Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің күш сызықтары. Есептер шығару. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жылу физика

Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бекешова Л.Д.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің күш сызықтары. Есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  •  Электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау

Сабақ мақсаттары

  • электр өрісі кернеулігі ұғымын білу;
  • электрлік өрісінің күш сызықтары қандай болатынын білу;
  • электр өрісінде зарядтың қозғалысын білу
  • Кулон заңын қолданып, есептер шығару

Бағалау критерийлері

  • электр өрісі кернеулігі ұғымы мен электрлік өрісінің күш сызықтарын біледі.
  • электр өрісінде зарядтың қозғалысын сипаттай алады.
  • Біртекті және біртекті емес өрістерді ажырата алады.
  • Суперпозиция принципін есеп шығару барысында қолдана алады.
  • Кулон заңын қолданып, есептер шығара алады

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Электр өрісі,сынақ заряд, нүктелік зарядтың өріс кернеулігі, күш сызықтар, біртекті өріс, суперпозиция принципі,Кулон заңы.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Электр өрісі дегеніміз .........

Нүктелік зарядтың өріс кернеулігі........... анықталады

Электр өрісінің күштік сипаттамасы .........

Суперпозиция принципі........ білдіреді

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Электростатикалық өріс

Электростатическое поле

electrostatic field

Электр өрісінің күштік сипаттамасы

Силовая характеристика электрического поля

Power characteristics of the electric field

Пропорционалдық коэффициент

Пропорциональный коэффициент

Proportional gain

Электростатикалық өріс кернеулігі

Напряженность электрического поля

Electric field strength

Заряд

Заряд

Charge

Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Оқушылардың белсенділігін арттыру;
  • Сыни ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау;
  • Коммуникативтік дағдысын жетілдіру
  • Сыныптағы сыйластықты нығайту
  • Математикалық сауаттылығын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Математика /есептер шығару барысында/

АКТ қолдану дағдылары

bilimland.kz, презентация Power Point

Бастапқы білім

8-сыныптан Кулон заңын;электрлік заряд түсінігін;бірқалыпты қозғалыс кезіндегі және бірқалыпты үдемелі қозғалыс кезіндегі арақашықтық пен уақыт арасындағы байланысты;қозғалыс үшін Ньютонның екінші заңын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

6 мин

4мин

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу және түгелдігін тексеру

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын айқындау.

Бағалау парақшасымен таныстыру

Оқушының аты-жөні __________________________

Сабақ кезеңі

Мах ұпай

Оқушының ұпайы

1

Өзіндік жұмыс.

Физикалық диктант

15

2

Жұптық жұмыс

Білімлэнд тапсырмасы

8

3

Топтық жұмыс

Аялдама әдісі

12

Барлығы:

35

Проценттік есеппен

100%

%

1-70% Талпынды

71-100% Мақсатқа жетті

Өзіндік жұмыс. Физикалық диктант.

Тапсырма дискрипторлары:

  • Физикалық шамалардың анықтамаларын академиялық тілде жазу
  • Физикалық шамалардың тиісті формулаларын жазу
  • Физикалық шамалардың өлшем бірліктерін жазу

Оқушы іс-әрекеті. 8-сыныптағы өткен материалдарды еске түсіру мақсатында 5 сұраққа жауап береді. Оқушылар тапсырманы орындап болған соң жұптарымен парақтарын алмастырып, бір-бірін тексереді.

Мұғалім іс-әрекеті. Тапсырманы орындап болған соң сыныппен талқылайды, жұптарының адал тексеруін қадағалайды.

Бағалау. Әрбір дұрыс жауапқа мах үш ұпайдан беріледі

Таратпа қағаздар

 Таратпа қағаздар

Сабақтың ортасы

5 мин

5мин

5мин

7 мин

3 мин

Мұғалім іс-әрекеті:

Жаңа сабақ бойынша теориялық материалдармен қысқаша таныстыру.

Интернет ресурстары арқылы қысқаша бейнероликтер көрсету.

Жұптық жұмыс.

Оқушы іс-әрекеті. Білімлэнд сайтындағы тапсырмаларды жұппен орындау.

Тапсырма дискрипторлары:

  • Симмуляторлар арқылы графиктерді қарастыру.
  • Берілген сұрақтарға жауап беру

Бағалау

Интернет ресурстағы тапсырмалардың барлығын орындаса мах 8 ұпайға иелену

Мұғалім іс-әрекеті: Оқушылардың тапсырмаларды орындау уақытын қадағалау. Кері байланыс беру

Топтық жұмыс. Оқушылар әр түрлі суреттер арқылы 4 топқа бөлінеді.

«Аялдама әдісі» арқылы есептер шығару.

Барлығы төрт аялдама болады. Әрбір аялдамада деңгейлік есептер орналасқан.

Оқушы іс-әрекеті. Оқушылар өз тобымен бірге әрбір аялдамаға тоқтап, берілген есептерді шығарады.

Тапсырма дискрипторлары:

  • Есептің шартын жазу. ХБЖ-не келтіру
  • Қолданатын формуласын жазу
  • Есептің шешу жолы мен жауабын дұрыс жазу

Мұғалімнің іс-әрекеті: Әр топтың тапсырманы ұқыпты орындауын және дұрыс бағалауын қадағалау. Кері байланыс беру

Бағалау. Әрбір дұрыс есепке 3 ұпайдан беріледі. Жалпы топтық жұмыста барлығы мах 12 ұпайды құрайды. Топтар бірін-бірі бағалайды

Таныстырылым

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-orisi

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-orisi

 Таратпа қағаздар

Сабақтың соңы

3 мин

Үй тапсырмасы 8,3 – 8,4 теорияны оқу

есептер жинағынан есептер шығару: № 3,58 – 3,66

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқушы сабақ барысында жинаған ұпай саны мен бағасын талқылайды, қорытындылайды

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: электр өрісі кернеулігі ұғымы мен электрлік өрісінің күш сызықтары біледі.

электр өрісінде зарядтың қозғалысы сипаттай алады.

Біртекті және біртекті емес өрістерді ажырата алады. Суперпозиция принципін есеп шығару барысында қолдана алады. А-деңгейіндегі есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар академиялық тілде барлық анықтамаларды жатқа жаза алады. Электр өрісінің күштік сипаттамасын түсіндіріп, талдай алады.

В-С деңгейіндегі есептерді шығара алады.

Өзіндік жұмыста бірін-бірі бағалауы

Жұптық жұмыста интернет ресурсы тапсырмасынан жинаған ұпайы

Топтық жұмыста топпен бірін-бірі бағалауы

Сабақтың соңында оқушының сабақ барысында жинаған ұпай санын есептеп, қорытындылауы

Кері байланысы арқылы оқушының нені түсінгендігін тексеру

Денсаулық сақтау технологиялары.

Үзіліс кезінде сынып терезелерін ашып желдету

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Топтық жұмыс жасау барысында сыныпта тәртіп сақтау: жүгірмеу, бір-бірін сыйлау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу