Лоренц күші. Зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозағалысы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3 В Магнит өрісі |
| |||||||||||||||||||||||||
| Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 10.3.В(L)5. Лоренц күші. Зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозағалысы | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Түсіну: Зарядтарға әсер ететін күштердің бар екнедігін түсінеді, сипаттай алады. Сыни ойлау: Магнит өрісінің күштік сипаттамасы ұғымын талдап, анықтама береді Қолдану: Лоренц заңының формуласын біледі, қолдана алады. Талдау: Әртүрлі ортадағы зарядтарға әрекет ететін күшті салыстырып, талдай алады. Формаулаларды қолданып, оларға әсер ететін күштерді таба алады Математикалық сауаттылық: Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді, формуланы түрлендіре алады. Векторлар ережесін қолданып, қатесіз математикалық есептеулер жүргізе алады. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лоренц күшінің анықтамасын айта алады. Мысалдар келтіре отырып, оның күнделікті өмірдегі қолданысын түсіндіре алады Арнайы пәндік лексика мен терминология: Глоссарий
| |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Есеп шығару барысында математикалық есептеулер жүргізеді. | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Демонстрациялар мен тәжірибелер, сонымен қатар түсіндірмелі видеороликтер көрсетіледі. | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Электр заряды, Магнит өрісі, Ампер заңы – 8 - 9 сыныптар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Кіріспе Басталуы Топқа бөлу 3 мин Үй тапсырмасын сұрау 10 мин | Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларды топқа бөлу . Оқушыларға «Кулон», «Ампер», «Вебер», «Тесла», «Ньютон» сөздері жазылған қағаздар таратылады, осы сөздерге байланысты топқа бөлінеді. Топ көшбасшылары таныстырылады. Тапсырма: Топ аттарына берілген есімдерге сипаттама беру. Үйге берілген есептің жауабын тексеру. Үй тапсырмасы бойынша берілетін сұрақтар: «Вебер» тобы
«Ньютон» тобы
«Тесла» тобы
«Ньютон» тобы 1.Магнит ағынының өлшем бірлігі, ол неге тең? 2. Электромагниттік өріс теориясын кім ашқан? (Д.Максвелл) «Кулон» тобы 1.Ампер күштерінің моменті (белгіленуі, формуласы, өлшем б.) 2.Электромагниттік индукция құбылысын кім зерттеп ашқан? (Фарадей) | Ғалымдардың аты жазылған парақшалар, стикерлер. Интерактивті тақта, слайд. Таратпа материалдар | ||||||||||||||||||||||||
Ортасы «Ой қозғау» «Мағынаны тану» Сабақты бекіту «Серпілген сауал» Есеп шығару | Электронды оқулық бойынша тәжірибе көрсету Қандай құбылысты бақыладыңдар? Проблеманы шешу: Ампер заңын біле отырып, осы өрістегі белгілі бір жылдамдықпен қозғалған бірлік электр зарядқа магнит өрісінің әсер ету күшін анықтау. Лоренц күшінің толық жұмысы нөлге тең. Fл = qvBsinά 1892 ж. q- қозғалыстағы заряд v-қозғалыстағы заряд жылдамдығы B-индукция векторы ά-жылдамдық вектры мен магнит индукция векторы арасындағы бұрыш - шеңбер бойымен қозғалған бөлшек радиусы – бөлшектің айналу периоды Жаңа сабақты қорытындылау сұрақтары. 1.Магнит өрісінде қозғалатын зарядталған бөлшекке әрекет ететін күш неге тең? 2.Ол күш қалай аталады, оның бағытын қалай анықтау керек? 3.Лоренц күші қандай шамаларға тәуелді, альфа бұрышы? 4.Лоренц күшінің бағытын қандай ереже бойынша анықтайды, тұжырымдау. 5.Лоренц күшінің жұмысы не себептен нөлге тең? 6.Ампер күші мен Лоренц күшінің ұқсастығы және айырмашылығы? 7.Зарядталған бөлшектің радиусы, периодының формуласы? Сабақты бекіту есептері
2. Индукциясы 0,01Тл магнит өрісінде радиусы 10см щеңбер сызған протонның жылдамдығы (q = 1,6•10-19Кл; mp =1,6•10-27кг ). Ж: 100км/с
Қосымша тапсырма І-топ
ІІ –топ
ІІІ –топ 2. Сымының орам ұзындығы 0,2м, электрқозғалтқыш якорінің орналасқан жеріндегі магнит индукциясы 0,25Тл. 20А ток күші өткенде, орамға әсер ететін күш. Ж: 1Н ІV – топ 1.Біртекті магнит өрісінің күш сызықтарына перпендикуляр орналасқан ұзындығ ы 50см өткізгішке 0,12Н күш әсер етеді. Өткізгіштегі ток күші 3А болғандағы, магнит индукциясы Ж. (0,08Тл) V – топ 2.Индукциясы 0,4Тл-ға тең магнит өрісіндегі 2*104км/с жылдамдықпен индукция сызықтарына перпендикуляр қозғалып келе жатқан протонға әсер ететін күш (q = 1,6·10-19Кл) Ж: 1,28 пн Физикалық есептерді шығару алгоритмін сақтай отырып есеп шығарады. | Интерактивті тақта, электронды оқулық Оқулық, оқушы дәптері Таратпа материалдар | ||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 2 мин Үйге тапсырма Бағалау
| 22-жаттығу.
| Оқулық, күнделік стикерлер | ||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Топтық тапсырманы түсінеді және орындайды Оқушылардың көпшілігі: Лоренц заңына арналған күрделілігі орта есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: Лоренц заңына арналған жоғарғы деңгей есептерін шығара алады. | Тексеру парақтары, бағалау парақтары арқылы бағаланады. Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету арқылы, бағалау критерийлері арқылы бағаланады. | Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау ; Көз жаттығуларын орындау ; Кабинетті желдету ; Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру . | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қалыптастырушы бағалау
Оқу мақсаттары | Бағалау критерийлері | Нәтиже |
ОМ 1: электр өрісі ұғымының физикалық мәнін түсіну және электр өрісінің күшін анықтау (кернеулік); | Түсіну: Зарядтардың өзара әсерлесуін түсінеді, сипаттай алады. | |
ОМ 5: электр зарядтарының арасындағы әсерлесу күшін анықтау.. | Қолдану: Лоренц күшінің формуласын біледі, қолдана алады. Талдау: Әртүрлі ортадағы зарядтарға әрекет ететін күшті салыстырып, талдай алады. Математикалық сауаттылық: Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді, формуланы түрлендіре алады |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?