Идеал газ. Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

Газдардың молекулалық- кинетикалық теория негiздерi

Мектеп: Қызылорда қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жалмурзаев Ж.А

СЫНЫП: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты

Физика сабағында дифференсациялық тапсырмаларды пайдалану арқылы оқушылардың қолдану, салыстыру дағдыларын дамыту

Сабақ тақырыбы:

Идеал газ. Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

  • 10.3.1.3 - МКТ-ның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;

 Сабақтың

 мақсаты

Барлық оқушылар: Барлық оқушылар молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын және МКТ-ң негізгі теңдеуін біледі, МКТ-ң негізгі теңдеуін есептер шығарғанда қолданаа алады.

Оқушылардың көбісі: Өлшем бірліктерді пайдалана отырып ізделінді шаманы табуға қажетті теңдеудің дұрыстығын тексере алады;

Кейбір оқушылар: Жауабының дұрыстығын бағамдай алады;

 Жетістік

 критерийі

  • Қысымды анықтау үшін рV=1/3(Nm0<V>2) және р=1/3(<V>2) формулаларын біледі
  • р=1/3(<V>2) формуласын пайдаланып және молекуланың қозғалыс энергиясын қолданып, есептер шығарды
  • Молекула қозғалысының жылдамдығы температураға тәуелділігін талдайды.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Идеал газ

Идеальный газ

ideal gas

Көлем

Обьем

volume

Қысым

Давление

Pressure

темпаратура

Температура

Temperature

Универсал газ тұрақтысы

Универсальная газовая постоянная

Universal gas constant

Молекулалар шоғыры

Концентрация молекул

Molecule concentration

Молекулалардың орта-ша квадраттық жылдамдығы

Средняя квадратичная скорость молекул

Root mean square velocity of molecules

Тығыздық

плотность

Density

Құндылықтарды дарыту

Комуникабельділік: Көптеген әртүрлі көзқарастарды талдау және бағалау қабілеті. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілетін дамыту.

Жалпы ұлттық идея «Мәңгілік ел» оқушыларда академиялық білімге, отан үшін өмір бойы білім алуға деген қызығушылықты қалыптастыру.

Сабақ элементтері өздігінен білім алуға, сыни ойлау дағдыларын дамытуға және мемлекеттің білім берудегі үш тілділік саясатын іске асыруға бағытталған.

 Пәнаралық байланыстар

Өте кіші және үлкен сандармен және дәреже көрсеткіштерді есептеуде математика пәнімен

 АКТ қолдану дағдылары

Есептеулер жүргізуде калькуляторды қолданады

Алдыңғы білім

Бөлім 7-сыныптың бағдарламасында жасалған, соның ішінде – деректерді жинау және тіркеу; денсаулықты сақтау және техника қауіпсіздігі жөніндегі келесі зертханалық рәсімдер, қарапайым тәжірибелерді жоспарлау, нәтижелерді бағалау.

Жоспар

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

0-6

  • Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығын қадағалау.

Текстпен жұмыс. Оқушыларға МКТ негіздеріне қатысты теориялық материалдар таратылып, оқушылар өз беттерінше өткен материалдарды бір шолып шығады және өзара пікір алмасып, сұрақтары болса өзара талқылайды.

PhysicsFactsheet

January 2002 Number 25

7-11

12-14

15-25

(W) Сыныппен жұмыс.

МКТ теңдеуіне байланысты бір мысал есепті сыныппен бірге талдау

1.(а) Газдың кинетикалық теориясының төрт болжамын ұсыныңыз. [4]

(b) Газ молекуласы куб пішіндес ыдыс ішінде υ жылдамдықпен куб қабырғаларының біріне перпендикуляр қозғалады. Қабырғаға түсірілетін орташа қысым υ2-на пропорционал екенін көрсетіңіз. [4]

(с) Көлемі 1.0×10-3 m-3 контейнерде қысымы 3×105 Н/м2 және температурасы 20 0С сутегі газы бар. [Сутегінің молярляқ массасы 2 г/моль, R=8.3 Дж/К∙моль, NA=6.02×1023 моль-1]

Есептеңіз:

і) Контейнердегі молекулалар санын [4]

іі) Молекулалардың орташа квадраттық жылдамдығын [3]

Жауаптары:

(а) Кез-келген төртеуі:

  • импульс=масса×жылдамдық
  • Cоқтығыс серпімді (Кинетикалық энергия сақталады)

(b) молекула импульсы mυ-ға тең, соқтығысу кезіндегі орташа импульс 2mυ

молекуланың бару-қайту жолы -уақытты құрайды

сондықтан импульс өзгерісінің уақытқа қатынасы=2mυ× =

=

= =

(с) i) PV = νRT

ν = 3 105 1 103/(8.3 293)

= 0.12 моль

молекулалар саны= 0.12 6.02 1023

= 7.43 1022

iі) PV = NA νm

=33×1050.12 2 103

<2> = 9 105 / 0.24 = 2.5 106

 = 1900 м/с

Жұпқа бөлу. Оқушыларға пән бойынша белгілі бір мәлімет берілетін суреті бар кішкене парақшалар таратылып, мағыналас суреттері бар парақшалар жұпқа бірігеді.

(G) Жұптық жұмыс. Оқушылар жұптасып МКТ негіздері бойынша алдын-ала дайындалған оқу мақсатына сәйкестендірілген тапсырмалар орындайды. Жұптық жұмыс жауаптары марк схема бойынша тексеріліп, қажетті кезде мұғалім тарапынан кері байланыс беріліп отырылады.

Cambridge IGCSE Physics (3rd edition) by Tom Duncan and Heather Kennett

26-36

(І) Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау жүмысы

37-38

39-40

Рефлексия. Шағын резюме.

  • Бүгінгі сабақтан … үйрендім
  • Бүгінгі сабақта маған ұнады…
  • Маған қиындық келтірді…

Үйге тапсырма:

А.П. Рымкеевич №489,490. 67-бет.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Бұл барлық оқушыларға қол жетімді кіріспе және зерттеу белсенділігі.

Сабақ соңында алынатын ақпаратты сапасы және нақтылығы бойынша бағалауға болады.

Мұғалімдер егер ресурстар сыныптар арасында бөлінсе ғана басқа пәнді жүргізуші мұғалімдерден консультация алулары қажет.Осы сабақ кезіндегі қызмет оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төндіреді, мысалы әйнекті сындыру кезінде. Бұл оқушылар үшін қатерді мұқият бағалау мен нақты нұсқауды талап етеді. Оқушылар бұл сабақ кезінде АКТ саласындағы өз дағдыларын дамытпайды.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренугеқатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажетболуымүмкінқандайақпараттыбілдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу