Кирхгоф ережелері. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзім жоспар бөлігі

10.3ВТұрақты ток

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 10

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар

саны:

Сабақ тақырыбы

Кирхгоф ережелері

Осы сабақта жететін оқу мақсаттары

10.4.2.6 – тармақталған электр тізбектер үшін Кирхгоф ережелерін пайдалану

Сабақ мақсаты

- Кирхгофтың бірінші ережесін оқып үйрену

- Кирхгофтың екінші ережесін оқып үйрену

- күрделі тізбектерді есептеу үшін әмбебаб әдісін оқып үйрену

Бағалау критерийлері

Білу : түйін, тармақ, контур ұғымдарын

Түсіну: Кирхгофтың бірінші және екінші ережелерін

Қолдану: ережелерді есептер шығаруда

Талдау: есептің шартын және есептеу нәтижесін.

Синтез:

Бағалау: өзі –өзін бағалау

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ….. күрделі тізбектерді есептеуді, Кирхгоф ережелерін пайдаланып теңдеулер құрастыруды

Ерекше терминдер сөздігі және терминология: түйін, тармақ, контур, контурды айналу бағыты.

Сөйлеу- жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: тізбекті есептегенде, барлық тармақтарда ток күшін табамыз ;

Тізбек бөлігінде ток күші тура пропорционал…

Аралас қосылған өткізгіштердің жалпы кедергісі ..;

Өткізгіш шеттеріндегі кернеу түсуі;

Құндылықтарды дарыту

Сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту, физикаға қызығушылығын арттыру.Адал еңбектенуге тәрбиелеу.

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Математика(сызықтық теңдеулер жүйесін шығару)

Бастапқы білім

Толық тізбек үшін Ом заңы; тұрақты ток көзі; тізбек бөлігі үшін Ом заңы ; электр сұлбалар элементтері және олардың белгіленуі; өткізгіштерді тізбектей және параллел қосу; электр тогының энергиясы және қуаты

Жоспар

Сабақ мезеттері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

1 мин.

1 мин

5-7 мин

  • Ұйымдастыру моменті
  • « Сабақ тақырыбының тұжырымы. Сабақ мақсатын қою»

Мұғалімнің іс-әрекеті: Мұғалім сабақтын тақырыбын хабарлайды. “ Кирхгоф ережелері”. Оқу мақсатын және сабақ мақсатын хабарлайды.

  • « Тірек білімдерін тексеру және еске түсіру »

Мақсаты: Оқушылардың білімдерін жүйелеу, оқушыларды жәңа материалға зейінін аудару

Сипаттамасы: Оқушылар кезек-кезек қорапшадан бір оқушының аты жазылған стикер суырып алады да хабарлайды. Қай оқушының аты айтылды – сол оқушы экранда шығып тұрған сұраққа жауап береді. .

Мұғалімнің іс-әрекеті: сұрақ қояды, оқушылардың жауаптарын бақылайды, түсіндіреді

Оқушының іс-әрекеті: сұраққа жауап береді, басқа оқушылардың жауаптарын тыңдайды, өз пікірін айтады

Бағалау: өз-өзін бағалау, өзара бағалау, тақырып бойынша білімдерін тексеру.

Слайд № 1-3

Қосымша 1

Слайдтар № 4-6

Ортасы

5 мин

15 мин

5-7 мин

  • «Жаңа материал түсіндіру »

Мақсаты: тізбектерді есептеудің әмбебаб әдісін түсіндіру

Сипаттамасы: Тақырып бойынша негізгі ұғымдар еңгізу, Кирхгоф ережелерін түсіндіру. Сұлбаларды, ережелерді, жауаптарды слайдтарда көрсету. Жаңа материал әңгіме түрінде түсіндіріледі.

Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушылармен әңгімелеседі, тақтаға қорытынды шығарады. Сұрақтар қойып материалдың бастапқы білімдерін тексереді.

Оқушының іс-әрекеті: әңгімеге қатысады, дәптерге білгенін жазады, сұрақтарға жауап береді.

Бағалау: тақырыпты түсіну, рефлексия

  • «Есептер шығару»

Мақсаты:Күрделі тізбектерді есептегенде Киргоф ережелерін пайдалануға үйрету

Сипаттамасы: Есеп жалпы түрде шығарылады. Күрделі тізбекте түйіндер саны және тармақтар саны анықталып, Кирхгоф ережелері бойынша теңдеулер құрастырылады.

Мұғалімнің іс-әрекеті: Мұғалім есептің шешімін слайдтарда көрсетеді. Кирхгоф ережесімен құрастыратын теңдеулерді мысал түрінде көрсетеді. Оұушыларды бақылайды. Сұрақтар қойып жаңа тақырып түсінуін тексереді.

Оқушының іс-әрекеті: Дәптерге есептің шешеңмңн жазады. Жаңа тақырып бойынша сұрақтар қояды, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, өзі түсінгенін көрсетеді

Бағалау: Өз-өзін бағалау, кері байланыс

  • «Жаңа алған білімдерін тексеру»

Мақсаты: Проверка усвоения нового материала

Сипаттамасы: Тестілік тапсырмалар. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды.

Мұғалімнің іс-әрекеті: Мұғалім тест орындау ережесін тұсіндіреді, барлық оқушылар тапсырманы орындап жатқанын тексереді. Қажет еткен оқушыларға көмектеседі.

Оқушының іс-әрекеті: Әр оқушы тапсырманы жеке орындайды. Дайын жауаптар алып өз жұмысын тексереді.

Бағалау: Өз өзін бағалау

Қосымша 2

Слайдтар № 7-11

Қосымша 3

Слайдтар №№ 12 – 25

Конец

3 мин

2 мин

  • «Рефлексия»

Мақсаты: жаңа материалды түсінгенін тексеру

Сипаттамасы: әнгімелесу – жаңадан не білдік? – оны қайда пайдаланамыз? – бұл әдіс қалай есептеуді жеңілдетеді?

Бағалау: кері байланыс

  • Үй жұмысы § 9,6, упр 19 (5). Б. Кронгарт, В.Кем, Физика, оқулық 10 сынып.,- Алматы «Мектеп» ,2010

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жаңа материалды түсіндіргенде, материал ағынын ажырату қиын. Физиканы оқып-үйренетін және деңгейі жоғары оқушылар үшін бағалау критерийлері бар қосымша тапсырмалар дайындалуы керек.

Бірінші тапсырманы орындауға дайын жауаптар бойынша оқушылар өзара бағалау.

Жаңа материалдарды зерттеу барысында мұғалімнен кері байланыс және қолдау.

Қауіпсіздік ережелері.

Назар аударыңыз! Электр тоғы! Сым өткізгіштің оқшауланбағанына көз жеткізіңіз. Құралды тастамаңыз. Өлшеу құралдарының максималды жүктемесінен асырмаңыз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу