Кинематиканың негізгі теңдеулері. Есеп шығару. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кинематика

Талдықорган қаласындағы ФМБ НЗМ

Мерзімі:

Мұғалімнің аты жөні:

Атиев А. Б.

Сынып: 10

 Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кинематиканың негізгі теңдеулері. Есеп шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.1.1-Кинематикалық теңдеулерді есеп шығаруда қолдану және қозғалыс графигін талдау.

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы:

Кинематикалық формулаларды білу, қозғалыс графиктерін оқып талдай алу, графиктер негізінде теңдеулер құрастыра білу және кинематикадағы орта деңгейдегі есептер шығара алу;

Басым бөлігі:

Қозғалысты сипаттайтын шамалар арасындағы қатынастарды тұрғызады, олардың тәуелділіктерін анықтау, жеткілікті деңгейдегі есептер шығара алу;

Кейбір оқушы:

Қозғалысты сипаттайтын шамалар арасындағы қатынастар мен тәуелділіктерін анықтау, негізгі және туынды бірліктерді ажыратып айту. Жоғары деңгейдегі есептер шығара алу.

Бағалау критерийлері

Кинематикалық формулаларды біледі, қозғалыс графиктерін оқып талдайды, графиктер негізінде теңдеулер құрастырады;

Қозғалысты сипаттайтын шамалар арасындағы қатынастарды тұрғызады, олардың тәуелділіктерін анықтайды; негізгі және туынды бірліктерді ажыратады.

Кинематикалық теңдеулерді есеп шығаруда қолданады және қозғалыс графигін талдай алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Жылдамдық, үдеу, бірқалыпты қозғалыс, айнымалы қозғалыс, орташа жылдамдық, лездік жылдамдық

Бірқалыпты қозғалыс деп ….

Үдеу деп ……………….

Айнымалы қозғалыстың қандай түрлері болады?

Қозғалыстың түрлеріне мысалдар келтіріңдер.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Оқушылардың аналитикалық және сыни тұрғыдан ойлау қабылеттерін дамытуға ықпал ету; салыстыру және ең тиімді шешу әдісін таңдау қабылеттерін дамыту; Зерттеушілік қабылеттерін дамытуға жағдай туғызу, ынтымақтастық, топтық жұмыста басқа оқушының ойын тыңдай алу

 Пәнаралық байланыстар

Математика

 АКТ қолдану дағдылары

Кинематиканың негізгі теңдеулері:

https://www.youtube.com/watch?v=jLtZT3GDuW8

Тапсырмалар парағында:

https://bilimland.kz/

Ноутбуктер қолдану

Бастапқы білім

 

Кинематиканың негізгі теңдеулері, қозғалысты графикпен беру әдістері, физикалық есептерді шырудың негізгі тәсілдері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5мин

5-10 мин

Стартер

Сабақ мақсатын анықтау

Оқушылар бейне ролик көреді

Келесі тапсырмаларды орындайды:

  • Тыныштықтағы дене үшін кинематикалық формулаларды жазыңыз.
  • Бірқалыпты қозғалыстағы дене үшін кинематикалық формулаларды жазыңыз.
  • Айнымалы қозғалыстағы дене үшін кинематикалық формулаларды жазыңыз.
  • Оқушылар жауаптарымен бөліседі.
  • Болжамдар жасалады
  • Сабақтың тақарыбы мен мақсаттарын ашу

Презентация

https://www.youtube.com/watch?v=jLtZT3GDuW8

Сабақтың ортасы

10-20 мин

20-35 мин

35-40 мин

40-55 мин

55-60 мин

60-70 мин

70-75 мин

Жаңа тақырыпты игеру.

1. Оқулықпен жұмыс

Қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтаңыз. Есеп шығаруға қажет болады деген негізгі формулаларды жазаып алыңдар. Қозғалыс түрлерінің анықтамаларын еске түсіріп жазыңдар.

2. АҚТ арқылы жұмыс. Ақпарат іздеу және оны игеру.

1. Сапалы есептер шығару.

Топтық жұмыс.

Бірінші кезеңнің қорытындысы ретінде - негізгі түсініктерді, формулаларды, графиктерді және оларды кейінгі талдауды жүйелеу үшін оқушылардың (мұғалім ұсынған) кестені толтыруы.

