Ауаның ылғалдылығы. Шық нүктесі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
«Келісілді» | «Физика» ӘБ жетекшісі:___________ | ||
Мектеп: | Мұғалім: | ||
КДМ | |||
Физика пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ | |||
Дата | Сынып 10 «_» | ||
Бөлім Сұйықтар және қатты денелер | |||
Сабақтың тақырыбы | Ауаның ылғалдылығы. Шық нүктесі | ||
Оқу мақсаттары | 10.2.4.1 - ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау; | ||
Сабақтың мақсаты |
| ||
Бағалау критерийлері | Оқушылар
| ||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Ылғалдылық, ауаның абсолютті ылғалдылығы, салыстырмалы ылғалдылық, психрометр, гигрометр, шық нүктесі Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Температура мен қысымның әрбір мәніне қаныққан су буының тығыздығының мәні берілген ерекше кесте бар. | ||
Пәнаралық байланыс | География сабақтарында: оқушылар жер ғарыштан көгілдір мұхиттар планетасы сияқты болып көрінетінін, оның бетінің 70% астамын су басып жатқанын біледі. Әр түрлі резервуарлардың беттерінен үздіксіз және кез келген температурада булану орын алады. Бұдан басқа, биология сабақтарда әртүрлі тірі организмдерде 50-ден 99,7% су бар, олар да буланып жатыр. Сондықтан Жердің атмосферасы әрдайым су буларын қамтиды | ||
АКТ-ны қолдану дағдылары |
| ||
Алдыңғы білім | 7 сыныпта жердің атмосферасын оқыған кезде оқушылар оның әртүрлі газдардың қоспасынан тұратындығын, сонымен қатар ауада су буы бар екенін, . тіпті шөлдің үстінде ауа мүлдем құрғақ болмайтынын еске түсіру. Физика 8-сынып: сұйықтардың молекулалық құрылысы және қасиеттері, ылғалдылық. | ||
Сабақ барысы | |||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |
0-2 мин | (Т) Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушыларының зейінін шоғырландыру, оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен ОМ анықтап алу, сабақ мақсатын қалыптастыру; | ||
2-10 мин | (W ) Жаңа тақырыпты игеру. Қайталау Ауаның ылғалдылығы.
Абсолютті ылғалдылық.
Салыстырмалы ылғалдылық
ШЫҚ НҮКТЕСІ
Гигрометр-ауа ылғалдылығын өлшеуге арналған аспап. Түрлі принциптерге негізделген гигрометрлердің бірнеше түрі бар: салмақ, шаш, пленка және т. б. Конденсациялық гигрометр 1. Металл қорап 2. Алдыңғы қабырға 3. Жылтыратылған сақина 4. Жылу оқшаулағыш төсем 5. Резеңке алмұрт 6. Термометр Шаш гигрометрі Шаш гигрометрінің әсері майсыздан-дырылған адам шашының қасиетіне негізделген ауа ылғалдылығының өзгеруі кезінде өз ұзындығын өзгертуге негізделген, бұл салыстырмалы ылғалды-лықты 30-дан 100% - ға дейін өлшеуге мүмкіндік береді. Шаш металл жақтауға созылады. Шаш ұзындығын өзгерту шкала бойымен жылжитын көрсеткішке беріледі. Психрометр (грек. psychrós-суық) - ауа ылғалдылығы мен температурасын өлшеуге арналған аспап. Қарапайым психрометр екі тәуелсіз термодатчиктен тұрады, олардың біреуі құрғақ термометр ретінде, ал екіншісі-ылғалды. Ылғалды термодатчик мақта-мата матамен оралып, ол су құйылған ыдысқа салынады. Ағатын ауа ағынының арқасында, соның салдарынан булану, ылғалданған термодатчиктің беті салқындатылады. Сонымен бірге қоршаған ауаның температурасы екінші термодатчиктің көмегімен өлшенеді (құрғақ термометрдің температурасы). Осылайша алынған температура айырымы ауадағы салыстырмалы ылғалдылықтың өлшемі болып табылады. | ||
10-18 мин | (W) Топтық жұмыс. Оқушылар мына сұрақтарға жауап береді. І топ: Термометрлер көрсеткіштерінің айырымы 5-ке тең және 19° температурада (құрғақ термометр көрсеткіші) ауаның ылғалдылығын анықтаңыз. ІІ топ: Ауаның ылғалдылығы 48 % және 23° температурада термометрлер көрсеткіштерінің айырымы неге тең (құрғақ термометр көрсеткіші). |
| |
18-20 мин | Ауа ылғалдылығының мәні
| ||
20-25 мин |
І жұп: Почему запотевают фрукты, вынутые из холодильника? ІІ жұп: Моншада суық суы бар құбырларды ыстық суы бар құбырдан қалай ажыратуға болады? ІІІ жұп: Неге адам аяздан кейін бөлмеге кіргенде көзілдірігін сүртеді? IV жұп: Неге аяз күндері өзенде тұман пайда болады? | ||
25-38 | (W ) Топтық жұмыс Есептер шығару
Негізгі қорытындылар:
| ||
Рефлексия 38-39 мин | (W) Сабақ соңында оқушылар рефлексия парағын толтырады Оқушылар үшін рефлексия сұрақтары: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмыстыжалғастыру қажет Өткізілген рефлексия нәтижесінде оқушы сабақта не істегенін, бағалау критерийлеріне бағдар ала отырып, оқу мақсатына қол жеткізгенін түсінеді. | ||
Үй тапсырмасы 39-40 мин | Үй тапсырмасын орындау үшін Edmodo пайдалану. Тәжірибелік тапсырма: үйдегі ауаның ылғалдылығын анықтау және оның әртүрлі болуы мүмкін екендігін қарау. | ||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||
Жалпы баға Бүгінгі сабағым ойдағы өтті Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?