Кирхгоф ережесі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


«Физика» ӘБ жетекшісі:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3 А Тұрақты ток

Мектеп: Тараз қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кирхгоф ережесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Кирхгофф заңдарын зарядтың және энергияның сақталу заңдары тұрғысынан түсіндіру;

Сабақ мақсаттары

--Кирхгофф заңдарын зарядтың және энергияның сақталу заңдары тұрғысынан түсіндіре алу;

-- тұрақты ток тізбегінің күрделі электр тізбектерін I және II Кирхгоф заңдарын қолданып есептеу;

- токтың және контурды айналып өту бағытын таңдауды түсіндіре алу;

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Ток көзі,ток күші, кернеу, кернеудің түсуі, кедергі, электр қозғаушы күш, бөгде күштер, электр энергиясы, токтың қуаты

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

  • Аккумулятордың және батареяның ЭҚК ...
  • «Кернеудің түсуі»-...
  • Аккумулятордың және батареяның ішкі кедергісі ...

 Құндылықтарды дарыту

Сабақ бойында оқушылардың бір-біріне сыйластық қарым-қатынасы, өзара құрмет, өмір бойы оқуға ұмтылыс

 Пәнаралық байланыстар

Математика, инженерия

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы.

Бастапқы білім

 

8 сынып: тұрақты ток;тұрақты ток электр тізбегі; U = IR; Ом заңы; электр тогы сипаттамалары; тізбек символдары; сызбалар; электр энергиясы мен қуаты

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

0-2 мин

(W) Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындықты тексеру. Оқушыларды сабаққа дайындау.

Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру.

Power Point

Стикер

2-5 мин

5-10 мин

15- 25 мин

25 – 30 мин

(G) Жұптық жұмыс. Оқушылар сұрақтардың жауаптарын жұппен талқылайды.

Сұрақтар:

  • Тізбек бөлігі үшін Ом заңының өрнегі қандай?
  • Толық тізбек үшін Ом заңының өрнегі қандай?
  • Түйін дегеніміз не?
  • Ішкі және сыртқы кедергі дегеніміз не? Өткізгіштерді жалғаудың неше түрі бар?
  • Өткізгіштерді тізбектей жалғау кезіндегі кедергінің өрнегі.

Тақтадан дұрыс жауаптары көрсетіледі. Оқушылар өз жауаптарымен салыстырады.

(W) Жаңа сабақты түсіндіру.

Тізбектерге есептеулер жүргізгенде Кирхгоф ережелерін пайдаланаған ыңғайлы ол Ом заңының жеңілдетілген жалпыланған түрі болып табылады.

Қарапайым тізбекті көрсету :

https://www.edumedia-sciences.com/ru/media/603

немесе анимацияны пайдаланып түсіндіруге болады: http://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=ele_kirchhoff&l=ru&zoom=0

(Мұғалім жаңа сабақты прензантация арқылы түсіндіреді. Оқушылар тақтаға назар аударып, жаңа тақырып бойынша қажетті ақпараттарды дәптерлеріне түсіреді.)

Жаңа сабақты меңгеру. (G) Топтық жұмыс.

Оқушылар жаңа сабақты меңгергендігін қорытындылау үшін тапсырмалар орындайды. Мұғалім тақтадан тапсырманың жауабын көрсетіп, оқушылардың өзара тексеру әрекетін ұйымдастырады.

Қосымша 1

http://bilimland.kz/kk/content/structure/1083-arturli_ortadahy_ehlektr_togy#lesson=11100

Мультимедиялы

http://sanatez.net/physics10/index.htm

Немесе түсіндіру үшін қолдануға болатын анимация

http://theory.uwinnipeg.ca/physics/curr/node7.html

Қосымша 2,3

30-38 мин

(f) Оқушылардың заңдарды қаншалықты жақсы түсінгендігін және қолдана білетіндіктерін бағалау үшін, ұқсас тапсырманы орындайды.

Сабақтың мақсатына қайта оралу.

Презентацияда

Мұғалім өз қалауына қарай тапсырмаларды өзгерте алады.

Оқушыларға құрылымдық немесе деңгейлік тапсырмалар ұсынуға болады.

38-40 мин

Рефлексия

1. Бүгін мен сабақта _________бойынша білімімді тереңдеттім және бекіттім.

2. Бүгін мен сабақта _________________ туралы білдім.

3. Бүгінгі сабақта мен үшін ең қызықты _________________ туралы болды.

Үй тапсырмасы

Стикерлер

Б. Кронгарт,

В. Кем ,

Н. Койшыбаев, Физика, 10 сынып

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу