МКТ-ның негізгі қағидалары. Термодинамикалық параметрлер. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Молекулалық физика

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

17

МКТ-ның негізгі қағидалары. Термодинамикалық параметрлер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.1 – МКТ –ның негізгі қағидалары мен идеал газды сипаттау;

Сабақ мақсаты

Молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын түсіндіру

Идеал газдың физикалық мағынасын түсіндіру

Бағалау критерийлері

  • Тәжірибелік деректер арқылы молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейді
  • Молекулалардың массасын анықтау жолдарын біледі
  • Идеал газ бен нақты газдың ерекшеліктерін түсіндіреді
  • Термодинамикалық параметрлерді біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Молекула-кинетикалық теория қағидаларын түсіндіреді

Арнайы пәндік лексика және терминология:

Микробөлшектер, үздіксіз қозғалыс, хаосты қозғалыс, жылдамдық, температура, Больцман тұрақтысы, ыдыс қабырғасыны түсірілген қысым

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Денедегі микробөлшектер үздіксіз және хаосты қозғалыста болады әрі бұл қозғалыстың жылдамдығы дененің температурасына тәуелді

Газ өзінің көлемін де, пішінін де сақтамайды. Себебі, өте әлсіз өзара әрекеттесу күштері оларды бір-бірінің қасында ұстап тұра алмайды

Сұйықтың молекулалары тығыз орналасқандықтан, оларды сығылмайды деуге болады. Сондықтан олар қысым тудырады. Барлық сұйықтар аққыш, пішінін сақтамайды, көлемін сақтайды. Сұйық молекулаларының кинетикалық энергиясы олардың потенциалдық энергиясымен шамалас

Қатты денелер кристалдық торларының әртүрлілігімен ерекшеленеді. Себебі, молекулалар арасындағы өзара әрекеттесу күштері мен денелердегі молекулалардың немесе орналасулары да әртүрлі

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар арасында ынтымақтастықты қалыптастыру. Жұптық және топтық жұмыстар жасау барысында оқушылардың бойынша адамгершілік құндылықтарын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Химия пәні бойынша зат күйлерінің құрылысы

Бастапқы білім

Заттың агрегаттық күйлері

8-сынып. МКТ-ның негізгі қағидалары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сынып ішіндегі тазалық сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау

ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру.

«Атом, молекула» ойыны

Сабақтың ортасы

Қызығушылықты ояту

3-8 минут

«Ой қозғау» (Оқушылардың 8-сынып бойынша білімдерін тексеріп, еске салу)

  • МКТ-ның негізгі неше қағидасы бар?
  • Атомдар бір-бірінен несімен ерекшеленеді?

Оқушылардың жауаптары талқыланады

Сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсаттарын таныстыру

Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құру

Слайд 1-3

Мағынаны тану

Теориялық білімді меңгеру

8-18 минут

18-20 минут

20-25 минут

І. Видеоматериал арқылы жаңа тақырыпты меңгерту

ІІ. Оқушыларға видеоға байланысты сұрақтар қойылады

Бағалау. Мұғалімнің кері байланысы

Мұғалім сөзі: Газдың барлық бағытта хаосты түрде қозғалатын молекулалардан тұратынын білеміз. Бізге молекулалардың қандай жылдамдықпен қозғалатыны өте қызық. Газ молекулаларының жылдамдығы 1920 жылы Отто Штерн мен Вальтер Герлах жасаған тәжірибе барысында анықталған. Бұл әдіс кейін жетілдірілді. Бірақ біз бұл тәжірибенің 1955 жылы Миллер мен Куш жасаған жеңілдетілген түрін көрсетеміз.

Бағалау критерийі:

  • Тәжірибелік деректер арқылы молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейді

Видеоматериал көрсетіледі «Штерн-Герлах тәжірибесі»

Симулятор арқылы цилиндрдің айналу жиілігін таңдап, оған сәйкес келетін молекулалардың жылдамдығын бақылайды

№1 видео

Қосымша №1

№2 видео

Bilimland.kz

25-27 минут

27-30 минут

Молекулалар саны туралы видеоматериал көрсетіледі

Тақырыпқа байланысты тапсырма орындау

Бағалау. Дескрипторлер арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды

№3 видео

Қосымша №2

30-35 минут

Бағалау критерийі:

  • Идеал газ бен нақты газдың ерекшеліктерін түсіндіреді

Видеоматериал көрсетіледі «Идеал газ. Нақты газ»

Тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындау

№4 видео

№5 видео

Қосымша №3

35-38 минут

Мұғалім термодинамикалық параметрлермен таныстырады

Слайд

Сабақтың соңы

Ой толғаныс

38-40 минут

«Диалогтік билет» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан түсінгендерін ортаға салады

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Әрбір оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы жүзеге асады. Оқушының жасерекшелігі мен психологиялық жағдайына көңіл бөлінеді

Өзін-өзі бағалау

Өзара бағалау

Мұғалім тарапынан кері байланыс

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу