Қатынас ыдыстар. Паскаль заңы. Торричелли тәжірибесі. Атмосфералық қысым. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статика және гидростатика | Мектеп: НЗМ ФМБ Көкшетау | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Кажкенова Д.М. | |
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Қатынас ыдыстар. Паскаль заңы. Торричелли тәжірибесі. Атмосфералық қысым. | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - Паскаль заңын және оның қолданылуын сипаттау; - «Гидростатикалық қысым» терминін түсіндіру | |
Жетістік критерийлері | - Паскаль заңының тұжырымдамасын біледі; - Паскаль заңының қолданылуына мысалдар келтіреді; - Торричелли тәжірибесін сипаттайды және осы эксперимент нәтижесінде жасалған қорытындыларды біледі; - атмосфералық қысымның өлшем бірліктерін біледі және мм.сын.бағ. Па-мен түрлендіреді; - гидростатиқалық қысым терминін біледі және есептей алады; - гидростатикалық қысыммен негізделетін құбылыстарды түсіндіреді. | |
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Қысым, гидростатикалық қысым, қатынас ыдыстар, атмосфералық қысым | |
Құндылықтарды дарыту |
| |
Пәнаралық байланыстар | Атмосфералық қысымды зерттеу туралы тарихи мағлуматтарға шолу жасау, атмосфералық қысымның ауа райына тәуелділігін география пәнінен еске түсіру, биология пәнінен «Магдебург шарлары» эффектісі адамның жамбас буынында кездесетінін атап өту. | |
Бастапқы білім | Физика (қатты денелердің түреуге жасайтын қысымын анықтайтын формула қысым=күш/аудан, сұйықтардағы қысым, Паскаль заңы ) |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 5 мин | Сабақтың осы кезенінде оқушылармен қатты заттардың қысымы туралы 7 сыныпта алған білімдерін қайталауға болады. Сұйықтар мен газдардағы қысымды қарастыру үшін оқушыларға келесі құралдар ұсынылады: 1.Пішіндері әртүрлі ыдыстарға бірдей деңгейге су құйылған. 2. Пішіндері бірдей ыдыстарға бірдей деңгейге әр түрлі сұйықтар құйылған. 3.Қатынас ыдыстардың екі жағына әр түрлі сұйықтар құйылған. Сыныпқа тапсырма. Осы құралдарға қарап, келесі сұрақтарға жауап беріңдер: 1.Қалай сұйық ыдыс түбіне қысым түсіреді? 2.Сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымы қандай шамаларға тәуелді? 3. Неге әр түрлі сұйық құйылған қатынас ыдыста сұйықтар деңгейі әр түрлі? Презентация бойынша Паскаль заңының тұжырымдамасын еске түсіру. Оқушылармен сұхбаттасу нәтижесінде сабақ мақсаты тұжырымдалады: Паскаль заңының өмірдегі көріністерін қарастыру, гидростатикалық қысым және атмосфералық қысым түсінігін енгізу. | Ресурстар Қатынас ыдыстар, боялған су және май құйылған ыдыстар | |||
27 мин | Жаңа тақырыпты түсіндіру, сұхбат (5 минут)
| Қосымша1, Қосымша 2, Қосымша 3, Қосымша 4- Үлестірме материал сабақ соңында барлық оқушыға таратылады Презентация, гидравликалық парадоксты демонстрациялайтын қүрал,гидравликалық пресс пен сорғының модельдері. Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 | |||
10 мин | Алған білімді қолдану, сапалы есептерді шығару. 1) Шыны стаканды суға салыңыз, оны судың астында төңкеріп суға толтырып алыңыз, баяу көтеріңіз. Неге стакан жиегі су астынан шыққанша дейін су төгілмейді? 2) Стаканды сумен толтырыңыз, оның бетін бір парақ қағазбен жабыңыз. Парақты қолмен ұстап тұрып, стақандды тез төңкеріңіз. Енді қолыңызды алған кезде су төгілмейтінін түсіндіріңіз. 3) Неге атмосфералық қысымды су бағанының қысымы сияқты есептеуге болмайды? 4) 1648 ж. Блез Паскаль келесі экспериментті жасады. Ол ағаш бөшкеге өте жіңішке ұзын түтікті орнатты, содан кейін үйдің екінші қабатына көтеріліп, түтікке бір стакан су құйды. Түтік жіңішке болғандықтан, су деңгейі өте жоғары болды. Бөшкенің темір құрсаулары үлкен қысымға шыдай алмай үзілді, бөшке жарылып кетті. Түсіндіріңіз, неге? 5) 1654 ж. Герике әйгілі «магдебург жартышарлармен» эксперимент жасады. Экспериментті тамашалауға император Фердинанд III және Регенсбургск рейхстаг мүшелері келді. Олар ауа сорылып алынған екі жартышарды бірнеше қос аттардың айырып алмағанының күәсі болды. Түсіндіріңіз, неге? 6) Атмосфералық қысымның табиғаттағы көріністеріне мысалдар келтіріңдер(презентация, бейнефильм көрсету арқылы) | Презентация, бейнефильм | |||
3 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды. - Бүгін сабақта жаңа не білдім? Оқушылар кезекпен бір-бірінің жауаптарын толықтырып, сұраққа жауап береді: Бұгін сабақта мен…… білдім | Презентация | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Тапсырмалар оқушылардың қабілеттеріне сай беріледі (Гарднердің теориясы). Саралау оқыту уақытын ескере отырып жаңа тақырып түсіндіру кезінде қолданылады. | Бағалау оқушылардың өздігінен жұмыс жасау нәтижесін көрсеткен кезде, сапалы есептерді талқылау кезінде және рефлексия барысында жасалады. | Топтық жұмыс кезінде оқушылардың сыныпта сумен эксперимент жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау | |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?