне дұрыс жауап берген топқа сәйкесінше 1 ұпай VI этап. 1. гармоникалық тербеліс Et мәнін табыңыз. 2. гармоникалық тербеліс Et (t) графигін тұрғызыңыз. Бағалау крийтериі: берілген тапсырманың әрбіреуіне дұрыс жауап берген топқа сәйкесінше 1 ұпай | /splitgroups/
phet.colorado.edu kk/courses/physics-kk/mexanika/terbelister/ lesson/mexanikalyq-terbelisterding-ehnergiyasy | |||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Үй тапсырмасы: параграф «Тербелмелі қозғалыс энергиясының түрленуі» Есептер жинағы . Орта деңгей | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Барлық оқушылар: Берілген тапсырмадан амплитуданы, периодты, циклдік жиілікті табады және энергияның қай түрі екенін ажыратады. Көпшілік оқушылар: Тербеліс теңдеуін жазып есептеулер жүргізе алады. Кей оқушылар: Есептеулер жүргізіп графигін сала отырып теориясын түсіндіреді. | Кері байланысы арқылы оқушының нені түсінгендігін тексеру Эксперимент нәтижесі арқылы қорытынды жасай алуларын бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?