Бағалау: Формативті бағалау: кері байланыс, қатемен жұмыс.

2. Теориалық есептер шығару.

Мұнда әрбір команда есеп алады (әртүрлі әдістерімен шешілетін) және оны біраз уақыт шешеді. Содан кейін топтар өздерінің тапсырмаларының шешуін барлығына тақтада ұсынады, топтың әрбір мүшесі проблеманы шешудің нақты бір кезеңіне жауапты болуы керек. Мысалға, егер топта 4 адам болса, бірінші оқушы мәселенің жай-күйін талдайды, екіншісі сызбасын сызыды,үшінші шешімін көрсетеді, төртінші алынған шешімді талдайды. Топ өз проблемаларын шешкеннен кейін, бәсекелес топтар сұрақтар қояды.

Екінші кезеңнің қортындысы: оқушылар кинематика тақырыбы бойынша есеп шығару тәсілдерін атап және жазып алады.

Бағалау: Формативті бағалау: кері байланыс, қатемен жұмыс.

3 Графикалық есептерді шешу, әрбір команда бір графикалық тапсырманы алады. Біраз уақыттан кейін топтар қайтадан бүкіл сыныпқа шешімін ұсынады. Екінші кезеңдегідей, әрбір оқушы жеке есеп береді және өз топтарының табысы үшін жеке жауапты. Үшінші кезеңнің нәтижесі: оқушылар ноутбукте осындай мәселелерді шешудің жалпы жоспарын жазады

Бағалау: Формативті бағалау: кері байланыс, қатемен жұмыс.

https://bilimland.kz/

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтың соңы

75-80

Сабақтың нәтижесі рефлексиялық кезеңде қортындылаймыз.

Оқушылар келесі сұрақтарға жауап беруі керек:

• Бүгінгі күні сабақта сіздер әрқайсыңыз не істедіңдер?

• Негізгі нәтижелерің қандай? Сіз неге қол жеткіздіңіз?

• Не нәрсені үйрендің?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың ЖАДА қолдану

Оқушылардың өзара білім алуына жағдай жасау

Сабақтың басы: шағын тексеру жұмысын жүргізу (өзін өзі бағалау)

Қалыптастырушы бағалау (оқушыларға кеңес беру, бағыттау, тексеру жұмыстарын жүргізу)

Құралдармен жұмыс жасағанда ТҚЕ сақтау;

Көзге арналған жаттығуды жүргізу;

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

МАТЕРИАЛЫ К УРОКУ

Технологическая карта урока

Деятельность учеников

Деятельность учителя

Время, мин

1

 Слушают учителя, настраиваются на результат урока

 Сообщает тему урока, мотивирует задачи урока

1

2

 Решают качественные задачи, выставляют отметки в бланки

 Диктует качественные задачи, комментирует ответы учащихся, дополняет их. Оценивает деятельность отдельных учеников и групп в целом

12

3

 Заполняют таблицы и схемы, систематизирующие знания по кинематике. Сверяются с доской

 Иллюстрирует и комментирует таблицы, схему, систематизирующие знания по кинематике

2

4

 Группы решают теоретические задачи

 Организует деятельность по решению задач

10

5

 Каждая группа представляет решение своей задачи. Остальные ученики слушают, задают вопросы и выставляют отметки в бланки. Ученики перечисляют методы решения задач по кинематике

 Слушает выступления учеников, корректирует их ответы, направляя в правильное русло. Отмечает ошибки и неточности при ответах, задает вопросы. Выставляет отметки

20

6

 Группы решают экспериментальные задачи

 Контролирует работу в группах. Дает, если это необходимо группе, ряд указаний. Контролирует успешность выполнения экспериментального задания группами учащихся, характер их общения между собой.

20

7

 Группы перед классом представляют решение своей задачи. Остальная часть класса слушает, задает вопросы, оценивает деятельность своих одноклассников

 Следит за выступлениями групп, комментирует ответы, задает дополнительные вопросы, выставляет отметки

23

8

 Проводят рефлексию учебно-познавательной деятельности. Выводят итоговые отметки

 Подводит итог учебной деятельности. Выставляет итоговые отметки по результатам деятельности учащихся

2



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу