Біртекті электр өрісіндегі және нүктелік заряд өрісіндегі зарядтың орын ауыстыруындағы электр өрісінің жұмысы. Электр өрісінің потенциалы, потенциалдар айырымы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Біртекті электр өрісіндегі және нүктелік заряд өрісіндегі зарядтың орын ауыстыруындағы электр өрісінің жұмысы. Электр өрісінің потенциалы, потенциалдар айырымы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.4 –нүктелік зарядтың потенциалын және жұмысын есептеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың Барлығы Біртекті электр өрісіндегі және нүктелік заряд өрісіндегі зарядтың орынауыстыруындағы электр өрісінің жұмысын, электр өрісінің потенциалын сипаттай алады Көпшілігі Біртекті электр өрісіндегі және нүктелік заряд өрісіндегі зарядтың орын ауыстыруындағы электр өрісінің жұмысын, электр өрісінің потенциалын есептейді. Кейбіреуі Минус таңбасының мағынасын сипаттайды. Экспериментті талдайды. Өз пікірін талдайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну: Электр өрісінің потенциалын түсінеді; Қолдану: Кернеулік потенциал градиентіне тең екендігін біледі; Талдау:Электр өрісінің потенциалын сипаттай алады; Потенциал ұғымын талдап, анықтай алады; Шексіздіктен берілген нүктеге дейін бірлік оң зарядтардың орын ауыстыру жұмысы ретінде электр өрісінің сол нүктедегі потенциалын анықтайды; Қолдану: Электр қрісінің потенциалын есептейді Бағалау:Экспериментті талдап, потенциалдың арақашықтықтың артуына қарай өзгеруін дәлелдей алады. Минус таңбасының мағынасын түсінеді, сипаттай алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік мақсаттарыңызды белгілеңіз, соның ішінде қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерге мысалдар келтіріңіз. Оқушылар: Электр өрісінің заряд орын ауыстырғандағы жұмысы, потенциал, потенциал энергия, біртекті өріс Пән лексикасы және терминология:
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Тұйықталған контур бойында электр өрісі күштерінің жұмысы... Электр өрісінің потенциалы... Электр өрісінің жұмысы ... | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика Математикалық амалдар қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Электр өрісіндегі күш жұмысы Потенциал электростатического поля | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Электр өрісі. Кернеу. Потенциал. 8сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Сыныпты сабаққа ұйымдастыру. Ой толғау
Психологиялық дайындық. Пәнге деген ынталандыру. Activity «Көршіңізге айтыңыз» Оқушылар көршілеріне электр өрісінің ерекшелігі туралы айтады
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Сыныппен жұмыс Презентацияның 1-2 слайд талдау жасаладыда потенциал ұғымы енгізіледі. Теориялық мағлұмат Топ бойынша төмендегі тақырыптарды теориялық мағлұматын талдайды, басқа топтарға түсіндіру тірек схемасын сызады. Топтық жұмыс: I – топ: Біртекті электр өрісіндегі және нүктелік заряд өрісіндегі зарядтың орын ауыстыруындағы электр өрісінің күштерінің жұмысы. II– топ: Зарядтың потенциалдық энергиясы.Электр өрісінің потенциалы. III– топ: Потенциалдар айырымы. Эквипотенциал беттер. Талданған теориялық мағлұматтарын басқа топтарға тірек схемалар арқылы түсіндіреді де, осы жаңадан құрылған жанұялық топ барлық мағлұмат бойынша презентация жасайды. Бағалау «Саусақтар» Оқушылар жаңа мағлұматтар бойынша өзіндік бағалау жүргізеді. Activity «Сәйкестеңдір» Оқушыларға парақтарда даярланған тапсырма таратылады. Әрбір оқушы бірінші бағандағы ұғымдарды екінші бағандағы мәліметтермен сәйкестендіруі тиіс. Тапсырманы орындап болғаннан кейін, өзара бағалау жүргізіледі. Жекелеме жұмыс Қалыптастырушы бағалау «Электр өрісінің потенциалы. Эквипотенциал беттер» | Презентация Қосымша №1 Қосымша №2 Қосымша №3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы | Рефлексия Серіктестіктеріңізбен сөйлесіңіз
Үй тапсырмасы: Электр өрісінің жұмысы мен потенциалы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Саба қжоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?