Термодинамика заңдарын қолдану. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары 10сынып. ҚГБ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Термодинамика негiздерi

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Термодинамика заңдарын қолдану.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.1 – термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру, сипаттау;

 Сабақ мақсаттары

Термодинамиканың бірінші және екінші заңдарының мағынасын түсіндіру;

Оқушылар орындай алады:

Екі айнымалы арасындағы қатынасты ауызша және жазбаша сипаттай алады ;

термодинамика 1-заңын есептер шығаруда қолдана біледі.

 Бағалау критерийлері

Білу : Термодинамиканың бірінші заңын біледі

Газдың атқарған және газда атқарылған жұмыстың арасындағы айырмашылықты біледі

Түсіну: Термодинамика заңы энергияның сақталу заңымен сәйкес екендігін түсінеді.

Қолдану: Термодинамиканың бірінші заңының формуласын қолданып есептер шығарады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:

ішкі энергия

жылу

жұмыс

термодинамиканың

бірінші заңы

термодинамиканың екінші заңы

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері : термодинамикалық жүйе деп..........атайды;

зат мөлшерін азайтса,идеал газдың ішкі энергиясы.......;

термодинамиканың 1-заңы нені білдіреді?

  АКТ қолдану

 дағдылары

Деректерді жинау, өңдеу және ұсыну үшін АКТ (ноутбуктер, веб-сайттар, электронды калькуляторлар) қолдану

Бастапқы білім

Ішкі энергия. Термодинамикадағы жұмыс. Жылу мөлшері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақ басында мұғалім:

Сабақтың мақсаты және міндетімен таныстырады.

1.Үй тапсырмасын тексеру.

Мұғалім әрекеті: кездейсоқ таңдау арқылы оқушыларға сұрақтар қояды, жауаптардың дұрыстығын тексереді.

Оқушы әрекеті: кездейсоқ таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.

  • Ішкі энергия дегеніміз не?
  • Қандай термодинамикалық параметрлерді білесіңдер?
  • Термодинамика нені зерттейді?
  • Изопроцестер дегеніміз не?
  • Қандай физикалық процесті білесіңдер?
  • Термодинамиканың І заңы қалай тұжырымдалады?
  • Ішкі энергия дегеніміз не?
  • Ішкі энергияны өзгертудің тәсілдері қандай?
  • Ішкі энергия нені сипаттайды?
  • Жұмыс пен жылу мөлшері нені сипаттайды?
  • Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс неге тең?
  • Меншікті жылу сыйымдылығы дегеніміз не?
  • Дененің ішкі энергиясын өзгерту үшін дене молекулаларының қандай параметрлерін өзгерту керек?

Бағалау: мұғалім -оқушы

Оқулық «Физика-10»,

Есептер жинағы-10класс.

Сабақтың ортасы

2. Мағынаны тану.

( W) Жаңа тақырыпты түсіндіру. Қосымша 1

Мақсаты: термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру, сипаттау;

Мұғалім әрекеті: оқушыларға теориялық материалдарды үлестіреді, өзіндік оқу жұмысын ұйымдастырады.

Оқушы әрекеті: термодинамиканың І және ІІ заңының мағынасын өз бетімен оқып түсінеді.

I /(f)Оқушылар заңның түрлі жағдайларда қолданылу модельдерін келтіре алады

Табиғатта энергия жоқтан пайда болмайды және жоғалып кетпейді; ол тек бір түрден екінші түрге, бір денеден екінші денеге өтеді, ал денелердің тұйыкталган жүйесінде толык энергия тұрақты шама болып қалады (сақталады).

Q = ΔU +A

Изохоралық процесс. V = const,

A = 0, Q = ΔU

Изобаралық процесс P = const

Q = ΔU +A

Изотермалық процесс T = const

ΔU = 0 Q = A

Майер формуласы Cp –CV = R ( мольдік сыйымдылықтары)

3.Толғаныс: Есептер шығару. Қосымша 2

Мақсаты: термодинамиканың І заңының фонмуласын есептер шығаруда қолданады.

11-жаттығу(1-6) Оқулық «Физика-11» (164-бет)

1. Термодинамикалық жүйеге 60 Дж жылу мөлшерін бергенде, ол 25 Дж жұмыс істеді. Жүйенің ішкі энергиясы қалай өзгерді?

2. Адиабатылық ұлғаю кезінде газ 200 Дж жұмыс атқарды. Газдың ішкі энергиясы қалай өзгерді?

3. Изотермиялық процесс кезінде газға берілген жылу мөлшері Q. Газ қандай жұмыс атқарған?

4. Изотермиялық процесс кезінде газ 2,3 кДж жұмыс істеді. Газдың алған жылу мөлшері қандай?

5. Адиабаталық сығылу кезінде сыртқы күштер 750 Дж жұмыс істеді. Газдың ішкі энергиясы қалай өзгерді?

4. Бекіту. Тест жұмысы.

Мақсаты: алған білімдерін пысықтау, термодинамиканың заңдарын қолдану.

Мұғалім әрекеті: оқушыларға тест тапсырмаларын үлестіреді, орындауын, уақытты қадағалайды.

Оқушы әрекеті: тест тапсырмасын орындайды.

Бағалау: мұғалім -оқушы

Презентация «Термодинамика негіздері» 5 слайд

Сабақтың соңы

Үйге тапсырма: §5.7,5.8,5.10. 11-жаттығу (7-11)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Ескерту:

G = топпен жұмыс

I = жеке жұмыс

W = толық сыныппен жұмыс жасау

E = оқушы тәжірибесі

D = мұғалімнің демонстрациясы

(f) = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін әрекет

= қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу