Жартылай өткізгіштік құралдар. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім: Әр түрлі ортадағы электр тогы | Мектеп: НЗМ ХББ Актау қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Хамитова Л.Б
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Жартылай өткізгіштік құралдар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтағы қол жеткізетін мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.3.3 – Жартылай өткізгіштік құралдарды қолдануға мысалдар келтіру | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
| Сабақ барысында оқушылар :
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерииі | Жартылай өткізгіштік құралдар түрлерін біледі; Жартылай өткізгіштік құралдардың қасиеттерін біледі, түсінеді; Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді; Тұрмыста және техникада жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аймағын біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты | Пәндік лексика және терминология
Пайдалы сөз тіркестер: Егер ток күші артса, онда кемтік саны артқасын кедергі артады | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар дарыту | Құндылықтарды дарыту сыйластық пен қарым-қатынас негіздері топпен эксперимент жоспарын өзара дайындау, топтар болып бір-бірінің пікірін тыңдау арқылы жүзеге асыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия пәнімен кіріктірілу арқылы жүзеге асады.Тығыз химия пәнімен байланысы – атом құрылымы мен элемент валенттілігі талқыланады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
ИКТ дағдылары | Интерактивті анимация «Phetcolorado» | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 8 сынып курсынан оқушылар «Электр тогын өткізгіштер және өткізбейтіндер» тақырыбы бойынша заттардың электрлік қасиеттерімен таныс. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 2мин 8мин 5мин | Ұйымдастыру кезең: Психологиялық ахуал туғызу (позитив сөздермен музыкалық сәлемдесу) Білімдердің өзектілігі (екі кезеңнен тұрады) 1 кезең :Жұптық тапсырма. Әр оқушылар жұбына тапсырма беріледі (қосымша №1) Интерактивті тақтададұрыс жауап көрсетіледі.Әр жұп өздерін бағалайды. 2 кезең: Фронталды сұрау Қандай заттар жартылай өткізгіштер деп аталады? Қандай заттар диэлектриктер деп аталады? Өткізгіштер және диэлектриктер электрлік қасиетеріндегі айырмашылық неден туындайды? Не себепті бір заттар электр тогын өткізеді , ал бір заттар өткізбейді ? Ол неге байланысты? Жартылай өткізгіштер туралы не айтуға болады? Сабақтың тақыры,мақсаты және бағалау критерийлерін тағайындау.(Мұғалім мен оқушылар бірлесіп сабақтың тақырыбы,мақсаты және бағалау критерийлерін шығарады.) | Қосымша №1 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20мин 10мин 10мин 5мин 8мин 7мин | Түсті стикерлер көмегімен екі топқа бөліну Проблемалық жағдай (топта практикалық жұмыс.Әр топқа инструкция мен лабораториялық құралдар таратылады) (Қосымша №2). Практикалық жұмыс аяқтап, әр топ алыңған нәтижесі туралы хабарлама береді) 1топ Термистор және фоторезистормен эксперимент 2топ Резистор және фоторезистормен эксперимент Мұғалім оқушыларға эксперимент нәтижесі бойынша ашық сұрақтар қойып,эвристикалық әңгіме жүргізеді,оқушылар өз ой-пікірлерімен бөліседі.
Жаңа тақырып меңгеру (Мұғалім бейне материал және презентацияны қолданып жартылай өткізгіштер құрылымы туралы мәлімет бередеі,өткізу механизмі және техникада қолданатын жартылай өткізгіштік құралдар түрлерімен таныстырады.) Топтағы практикалық жұмыс: «жартылай диодтағы біржақты өткізгіштігін зерделеу» Қалыптастырушы бағалау (қосымша №3) Жеке жұмыс Дайын дескриптор бойынша жұпта өзара бағалау Қорытындылау (Мұғалім әрбір оқушының жұмыстарына кері байланыс береді,әрбәр оқушы бағалау критерииі және сабақ мақсаты бойынша қандай деңгейіне жеткені туралы бөліседі) | Лабораториялық құралдар (резистор фоторезистор,ток көзі ,сымдар , ток өлшеуіш құралдар) Жартылай өткізгіштердегі электр тогы https://www.youtube.com/watch?v=cQOj2a2B_Hw | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5мин | Рефлексия : «Екі жұлдыз,бір тілек» (Тәрбиеленушілер өзбетімен бағалануы арқылы сабақтың нәтижелі және тиімді тұстарын анықтау) Үй жұмысы Өткен тақырыпты бекіту үшін келесі есептерді ойланып шығарыңдар: Полюстеріндегі қателіктерден қорғау үшін радиоқабылдағаштарда жартылай өткізгішіті диодты қалай қолданамыз?
| Стикер . Білім баспалдағы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – көмекті көбірек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Деңгейі жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау – сіз оқушылардың жаңа материалды меңгеру деңгейін тексеру жұмысын қалай жоспарлайсыз? | Оқушылардың денсаулығы және қауіпсіздік ережесін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі жартылай өткізгіштерге қандай заттар жататынын біледі. Жартылай өткізгіштердің өткізу механизмі туралы ,олардың қолдану аймағын да біледі. Ой-пікір генераторлары ( мотивациясы жоғары оқушылар) өз тобында сыныптастарына қолдау көрсетеді. Сабақ бойы мұғалім оқушыларға көмек беріп тұрады.Дифференциацияның келесі принциптері жүзеге асып отырады: креативтілік ,тақырыпты тереңдету, жұп пен топты құру барысында жеке және дифференциацияланған әдістер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа рефлексия Сабақтың оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқу мақсатына барлық оқушы жетті ма? Егер жоқ болса,неге? Сабақта дифференциация орынды және дұрыс болды ма? Сабақ кезеңдері орын тауып, қадағаланды ма? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма, не себепті? | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі кезеңі жақсы өтті (оқу және оқыту туралы ойланыңдар)? 1: 2: Сабақты жақсатруға не көмектесер еді (оқу және оқыту туралы ойланыңдар)? 1: 1: 2: Сабақ барысында сынып және жеке оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы не байқадым,келесі сабақтарда осы кемшіліктерді ескеремін ? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?