Электростатикалық және гравитациялық өрістер сипаттамаларының ұқсастығы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітілді»
ӘБ жетекшісі «Физика»
_______________________ Сабақ жоспары
Бөлім: 10.2 A-Электр өрісі | ХББ НЗМ, Ақтау қаласы | ||
Күні: 09/10/2018 г. | Мұғалімнің аты-жөні: Макенов Е.З. | ||
Сыныбы: 10 F, 10 D Сабақ №1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |
Сабақ тақырыбы | Электростатикалық және гравитациялық өрістер сипаттамаларының ұқсастығы. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Гравитациялық және электростатикалық өрістердің сипаттамаларын салыстыра білу; | ||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар білуі керек: - электростатикалық және гравитациялық өрістердің сипаттамаларын салыстыру; - өрістің осы түрінің ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтау. | ||
Жетістік критерийлері | Гравитациялық және электростатикалық өрістің сипаттамаларын салыстырады. Гравитациялық және электростатикалық өрістердің кем дегенде 4 айырмашылығы мен ұқсастығын табады. | ||
Тілдік мақсаттар | Осы өрістердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ауызша және жазбаша сипаттау. Пәндік лексика және терминология-гравитациялық және электр өрістерінің көздері, күштік және энергетикалық сипаттама, энергия, осы өрістегі зат. | ||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту зерделенетін құбылыстардың зерделенетін құбылыстармен тығыз өзара байланысын қарастыру арқылы жүзеге асырылады, шығармашылық көзқарас ынталандырылады. Сондай-ақ құндылықтарды дарыту басқалардың пікірін құрметтеу, олардың жауаптарына мұқият қарау арқылы жүзеге асырылады. | ||
Пәнаралық байланыстар | Математика, химия | ||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет ресурстармен жұмыс: веб-сайттағы ақпаратты оқу, ақпарат көздеріне сілтеме жасай отырып, материалды файлда таңдау, көшіру және сақтау; MS Office (Word, Excel, PowerPoint) бағдарламалық жасақтамасын мәтін, кесте, диаграмма және слайдтармен жұмыс істеу үшін пайдалану; деректерді жинау, өңдеу және таныстыру үшін АКТ (Ноутбуктер, вебсайттар) пайдалану. | ||
Бастапқы білім | Гравитация. Дүниежүзілік тартылыс заңы. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру сәті. Оқушылардың сәлемдесуі. Қатысушыларды және жоқ адамдардың белгілеу. Сабақта коллаборативті орта құру үшін бастапқы активити. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге тұжырымдаймыз. Тақтада: Жаңа материалды зерттеу жоспары. Күтілетін нәтижелер. Бүгін сабақта біз электр және гравитациялық өріс арасындағы ұқсастықты қарастырамыз, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтаймыз. | ||
Сабақтың ортасы , 15 мин 10 мин | Материалды зерттеу: Өріс ұғымы ең маңызды физикалық ұғымдардың бірі болып табылады. Ол " қашықтықтағы іс-әрекет "моделін алмастырады және физикалық құбылыстарды таза жергілікті себептерді және салдарларды пайдалана отырып түсіндіруге мүмкіндік береді – белгілі бір объект (масса) құламайды, өйткені қашықтықтағы жер оны өзіне тартады және жердің жергілікті гравитациялық өрісі оған күш береді. Гравитациялық өріспен таныс болғандықтан (кем дегенде өз әсерлері бойынша), оларды электр өрісі үшін ұқсас ретінде пайдалану керек. Олар таныс жердің гравитациялық өрісін пайдаланыңыз, орталық өріс үшін (жер үшін) және біртекті өріс үшін (мысалы, жер бетіндегі бөлмедегі) күш сызығының көрінісін енгізіңіз. Зарядталған нысандар арасындағы электростатикалық күштерді көрсету үшін әртүрлі қарапайым электростатикалық эксперименттерді пайдалануға болады. Гравитациялық өріспен бірдей істеу керек, ал осы жұмыстың соңында оқушылар біркелкі зарядталған оң немесе теріс аймаққа (немесе нүктелі зарядқа) жақын электр өрісін көрсету үшін күштік желінің сызбасын қалай сызуды түсіну керек. Сондай-ақ, оқушылармен электрлендіру үйкеліс, жанасу және индукция көрсету және талқылау қажет болуы мүмкін. Электр өрісінің кернеулігі анықталғанда, гравитациялық өріске ұқсас жасаңыз (g): E =F/qo (Н/Кл) g = F/m (Н/кг) Бұдан әрі: заряд электр өрісінің көзі болып табылады және электр өрісі зарядқа әсер етеді. Масса гравитациялық өріс көзі болып табылады және гравитациялық өрістер массаға әсер етеді. Оқушыларға гравитациялық және электростатикалық өрістердің ұқсастығы мен айырмашылықтары кестесін құруды ұсыну: 1.Электростатикалық және гравитациялық өріс көздері. 2.Гравитациялық және электростатикалық өрісте Денеге әсер ететін күш 3.Электр және гравитациялық өрістердің күштік сипаттамалары (формула және бағыт). 4.Гравитациялық және электростатикалық өрістердің схемалық бейнесі 5.Осы өрістердің кернеулігінің зарядтың қашықтығынан және осы қашықтықтың кері квадратының шамасынан тәуелділік графигі. Типтік есептерді шешу. Бұл кезеңде оқытуда сараланған көзқарас жүзеге асырылады. 1.Өріс дегеніміз не? Өрістердің қандай түрлерін білесіз? 2.Гравитациялық өрісте денелердің қозғалысы қандай заңдарға бағынады? электр өрісі? 3.Өрістердің қандай сипаттамалары белгілі? 4.Гравитациялық және электр өрістері арасындағы ортақ не? 5. Егер оларды гравитациялық өрістен электр өрісіне ауыстырса, электрондар арасындағы өзара әрекеттесу күші өзгереді ме? | Талқылау кезінде ақпаратты жүйелеу тәсілдерін, мысалы, схемалар мен кестелерді айқын көрсетіңіз. Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=vsmakOb9YOU -гравитациялық өріс туралы бейне Презентация. Мысалы, көптеген сайттарда табуға болатын типтік тапсырмалар: Кирик Л. А. әр түрлі деңгейлі өзіндік және бақылау жұмыстары 8-10 сынып Тарату материалы | |
Сабақтың соңы 10 мин | Материалды бекіту (ауызша және жазбаша сараланған тапсырмалар) алынған нәтижедегі қиындықтар мен айырмашылықтарды талқылау. Мақсатқа қол жеткізудің табыстылығына талдау және бағалау беру және келесі жұмыстың келешегін белгілеу. Сабақта оқыған материалды қайталау және жүйелеу; сабақ қорытындысын шығару; Рефлексия "Плюс, минус, қызықты" Үй тапсырмасы: Конспект үйрету. Гравитациялық және электр өрісі арасындағы кем дегенде 4 ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау. | ||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Формативті бағалау Өзара бағалау Өзін-өзі бағалау Бұл түрлердің барлығы оқушыларға мақсатқа дұрыс қозғалыс траекториясын құруға көмектеседі | Дифференциация тапсырмаларды пайдалануда жүзеге асырылады .Оқушылардың басым бөлігі тапсырмаларды орындап, қиындықтарға тап болған басқа оқушыларға кеңес береді .Мұғалім сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсетеді. | Физика кабинетінде ҚТ және тәртіп ережелері бойынша нұсқаулық. Осы сабақта қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер. | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?