Зертханалық жұмыс «жартылай өткізгішті диодтың, қыздыру шамының және резистордың вольт-амперлік сипаттамасы». Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әртүрлі ортадағы электр тогы | Мектеп: Өскемен ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Зертханалық жұмыс «жартылай өткізгішті диодтың, қыздыру шамының және резистордың вольт-амперлік сипаттамасы» | ||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | -Электрлік сипаттамаларды, тізбек символдарды, сызбаларды естеріне түсіру; - Тұрақты температурада металл өткізгіштің, жартылай өткізгішті диодтың және қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын түсіндіру және графикалық түрде бейнелеу; | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Ом заңы; электрлік сипаттамаларды, тізбек символдарды, сызбаларды естеріне түсіреді; Металл өткізгіштің, жартылай өткізгішті диодтың және қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын түсінеді, графикалық түрде бейнелей алады; | ||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Қолдану: Қарапайым тізбек құрастыра алады; Жоғарғы деңгей дағдылары: Вольт-амперлік сипаттаманы салыстырып, айырмашылығын анықтайды. Алынған мәліметтерді талдап, вольт-амперлік сипаттама графигін сызады; | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Тұрақты температура кезінде метал өткізгіштер үшін,/Uтікелей тең (Ом заңы) Қыздыру шамы мен жартылай өткізгішті диод омдық емес әрекет көрсетеді. Шала өткізгішті диод бір бағытта өте төмен кедергімен өткізеді және басқасында үздіксіз-дерлік кедергіге ие. Кедергі температурасы…. болғандықтан График сызықты емес, өйткені … өткізгіш болып табылады График сызықты (тік, координат басы арқылы өтеді), өйткені... | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту арқылы оқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады. Оқушылардың пәнге деген ынтасын және қабілетін дамыту, оларды алғырлыққа дәлдікке, зеректілікке, шапшаңдыққа баулу. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, информатика және химия | ||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ВАС эталондарын көрсету үшін интерактивті тақта қолданылады. Bilimland.kz сайтын пайдалану. | ||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 8 сынып: тұрақты ток электртізбектері; U = IR; Ом заңы; электрлік сипаттамалар; тізбек символдары; сызбалар; электр энергиясы мен қуаты; термисторлар мен фоторезисторлар. | ||||||||||||||||||
САБАҚ БАРЫСЫ | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 10-минут | Оқушылармен амандасу Оқушыларды түгендеу Сабақ тақырыбының мақсатын айқындау барысында «галереяға саяхат» жасату Бұл жерде оқушылар білетін тақырыптары болса жай талдап өте шығады ал білмейтін тақырыптары болса стикерге сұрақ жазып жапсырып кетеді. Немесе білетінін сұрағына жасыл, шала білетініне сары, мүлдем таныс емес сұрақ қасына қызыл стикер жапсырып кетеді. 1. Электр тогы дегеніміз не? 2. Өткізгіш бойында үнемі электр тогы жүріп тұру үшін қандай шарт болуы керек? 3. Тұрақты ток көздерін білесің бе? 4. Ом заңын тұжырымдай аласың ба? 5. Резистордың вольт-амперлік сипатын білесің бе? Ом заңына бағынама әлде бағынбай ма? 6. Жартылайөткізгіштік диоддың вольт-амперлік сипатын білесің бе? Ом заңына бағынама әлде бағынбай ма? 7. Қыздыру шамының вольт-амперлік сипатын білесің бе? Ом заңына бағынама әлде бағынбай ма? 8. Диод дегеніміз не? Ол не үшін қолданылады? 9. Жартылайөткізгіш дегеніміз не? 10. Өткізгіш дегеніміз не? 11. Диэлектрик дегеніміз не? Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру | А4 жазылған сұрақтар | |||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20-25 минут | Сабақ мақсатына жету үшін оқушыларды топқа бөліп тәжірибе жасату (үш оқушыдан 4 топ құру) Тәжірибе №1 Қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын алу Тәжірибенің мақсаты: қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын ала отырып, Ом заңына тәуелділігін зерттеп қорытынды жасау. Құрал жабдықтар: екі мультиметр (бірі амперметр үшін 200 мА келтірілген, екіншісі вольтметр үшін 20 В келтірілген), 12 В ток көзі, қыздыру шамы, кілт. Жұмыс барысы: 1.Суретте көрсетілген тізбекті жинақта. 2. Тізбекті жинап болғаннан кейін мұғалімге немесе лаборантқа тексерт. 3. Компьютерден excel бағдарламасын ашып ток күші мен кернеудің алынған нәтижесін жазатын ұяшықтарыңды анықта. 4. Кернеуді 0-ден 12 В аралығында (кем дегенде алты мән өсу ретімен алынуы қажет) өзгерте отырып кернеудің және сол кернеуге сәйкес ток күшінің мәнін excel бағдарламасында даярлап алған ұяшыққа енгіз. 5. Алынған мәліметтер бойынша I(U) тәуелділік графигін тұрғыз. 6. Қорытынды жаз. Және топта талдап ең негізгі түйінді 2-3 сөйлеммен сыныпқа жеткіз. Тәжірибе №2 Жартылайөткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасын алу Тәжірибенің мақсаты: қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын ала отырып, Ом заңына тәуелділігін зерттеп қорытынды жасау. Құрал жабдықтар: екі мультиметр (бірі амперметр үшін 200 мА келтірілген, екіншісі вольтметр үшін 20 В келтірілген), 12 В ток көзі, жартылайөткізгішті диод, кілт. Жұмыс барысы: 1.Суретте көрсетілген тізбекті жинақта. 2. Тізбекті жинап болғаннан кейін мұғалімге немесе лаборантқа тексерт. 3. Компьютерден excel бағдарламасын ашып ток күші мен кернеудің алынған нәтижесін жазатын ұяшықтарыңды анықта. 4. Кернеуді 0-ден 0,8 В аралығында (кем дегенде алты мән өсу ретімен алынуы қажет) өзгерте отырып кернеудің және сол кернеуге сәйкес ток күшінің мәнін excel бағдарламасында даярлап алған ұяшыққа енгіз. 5. Алынған мәліметтер бойынша I(U) тәуелділік графигін тұрғыз. 6. Қорытынды жаз. Және топта талдап ең негізгі түйінді 2-3 сөйлеммен сыныпқа жеткіз. | мультиметр, 12 В ток көзі, қыздыру шамы, кілт. | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | ||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?