Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинарлы және турбулентті ағыстар. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Көкшетау қаласындағы НЗМ

уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайзада Б.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинарлы және турбулентті ағыстар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.5.1- Сұйықтар мен газдардағы ламинарлы және турбулентті ағыстарды сипаттау;

  Сабақ мақсаттары

Оқушыларға гидроэродинамика элементтері туралы ақпарат беру, сұйықтықтардың ламинарлық және турбулентті ағындарын қарастыру.

  Тілдік мақсаттар

 

 

Оқушылар шағын топтарда, ламинарлы және турбулентті сұйықтық ағынымен және оларды әртүрлі салаларда қолдануды талқылауы мүмкін.

  пәндік лексика және

  терминология

Сұйық, ламинарлы және турбулентті ағыс , гидродинамика, статикалық және динамикалық қысым, гидроаэромеханика,

Бастапқы білім

 

Паскаль заңы; гидростатикалық қысым. Архимед заңы

 Пәнаралық байланыстар

Математика.

Жетістік критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер ...сұйықтар мен газдардың ламинарлы және турбулентті ағыстарды сипаттай алса;Табиғатта және техникада ламинарлы және турбулентті қозғалысты қолдануды біледі

 Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың көзқарасын кеңейту, функционалдық сауаттылықтарын, олардың өздерінің өз бетімен білім алуы және жауапкершіліктерін дамыту

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі (Психологиялық көңіл-күй, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру)

Сабақтың ортасы

2– 20 мин

20-25 мин

II. Жаңа тақырыпты түсіндіру: (Слайд-1)

Бұған дейін біз қатты дененің қозғалысын қарастырдық. Сақталу заңдары туралы білу табиғатта және техникада кең таралған сұйықтықтар мен газдар қозғалысының негізгі заңдылықтарымен танысуға мүмкіндік береді:

1. Ауа Жер атмосферасында қозғалады;2. Су мұхиттар мен теңіздерде, көлдерде, өзендерде қозғалады;3. Қан тамырларындағы қанның қозғалысы;4. өсімдіктер капиллярларында қоректік шырындар қозғалысы;5. Құбырларда су, мұнай, газ қозғалысы. (Слайд-2)

Хаосты қозғалатын газдың молекулалары өзара әрекеттесу күші толық немесе соған жақын дерлік бір-бірімен байланысты емес, сондықтан олар еркін қозғалады және соқтығысу нәтижесінде олар барлық бағыттарға таралады, яғни газ көлемі өзі толтырылған ыдыс көлемімен анықталады.

Газдар сияқты сұйықтар да құйылған ыдыс пішінін алады, бірақ молекулалар арасындағы орташа қашықтығы іс жүзінде тұрақты болып қалады, сондықтан сұйықтық көлемі іс жүзінде өзгермейді.Сұйықтар мен газдардың қасиеттері көп жағдайда әртүрлі болғанымен, механикалық құбылыстарда олардың әрекеттері бірдей параметрлермен және теңдеулермен сипатталады.

Сондықтан гидроаэромеханика, сұйықтар мен газдардың қозғалысын зерттейтін механика бөлімі, олардың қатты денелермен өзара әрекеттестігін -сұйықтар мен газдарды зерттеуде бірыңғай тәсіл ретінде қолданылады.

(Слайд-3)

Ағынның гидродинамикалық сипаттамалары.

Гидродинамикалық қысым. Сұйықтықтың жылдамдығы. (Слайд 4)

Сұйықтық ағыны - белгілі бір бағытта қозғалатын сұйық бөлшектердің үздіксіз массасы. (Слайд 5)А шығысының жылдамдығы Q сұйық С түтік көлемі V уақыт аралығы S-көлденең қимасы арқылы ағып жатыр.

Q = V/ t (Слайд-6)

Сұйықтың жеке қабаттары бір-бірімен араласпай, бірінің бетімен екіншісі сырғып параллель қозғалса мұны ламинарлық ағыс деп атайды.

Егер ламинарлы ағысқа түстік бояу берілсе, ламинарлы ағыстағы сұйық бөлшектері бір қабаттан екіншісіне өтпегендіктен, бүкіл ағыс бойында бұлыңғырланбай қалады.

Ағынның жылдамдығы немесе көлденең өлшемдері артуымен ағыстың сипаты айтарлықтай өзгереді. Сұйықтықтың белсенді түрде араласуы орын алады. Мұндай ағыс турбулентті деп аталады. Турбулентті ағыс болған жағдайда, бөлшектердің жылдамдығы әр жерде үнемі бейберекет өзгереді.

(Слайд-7-8)

1-Видео ламинарлы және турбулентті ағыстар

Табиғаттағы турбуленттілік (Слайд 10-13)

III. Айналмалы сұйықтықпен эксперименттер

Айналмалы сұйықтықпен тәжірибе күрделі кеңістіктік қозғалыстарды көрсетеді. Шай жапырақтары неге қасықпен айналдырғаннан кейін стакан ортасына жиналады?

Топтарда берілетін пікірталас сұрағы

Бұл құбылыстың түсіндірмесі келесідей: стакан қабырғаларымен іргелес болатын сұйықтық қабаттары үйкелістің әсерінен баяулайды, айналудың бұрыштық жылдамдығы жоғары жағына қарағанда түбіне қарай аз болады. одан алыс емес. Мұның нәтижесі сұйықтықтың айналмалы қозғалысы болады. Шай жапырақтары дөңгелек қозғалыс арқылы центрге ығыстырылады, бұл оның бар екенін дәлелдейді.

25-37 мин

IV.Есеп шығару

1. диаметрі D = 400 мм құбырдағы жылдамдығы V = 0,13 м / с мұнай қозғалысының режимін анықтаңыз. Мұнай кинематикалық тұтқырлығы V = 0,3 × 10-4 м2 / с, мұнай үшін Рейнольдс саны, ламинарлықтан турбуленттікке өтетін аралық Reкр = 2000…2300.

2.Мұнай 0,8 м / с жылдамдықпен құбыр арқылы ағады. Мұнай шығыны 2 * 103 т / с. Құбырдың диаметрін анықтаңыз.3. Егер түтіктің қимасы арқылы 30 минут ішінде 0,51 кг газ массасын ағатыны белгілі болса, түтік арқылы көмірқышқыл газы ағынының жылдамдығын анықтаңыз. Газдың тығыздығы 7,5 кг / м3. Құбырдың диаметрі 2 см.

39 – 40 мин

Үй тапсырмасы

Ламинарлық және турбуленттік ағындардың техникада қолданылуы туралы білімді толықтыру

Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасы:                                             

Барлық оқушылар сұйықтықтар мен газдардың ламинарлық және турбулентті ағыс тұжырымдамасын қорыта алады;

Бернулли қағидасының табиғатта, техникада және өмірде қолданылуын түсінеді;

Кейбір оқушылар эксперименттік, есептеу және сапалы мәселелерді шешуде үздіксіздік және Бернулли теңдеуін қолданады.

өзара тексеру

  • Өзін-өзі тексеру.

Ауызша сұрау

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

37-39 мин рефлексия

оқушылармен сабақты талдау

Сіз (атаңыз) сабақта не істедіңіз?

Сабақ барысында қандай қиындықтар туындады?

Жұмыстың қандай формалары сізге көбірек ұнады?

                                 1-ден 5-ке дейінгі нүктелерді қойыңыз:

Жеке -

  Жұппен жұмыс істеу -

Карточкалар бойынша -

Өздік жұмыс -

Топтардағы жұмыс -

Топтық жұмыс –

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етеа лады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу