Зарядтың орынауыстыруындағы электр өрісінің жұмысы. Потенциал, электр өрісінің потенциалдар айырымы тақырыбына есептер шығару. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім: Электростатика Күні: Сынып: 10 | Мектеп: Мұғалімнің аты –жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Зарядтың орынауыстыруындағы электр өрісінің жұмысы. Потенциал, электр өрісінің потенциалдар айырымы тақырыбына есептер шығару | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.4 –нүктелік зарядтың электр өрісінің жұмысы және потенциалы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсаттарыңызды белгілеңіз, соның ішінде қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерге мысалдар келтіріңіз. Оқушылар: Потенциал, электр өрісінің күштерінің жұмысы, потенциал энергия, біртекті өріс, эквипотенциал бет Пән лексикасы және терминология:
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Біртекті электр өрісінде зарядты орын ауыстырғанда электр өрісінің күштерінің жасаған жұмысы... Тұйықталған контур бойында электр өрісі күштерінің жұмысы... Электр өрісінің потенциалы... Электр өрісінің кернеулігі ... | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Кулон заңы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру. I.Психологиялық дайындық. Пәнге деген ынталандыру. Оқушыларды дөңгелекшенің астына белгіленген «−», «+» таңбалары арқылы 2 топқа «Оң» және «Теріс» зарядтар етіп бөлу. II. Өткен материалды қайталау. «Ой қозғау» Оқушыларды 2 топқа бөлу, бір- біріне қарама- қарсы тұру арқылы сұрақтарға жауап алу, өздеріне бағалату. 1.Қандай заряд түрлерін білесің, олар қалай әрекеттеседі? 2.Кулон заңының тұжырымдамасын айт 3.Электр өрісінің негізгі қасиеттерін айт 4.Біртекті өріс дегеніміз не? 5Электр өрісінің күш сызықтары қалай бағытталады? 6.Өріс кернеулігін қалай анықтаймыз? 7. Гаус теоремасы жайында не білеміз? 8.Электр өрісі жұмысы не білеміз? | Әртүрлі түсті дөңгелекшелер | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Активити «Миға шабуыл» Талқылау үшін сұрақтар беріледі (видео) 1.Потенциал дегеніміз не? 2.Электр өрісінің потенциалы дегеніміз не? Оқушылар видеоны көріп, өз ойларымен бөліседі. Талқылайды. Қызығушылықты ояту. Проблемалық сұрақ қою: Электр зарядын жасауға немесе жоюға бола ма? Жауабы: Электр зарядын жасанды түрде қолдан жасауға немесе жоюға болмайды. Электр заряды табиғаттағы заттардың құрамына енетін майда бөлшек. Ол біздің еркімізден тыс өмір сүреді. Олар қозғалыста болады. Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс. Деңгейленген есептер шығару: 1.Екі нүктелік зарядталған денелердің ара қашықтығы 2 есе арттырғанда, олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? Ж: 4есе кемиді. 2. Екі нүктелік зарядталған денелердің біреуінің зарядын 3 есе арттырғанда, олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? Ж: 3 есе артады 3. 10- қашықтықта орналасқан екі электрон бірін-бірі қандай күшпен тебеді. Ж: 6 нКл 4. 10см қашықтықтағы нүктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Заряд суда орналасқан. Ж: 3·104 Н/Кл 5. Кернеулігі болатын жердің жердің электр өрісінде орналасқан электрондағы осы өріс қандай күшпен әсер етеді? Ж: 2,08· 10-17Н 6.Потенциалдар айырымы 1600В болатын электр өрісінің екі нүктесі арасына 5*10-8 Кл зарядты орналастыру үшін өріс қандай жұмыс істейді? Ж: 8·10 -5 Дж 7.Аккумулятордағы 0,25 Кл зарядты орын ауыстырғанда 0,7 Дж жұмыс жасалса, онда аккумулятор үйектеріндегі потенциалдар айырымы қандай? Ж: 2,8 В 8. Өрістің екі нүктесінің арасында шамасы 0,012 Кл заряд орын ауыстырғанда өріс 0,36 Дж жұмыс жасаса, өрістің сол нүктелерінің потенциалдар айырымы неге тең? Ж: 30В Қалыптастырушы бағалау « Зарядтың орынауыстыруындағы электр өрісінің жұмысы. Потенциал, электр өрісінің потенциалдар айырымы» | Презентация
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Үй тапсырмасы: §8.5-8.6 оқу Рефлексия «Ашық хат» әдісі Бүгінгі сабақ бойынша ойларын хаттарға жазып жабыстырады. | Конверт, стикер | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Мектеп құндылықтарын іске асыруға қандай мүмкіндіктер бар? | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?