«Резеңкенің Юнг модулін анықтау» зертханалық жұмыс. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
| Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ Мұғалімнің аты-жөні: Каратаева НК | ||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | «Резеңкенің Юнг модулін анықтау» зертханалық жұмыс | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | - Созылу кезіндегі қайтымды және қайтымсыз құрылымдық өзгерістерді түсіну; - Серіппелердің жүктемесі, ұзаруы, серпімділік шегі, Гук заңы сипаттай алу - Механикалық кернеу, салстырмалы ұзару және Юнг модульді анықтау; | ||||||||
Жетістік критерийлері | - материалдың пайдалы қасиеттерін анықтайды және түсіндіре алады (морттық, полимерлі, серпімді) - механикалық кернеу мен салыстырмалы ұзару шамалапрын саралай алады, түсінеді - механикалық кернеу, салыстырмалы ұзару және Юнг модуліне әсер ететін факторларды беледі. - механикалық кернеу, салыстырмалы ұзару және Юнг модуліне байланысты есептерді шығара алады. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жұмыс істеу барысында өза ара ыңтымақтастық, сыйластық және акдемиялық адалдық қасиеттерін дамыту. | ||||||||
Пән аралық байланыстар | Математика, химия | ||||||||
Бастапқы білім | 8 сынып жылулық физика | ||||||||
САБАҚ БАРЫСЫ | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ой қозғау Экрандағы суреттерді көрсету. Проблеммалық жағдай туғызу: «Неліктен нақты бір матеиалдардың белгілі бір мақсаттар үшін пайдаланылады?» Көрсетілген суреттерге оралыңыз. Келесі сұрақтарды қоюы мүмкін: 1. Неліктен велосипед бөлшектері металлдан жасалады? Неге оны болат, мыс немесе алтын, күміс немесе басқа металлдардан жасамайды? 2 Неліктен машина шинасы металл немесе ағаш емес, резеңке болуы керек? 3 Көпірлерді жасау үшін қандай материалдарды қолданар едіңіз? Неліктен болат және бетонды қолдану керек? 5 Сыныптағы кез келген бір нәрсені атаңыз және ол неге сондай материалдан жасалғанын түсіндіріңіз.
Осы сұрақтарды талдау арқала сабақ тақырыбына шығу және мақсаттарын айқындай. Оқушылар келесі сабақ критерийлерін өздері айқындайды: - материалдың пайдалы қасиеттерін анықтай және түсіндіре алау (морттық, полимерлі, серпімді) - механикалық кернеу мен салыстырмалы ұзару шамалапрын саралай алады, түсіндіре алау - механикалық кернеу, салыстырмалы ұзару және Юнг модуліне әсер ететін факторларды белу. - механикалық кернеу, салыстырмалы ұзару және Юнг модуліне байланысты есептерді шығара алу. | Тақта Кеспе қағаз 1 | |||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 20 мин 8 мин | Оқушыларға жұппен механикалық кернеу, салыстырмалы ұзару және Юнг модулі жайлы қысқа мәтін беріп өздік белгі қоя отырып оқу тапсырмасын беру. Түсінбеген жерлері мен сұрақтары бойынша оқушыларға жұптарын ауыстырып бір-бірімен талдауға рұқсат беріледі. Ең соңында бүкіл кластың түсінбеген сұрақтары болса мұғаліммен бірігіпи талдау. Берілген жұмыс параға бойынша зертханалық жұмысты топпен орындау. Жасалған жұмыстың қорытындысын жалпылама талдау. Симулятормен жұмыс Студенттер жұпта жұмыс істейді және веб-сайтқа кіреді https://phet.colorado.edu/sims/html/hookes-law/latest/hookes-law_en.html Мұғалім: «Егер еске түсірсек, Хоукстың заңы кеңейтудің бұлақтарға қолданылатын күшке тікелей пропорционалды екендігі туралы айтады. Бірақ серіппелер бір-бірімен байланысты болса не болады? Параллельді ме? Көктемнің тұрақты болуымен не болады? Осы симуляцияны жасайық және анықтаймыз» | Теориялық материал, маркерлер Дәптер, ноутбук | |||||||
Сабақтыңсоңы 2 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | ||||||||
Саралау | Бағалау – қалыптастырушы бағалау, зертханалық жұмыс істеу барысында өз ара бағалау | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||
Барлық оқушылар Молекулалық-кинетикалық теория негізінде қатты дененің, сұйықтық пен газдың үлгісін сипаттай алады Көпшілігі: Металл, полимер және аморфты денелер мысалында кристалдық және кристалдық емес қатты заттардың құрылымын айыра алады Кейбір оқушылар: микроскопиялық тұрғысы негізінде пайдалануын түсіндіре алады |
| Физика кабинетінде қауыпсіздік техника ережесін сақтау керек. | |||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?