Металдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, газдар мен вакуумдағы электр тогы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

ӘР ТҮРЛІ ОРТАДАҒЫ ЭЛЕКТР ТОГЫ

Мектеп:

Күні:

3 тоқсан

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

10 (ҚГБ)

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Металдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, газдар мен вакуумдағы электр тогы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.3.1 – әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру;

 Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Металл, ерітінді, жартылай өткізгіш, газдар және вакуумнің құрамын түсіндіре білу.

Оқушылардың көбісі:

Техникадағы қолданылуына мысалдар келтіру

Кейбір оқушылар:

Әртүрлі орталардың қасиеттерін түсіндіру: ток өткізуі мен вольт-амперлік сипаттамалары

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуы мен өтуі механизмін салыстырады;
  • әртүрлі ортадағы электр тогының өтуі механизмін салыстырады.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

каз

рус

eng

Жартылай өткізгіштер

Полупроводники

Semiconductors

Вакуум

Вакуум

Vacuum

Ерітінді

Растворы

solutions

Диод

Диод

Diode

Оң және теріс иондар

Положительные и отрицательные ионы

Positive and negative ions

Фоторезисторлар

Фоторезистор

photoresistor

Транзисторлар

Транзистор

Transistor

Электронды сәулелік түтікше

Электронно-лучевая трубка

Cathode-ray tube

Вольт-амперлік сипаттама

Вольт-амперная характеристика

Volt-ampere characteristics

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Металдарда электр тогын тасымалдаушылар, газдарда, электролиттерде…

Құндылықтарды дарыту

Топпен жұмыс жасау кезінде өзара көмектесу. Академиялық шындық.

Әлемдік жаһандылыққа тәрбиелеу

Электрониканың ҒТП-тегі ролін түсіне білу

АКТ қолдану дағдылары

http://fizmat.by/kursy/jelektricheskij_tok/sreda_toka

https://www.youtube.com/watch?v=IgB6_Qrgar8

Өмірмен байланыстылығы

Металдан жасалған электр сымдары арқылы ток өтеді; аккумулятор ішіндегі электролит иондалу процесі нәтижесінде ток өткізеді.

Пәнаралық байланыстар

химия

Бастапқы білім

Электр тогы. Ом заңы, Джоуль-Ленц заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

  • Сабақ

1-3 мин

4-7 мин

8-10 мин

11-36 мин

(дайындыққа 10 мин+қорғау 3 мин)

  • (W) Ұйымдастыру.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру. Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін айқындау.

(W) Талдау тақырыбын анықтау

  • Электр тогы дегеніміз не?
  • Қандай жағдайларда (шарттарда) ток пайда болады?
  • Электр тогы қандай орталарда өте алады?
  • Жаңа маериалды оқу

Токты өткізуіне байланысты денелерді 3-ке бөлуге болады:

  • Өткізгіштер деп – еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері бар заттарды немесе ортаны айтамыз. Бұндай денелер токты жақсы өткізеді. (Металлдар, адамдар мен жануарлардың денелері, ылғалды жер, тұздар мен қышқылдардың судағы ерітіндісі, газдар, вакуум және т.б.)
  • Диэлектриктер еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері жоқ заттарды айтамыз. Сондықтан диэлектриктер токты өткізбейді. (Фарфор, шыны, янтарь, резеңке, пластмасса, газдар, ағаш, капрон және т.б)
  • Жартылайөткізгіштер деп меншікті кедергісі өткізгіштерден аз, ал диэлектриктерден көп болатын заттарды айтамыз. (бор, көміртек, кремний, мышяк, германий, сурьма және т.б.)

(W) Топтық жұмыс (Постер қорғау)

Әртүрлі ортадағы токтың пайда болуын салыстыру

(Оқушылар сабақ соңында әр орта үшін кесте толтырып алулары қажет)

Дескрипторлары:

  • Берілген орта үшін токты тасымалдайдытын бөлшектерді көрсетеді;
  • Тасымалдаушылардың пайда болу әдісін сипаттайды;
  • Вольт-амперлік сипаттамасын салады;
  • Қолданылуы.

Топ атауы:

  • Металдардағы электр тогы;
  • Жартылайөткізгіштердегі электр тогы;
  • Сұйықтықтардағы электр тогы;
  • Газдардағы электр тогы;
  • Вакуумдегі электр тогы.

 Әр орта үшін:

  •  Токты тасымалдайтын бөлшектері;
  •  Тасымалдаушылардың пайда болу әдісі;
  •  Вольт-амперлік сипаттамасы;
  •  Қолданылуына мысалдар

Презентация

Постер жасауға қажетті құралдар (А2 форматтағы қағаз, түрлі түсті маркерлер, қайшы, суреттер, т.б.)

37-40 мин

Рефлексия «Сабақтың түйіні бір сөзбен»

Үй жұмысы

Есептерді аяқтау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспар-лайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша реф-лексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз саба-ғыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу