Сұйықтың кинематикасы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сұйықтар мен газдардың механикасы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сұйықтың кинематикасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

сұйықтар мен газдардың ағынын сипаттайды;

 Сабақ мақсаттары

сұйықтар мен газдардың ағынын сипаттайды;

cұйықтық қасиеттері, дене аққыштығы;

сұйықтықтағы дене кедергісі туралы танысу.

 Жетістіккритерийлері

Оқушы

  • сұйықтар ағынын сипаттай алады;
  • газдардың ағынын сипаттай алады;

 Тілдікмақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

Жылдамдық, қысым, ағымдағы орта, сұйық, идеялды сұйық;

ағын, шығын/ағынның жылдамдығы;

қысымныңтөмендеуі, қысымның градиенті;

көлденең қиманың ауданы, көлем, ток сызығы,;

турбулентілік, тұтқырлық, сығылмайтын, ламинарлы үзіліссіздік;

күш, үдеу

Бернулли теңдеуі, Торричелли формуласы, үзіліссіздік теңдеуі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Жылдамдық артқан сайын, қысымтөмендейді.

Ағынның көлемдік шығынытүтіктің барлық нүктелерінде бірдей.

Түтік тарылған сайын, жылдамдық арта түседі.

Түтіктің көлденең қимасының ауданы азайған сайын, ағыс жылдамдығы арта түседі.

Қысым төмендеген сайынсұйықүдейді.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Оқушылардың танымын кеңейту және функционалдық сауаттылығын дамыту;
  • Өз оқуына деген жауапкершілігі мен дербестігін дамыту;
  • Логикалық ойлау, сәйкестендіру, салыстыру, өздігінен қорытынды шығару дағдыларын дамыту;
  • Белсенділік таныту, шығармашылыққа қызығушылығын

арттыру.

 Пән аралық байланыстар

Оқушылардың назарын аудару маңызды:географиядағы табиғи құбылыстарға,биологиядағы тірі организмдердегі сұйықтар мен газдардың қозғалысына,есептер шешу жолында математикалық аппараттың қолданулуына.

 АКТ қолдану дағдылары

bilimland.kz, itest.kz ресурстарынөздігінен жұмыс істеу кезінде қолдану.

Бастапқы білім

Кинематика 7 және 9-сыныптарда– кинематикалық айнымалылардың анықтамалары, қозғалыс теңдеулері, қозғалыстың графикалық көрінісі мен интерпретациясы.

7-сыныптағыдинамика– масса, салмақ, тығыздық; инерция; бірқалыпты қозғалыстың жылдамдығы, бірқалыпты және бірқалыпты емес үдеу.

7-сыныптағы сақталу заңдары– энергияның сақталу заңы.

9-сыныптағы динамика–Ньютон заңдары; тең әсерлі күш және F = ma қолдану.

8-сыныптағыжылу физикасы– сұйықтықтағы қысым. Архимед заңы.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 мин

8минут

 Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа психологиялық даярлық. Сабақ мақсаттарын хабарлау.

 Өткен тақырыпты қайталап бекіту:

  « Сәйкестігін табу»

 

Бұл ресурсты қолдану кезінде оқушылар сұйықтар мен газдардың қасиеттерін қайталайды. Өткен сабақтарда алған білімдерін бекітеді.

Активити

LearningApps.org

10минут

5 минут

10 минут

 Презентация мен жұмыс істеу/ скаффолдинг стратегиясы /

 Оқушылар презентациямен жұмыс істеу кезінде негізгі тұжырымдарды анықтайды және жазады.

 Тұтқырлық – cұйықтық бір бөлігінің басқа бөлігіне қатысты орын ауыстыруына кедергі көрсету қасиеті. Табиғатта абсолют құрғақ денелер мүлдем кездеспейді десе болады. Техниканы сақтаудың кез келген жағдайларында қатты дене бетінде атмосфералық шықтар, майлардың және тағы да басқа заттардың жұқа қабаты түзіледі.  Қатты дене мен сұйықтық немесе газ арасындағы үйкеліс тұтқыр немесе сұйық үйкеліс деп аталады. Тұтқыр үйкеліс қатты дененің сұйықтықта не газтәрізді ортада қозғалысы кезінде, немесе сұйықтық не газдың өзі тыныштықтағы қатты дене жанынан аққанда пайда болады.

 Тұтқыр үйкелістің пайда болу себебі – ішкі үйкеліс. Егер қатты дене тыныштықтағы ортада қозғалса, онда оған жабысқан су немесе ауа қабатымен бірге жылжиды. Онымен қоса, ол көршілес жанасқан қабатымен сырғанайды. Осы қабатпен үйкеліс күші туындайды. Дене бетінің алшақ болған сайын, сұйықтық немесе газ қабаттары баяу қозғалады. Қабаттар арасындағы үйкеліс күші қабаттарды одан әрі баяулатады, сәйкесінше қатты денені де. Қатты дене тұтқыр үйкеліс есебінен баяулайды. Бұндай сұйықтық немесе газ ағыны тыныштықтағы дене жанынан аққанда да болады.

Жұптағы жұмыс оқушылардың талқылау кезінде өткен материалды бекіту үшін жасалады және өзара қарым - қатынас дағдыларын қалыптастырады.

bilimland.kz ресурсыоқушылардың өздігінен жұмыс жасауларына арналған.

2жаттығу сұйықтың тұтқырлығы деген ұғымдықаншалықты түсінгендерін тексеру үшін арналған.

Температура артқан сайын сұйықтың тұтқырлығы қалай өзгереді?:

артады

кемиді

өзгермейді

ppt «Сұйықтың тұтқырлығы» 1-8 слайдтар

bilimland.kz

5 минут

Сабақ рефлексиясы.

Бүгін сіздерге не ұнады?

Бүгін жаңадан не білдіңіздер?

Бүгін не үйрендіңіздер?

Үй жұмысы: берілген тапсырмаларды орындау. Оқушылар өздігінен жұмыс істеуге жаттығады.

стикерлер

ppt «Сұйықтың тұтқырлығы» 9-15слайдтар

https://bilimland.kz/ru/#lesson=10783

Саралау оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңілбөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу